Oct

11

Bucket List: Kofi Annan, Galactic Cannibalism and Potterpalooza

Written by

One of the greatest perks of an Ivy League education is having all sorts of guest lecturers and talks hosted right on campus. Yet many of these great talks are not publicized enough. Enter Bucket List, a weekly feature that aggregates these events in a single location that will hopefully make you realize, like Bwog has, how special our campus is. Our recommendations for this week are below; the full list is after the jump. Have a gander, who knows what you’ll find!

Recommended:

Mon, Oct. 11

  • “The Climate Challenge: Revitalizing the Debate” Third Floor, Faculty House, 8:30 am – 4:00 pm, Katherine Richardson, Jeffrey Sachs, and More
  • “Tsugaru Shamisen Performance and lecture” 403 Kent Hall, 6:00 pm – 8:00 pm, Yutaka Oyama and Masahiro Nitta
  • “Prospects for 21st Century African Agriculture” Low Library Rotunda, 6:30 pm – 8:00 pm, Kofi Annan and Jeffrey Sachs

Tues, Oct. 12

  • “Barnard Founder’s Day” Lehman Lawn, 11:30 am – 1:00 pm, Various
  • “Risks from Climate Change for New York City and Adaptation Options” 417 Schermerhorn Hall, 12:15 pm – 1:00 pm, Klaus Jacob
  • “Covering Politics in 2010” Third Floor Lecture Hall, Journalism Building, 6:00 pm – 8:00 pm, Tom Edsall, Ben Smith, Maggie Haberman, Charles Blow, Melinda Henneberger, Sam Stein, Todd Gitlin, Andrew Gelman, Robert Shapiro, and Bob Erikson

Wed, Oct. 13

  • “The Justice Cascade” Rennert Hall, Kraft Center, 5:30 pm – 7:30 pm, Kathryn Sikkink, Richard Dicker, and Robert O. Keohane
  • “China Online: Politics, Activism, and the Internet” James Room, Fourth Floor Barnard Hall, 6:30 pm – 8:30 pm, Xiaobo Lu and Guobin Yang
  • “Human Rights?: A Panel Discussion Hosted by The Current” Rennert Hall, Kraft Center, 8:30 pm – 9:30 pm, Sameul Moyn, Elazar Barkan, and Nick Serpe

Thurs, Oct. 14

  • “The Organizational Response to 9/11—A Quantitative Approach” 270B IAB, 4:10 pm – 6:00 pm, Peter Mearman and Bart McAllister
  • “Solar-Powered Eco-City of Tomorrow” Rennert Hall, Kraft Center, 6:00 pm – 8:30 pm, Lawrence D. Burns and Sydney W. Kitson
  • “Shayari (Urdu Poetry) Night” 507 Knox Hall, 8:00 pm – 10:00 pm, Janaab Manac Maasoom, Aftab Ahmad, and Dalpat Rajpurohit

Fri, Oct. 15

  • “White and Blue Shabbat Dinner” Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, 7:30 pm – 9:00 pm, Students
  • “Galactic Cannibalism, Followed by Stargazing” Pupin Hall (Follow Signs in Lobby), 8:00 pm – 10:00 pm, Kathryn Johnston
  • “Dreams” Schapiro Studio, 605 W. 115th, 8:00 pm – 10:00 pm, New Play, Runs through Oct 17 at 5:00 pm

Sat, Oct. 16

  • “Navaratri Celebration” Earl Hall Auditorium, 7:00 pm – 10:00 pm, CU Raas
  • “Potterpalooza” Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, 8:00 pm – 10:00 pm, Harry and the Potters
  • “GenderFuck 2010” Lerner Party Space, Lerner Hall, 9:00 pm – 2:00 am, Queer Awareness Month Party

Sun, Oct. 17

  • “CU Wind Ensemble’s Transformations Concert” Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, 2:00 pm – 3:00 pm
  • “Pastors Under Fire” Roone Arledge Cinema, Lerner Hall, 6:30 pm – 8:30 pm, Discussion with Filmmakers Lee Lawrence and Terry Nickelson after Film Screening

FULL LIST

Mon, Oct. 11

  • “The Climate Challenge: Revitalizing the Debate” Third Floor, Faculty House, 8:30 am – 4:00 pm, Katherine Richardson, Jeffrey Sachs, and More
  • “Indigenous People’s Day” Low Plaza, 9:00 am – 8:30 pm, students and vigil at 8:00 pm at Sundial
  • “Echoes of Chongqing – Women in Wartime China” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Danke Li
  • “In Pursuit of Equity During an Economic Growth Miracle” 332 Uris Hall, 12:30 pm – 1:30 pm, Mai Lu
  • “European Security Policy: The Blurring of Internal and External Boundaries” 801 IAB, 12:30 pm – 2:00 pm, Didier Bigo and Richard Betts
  • “Turning Personal Experience into Political Attitudes: The Effect of Local Weather on Americans’ Perceptions about Global Warming” 707 IAB, 4:10 pm – 5:30 pm, Megan Mullin
  • “Social Network Analysis and the Analysis of Policy Debates” 509 Knox Hall, 5:00 pm – 7:00 pm, Philip Leifeld
  • “Weatherhead East Asia Institute’s Undergraduate Photo Exhibition: Opening Address” Broadway Room, Lerner Hall, 5:30 pm – 7:00 pm, Rosalind Morris
  • “Tsugaru Shamisen Performance and lecture” 403 Kent Hall, 6:00 pm – 8:00 pm, Yutaka Oyama and Masahiro Nitta
  • “The Dragon in the Room: China and the Future of Latin American Industrialization” 802 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm, Kevin P. Gallagher
  • “Prospects for 21st Century African Agriculture” Low Library Rotunda, 6:30 pm – 8:00 pm, Kofi Annan and Jeffrey Sachs
  • “US Climate Policy in the Context of Congressional Paralysis” 104 Greene Hall, 7:00 pm – 9:00 pm, Nick Akins, Laurie Burt, Michael Levi, Gina McCarthy, Albert Bressand, and Michael Gerrard
  • “Book Club: Un Balcon en foret by Julien Gracq” Buell Hall, Maison Francaise, 7:00 pm – 9:00 pm, Henri Mitterand
  • “From Palestine to Oakland: The Fight to Free Political Prisoners” 405 Milbank Hall, 7:30 pm – 9:00 pm, Francisco Torres, Lamis Deek, and Michael Kennedy
  • “Merton, Matteo Ricci, and Confucianism” St. Paul’s Chapel, 8:00 pm – 10:00 pm, William Theodore de Bary

Tues, Oct. 12

  • “Barnard Founder’s Day” Lehman Lawn, 11:30 am – 1:00 pm, Various
  • “Biases, Borders, and Biohazards: Misconstructing Migrants as a Public Health Threat in the Russian Federation” 1219 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Cynthia Buckley
  • “Daniel Ellsberg and the Lost Idea of Photocopy” 607B Journalism Building, 12:00 pm – 2:00 pm, Lisa Gitelman
  • “Risks from Climate Change for New York City and Adaptation Options” 417 Schermerhorn Hall, 12:15 pm – 1:00 pm, Klaus Jacob
  • “The Politics of the (un)Civil Marriage in Israel” 801 IAB, 12:00 pm – 2:00 pm, Hanna Lerner
  • “On Neural Encoding Circuits Built with Hodking-Huxley Neurons” 210 Mudd, 2:45 pm – 3:45 pm, Aurel Lazar
  • “Restoring Ecosystem Services in Haiti” 102 Greene Hall, 4:20 pm – 6:00 pm, Marc Levy and Alex Fischer
  • “Covering Politics in 2010” Third Floor Lecture Hall, Journalism Building, 6:00 pm – 8:00 pm, Tom Edsall, Ben Smith, Maggie Haberman, Charles Blow, Melinda Henneberger, Sam Stein, Todd Gitlin, Andrew Gelman, Robert Shapiro, and Bob Erikson
  • “Halcyon Days: Emerging Centers of Regional Power in Shu (Sichuan) and Jiao (Vietnam) after the Fall of the Tang” 2nd Floor Common Room, Heyman Center for Humanities, 6:15 pm – 8:15 pm, Carl Franciscus Verellen, Peter Bol, and Robert Hymes
  • “Assume Nothing Film Screening” Roone Arledge Cinema, Lerner Hall, 7:00 pm – 8:30 pm, Kirsty MacDonald film
  • “The U.S. Counter-Insurgency Strategy in Afghanistan: A Civil-Military Perspective” 1501 IAB, 7:30 pm – 9:30 pm, Major Jason Brezler USMC

Wed, Oct. 13

  • “Advanced Analysis of Complex Seismic Waveform to Characterize Subsurface Structure” First Floor Seminar Room, Gary C. Comer Geochemistry Building, Lamont-Doherty, 10:00 am – 11:30 am, Tianxia Jia
  • “Ancestors and Relatives: Cognitive Sociology Meets Genealogy” 509 Knox Hall, 12:00 pm – 1:00 pm, Eviatar Zerubavel
  • “Mothers of the Church: The Tactile Politics of Reproducing Images” 963 Schermerhorn Extension, 4:10 pm – 6:00 pm, Angie Heo
  • “Palliative Care for a Dying Physician: Teaching It and Living It” 301 Hammer Health Sciences Center, Medical Center, 4:30 pm – 5:30 pm, Betty Lim, Robert Pardi, and Craig Blinderman
  • “The Justice Cascade” Rennert Hall, Kraft Center, 5:30 pm – 7:30 pm, Kathryn Sikkink, Richard Dicker, and Robert O. Keohane
  • “The Climate Talks: Why We Failed and How We Can Succeed” 413 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm, Laurence Tubiana
  • “Infrastructure Investment in Brazil—A Major Development Bottleneck?” 802 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm, Renato Mazzola
  • “Joseph Urban: The Urbane Architect” 523 Butler Library, 6:00 pm – 8:30 pm, John Loring
  • “Book Talk—Saving Iraq: Rebuilding a Broken Nation” 1501 IAB, 6:30 pm – 7:30 pm, Nemir Kirdar
  • “China Online: Politics, Activism, and the Internet” James Room, Fourth Floor Barnard Hall, 6:30 pm – 8:30 pm, Xiaobo Lu and Guobin Yang
  • “Philosophy Forum: Competence and Virtue Epistemology” 720 Philosophy Hall, Students
  • “Human Rights?: A Panel Discussion Hosted by The Current” Rennert Hall, Kraft Center, 8:30 pm – 9:30 pm, Sameul Moyn, Elazar Barkan, and Nick Serpe

Thurs, Oct. 14

  • “Update on Advanced Heart Failure and Transplant—2010” New Vivian and Seymour Milstein Heart Center, Medical Center, All Day Oct 14 and 15, Various
  • “Mao’s Great Famine—The History of China’s Most Devastating Catastrophe, 1958-1962” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Frank Dikoetter
  • “Comparing Civil and Interstate Wars” 707 IAB, 12:15 pm – 2:00 pm, David Cunningham
  • “The Structural Assimilation of the Second Generation in Germany” 801 IAB, 2:00 pm – 4:00 pm, Frank Kalter
  • “Facts of Yesterday, Challenges of Today, Opportunities of Tomorrow” 1501 IAB, 4:00 pm – Oct 15, 1:00 pm, John Coatsworth, Jose Antonio Ocampo, Thomas Trebat, Guillermo Calvo, Monte Alejandro Rubido Garcia, Joy Olson, Joseph Frank Pearl, Jamie Ravinet de la Fuente, Paulo Sotero, David Lopez-Carr, Richard Samaniego, Carlos Bethancourt, Claire Fallender, Fernando Fabre, Julio Mariscal, Mary-Elena Carr, and Sara Minard
  • “The Organizational Response to 9/11—A Quantitative Approach” 270B IAB, 4:10 pm – 6:00 pm, Peter Mearman and Bart McAllister
  • “Solar-Powered Eco-City of Tomorrow” Rennert Hall, Kraft Center, 6:00 pm – 8:30 pm, Lawrence D. Burns and Sydney W. Kitson
  • “Learning Kanji: Perceptions and Strategies” 403 Kent Hall, 6:00 pm – 8:00 pm, Yoshiko Mori
  • “Three Monkeys Film Screening” 411 IAB, 6:15 pm – 8:30 pm, Nuri Bilge Ceylan
  • “Makeshift Reclamation” James Room, Fourth Floor Barnard Hall, 6:30 pm – 8:30 pm, Alexis Pauline Gumbs, Jessica Hoffmann, Hilary Goldberg, Mattilda Bernstein Sycamore, Timmy Straw, Anastacia Tolbert, irina Contreras, and Others
  • “Little Wars and a Great Game: Caucasus Conflicts and the Desperate Search for Peace” 707 IAB, 6:30 pm – 8:00 pm, Vicken Cheterian
  • “Brazil’s Upcoming Elections” 802 IAB, 7:00 pm – 9:00 pm, David Fleischer
  • “Shayari (Urdu Poetry) Night” 507 Knox Hall, 8:00 pm – 10:00 pm, Janaab Manac Maasoom, Aftab Ahmad, and Dalpat Rajpurohit

Fri, Oct. 15

  • “Using Google Street View to Measure Neighborhood Physical Disorder” 270B IAB, 1:00 pm – 3:00 pm, Julien Teitler
  • “Use of Dynamic Resevoir Operations for Climate Change Adaptation” 833 Mudd, 3:00 pm – 4:00 pm, Daniel Sheer
  • “Climate Feedback Processes in Observations and Models” Monell Building Auditorium, Lamont-Doherty, 3:30 pm – 4:30 pm, Dennis L. Hartmann
  • “Neiman Gallery Exhibition Opening: Fool’s House” Neiman Gallery, Dodge Hall Third Floor, 6:00 pm – 8:00 pm, Works by Becky Brown, Peter Gallo, Nora Griffin, Josephine Halvorson, and Jim Lee
  • “White and Blue Shabbat Dinner” Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, 7:30 pm – 9:00 pm, Students
  • “Galactic Cannibalism, Followed by Stargazing” Pupin Hall (Follow Signs in Lobby), 8:00 pm – 10:00 pm, Kathryn Johnston
  • “Dreams” Schapiro Studio, 605 W. 115th, 8:00 pm – 10:00 pm, New Play, Runs through Oct 17 at 5:00 pm

Sat, Oct. 16

  • “Navaratri Celebration” Earl Hall Auditorium, 7:00 pm – 10:00 pm, CU Raas
  • “Potterpalooza” Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, 8:00 pm – 10:00 pm, Harry and the Potters
  • “GenderFuck 2010” Lerner Party Space, Lerner Hall, 9:00 pm – 2:00 am, Queer Awareness Month Party

Sun, Oct. 17

  • “CU Wind Ensemble’s Transformations Concert” Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, 2:00 pm – 3:00 pm
  • “Pastors Under Fire” Roone Arledge Cinema, Lerner Hall, 6:30 pm – 8:30 pm, Discussion with Filmmakers Lee Lawrence and Terry Nickelson after Film Screening

Tags: , , , , , ,

6 Comments

  1. WAT  

    Harry and the Potters?! OMG!!!!

  2. check out

    CCSC's video on Spectrum

  3. CC'XIV  

    can't fucking wait for saturday. First HATP and then Genderfuck. YES.

  4. Wait, what?!  

    “Galactic Cannibalism, Followed by Stargazing”

    Could Bwog be kind enough to provide a link for more information? Or, an explanation?

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.