Jan

31

Bucket List: Past, Present, Future

Written by

One of the greatest perks of an Ivy League education is having all sorts of guest lecturers and talks hosted right on campus. Yet many of these great talks are not publicized enough. Enter Bucket List, a weekly feature that aggregates these events in a single location that will hopefully make you realize, like Bwog has, how special our campus is. Our recommendations for this week are below; the full list is after the jump. Now that you’ve finally settled in for the semester, come all the way out of intellectual hibernation and indulge in some of this week’s offerings.

Recommended:
Mon, Jan 31

  • “EHealth—A Paradigm Shift in Delivery of Healthcare” 1512 IAB, 12:30 pm – 2:00 pm, Zakiuddin Ahmed
  • “Life after Columbia” 403 Lerner, 7:00 pm – 10:00 pm, Peter Kang, Seth Zuckerman, Tao Tan, Kelly Gavin, Wei-Jen Hsiesh, Montse Ferrer, and Robyn Burgess
  • “So, You Want to Work in Politics?” 602 Hamilton, 8:00 pm – 10:00 pm, Matt McMillan

Tues, Feb 1

  • “’Racially Inferior’: Roma, Sinti and Other Holocaust Victims” Italian Academy, 5:30 pm – 7:30 pm, Speaker TBA/Day of Remembrance Event
  • “’I’ve Lost My Whole Life’: Narrative Crisis and Oral History among People with Mental Illness” 270B IAB, 6:30 pm – 8:00 pm, Clare Oh
  • “On Violence: The Wretched of the Earth” 106 Hartley Hall, 8:00 pm – 9:30 pm, Student Discussion

Wed, Feb 2

  • “The Jihadis’ Path to Self-Destruction” 801 IAB, 2:00 pm – 4:00 pm, Nelly Lahoud and Jean-Pierre Filiu
  • “Truth, Errors, and Lies: Politics and Economics in a Volatile World” Presidential Room 1, Faculty House, 6:15 pm – 7:45 pm, Grzegorz W. Kolodko
  • “Three 2nds Concert with Lucy Shelton” The Italian Academy, 8:00 pm – 10:00 pm, with Steve Taylor, Charles Neidich, Meighan Stoops, Curt Macomber, Julia Lichten, Marcy Rosen, Fred Sherry, Chris Goddard, Felix Behringer, Carlos Cordeiro, and Hannah Levinson

Thurs, Feb 3

  • “The Prospect of Molecular Prosthetics” 209 Havemeyer, 4:30 pm – 5:30 pm, Martin Burke
  • “Examining Restrepo—Film Screening and Panel Discussion” Lecture Hall, 3rd Floor Journalism Building, 5:00 pm – 8:00 pm, Sebastian Junger, Tim Hetherington, and Paul Elie
  • “Wikileaks—The Inside Story” Low Library Rotunda, 7:00 pm – 8:30 pm, Bill Keller, Alan Rusbridger, and Jack Goldsmith
  • “Composer Portrait: Julia Wolfe” Miller Theater, Dodge Hall, 8:00 pm – 10:00 pm, Julia Wolfe and Brad Lubman

Fri, Feb 4

  • “When Media Are New” 332 Uris Hall, 3:00 pm – 5:00 pm, Martin Elton and John Carey
  • “Po(e)tluck II Columbia Review Fall/Winter Issue Release” Potluck House, 606 W. 114th, 8:00 pm – 11:00 pm, Student Readings

Sat, Feb 5

  • “Sahra Falastineyeh” 1501 IAB, 8:30 pm – 10:00 pm, Palestinian poetry, spoken word, traditional music, folk dance performances

Sun, Feb 6

  • “Exploring Identity and Social History Through a Palestinian Lens” 309 Havemeyer, 2:30 pm – 4:00 pm, Thomas Hill, Richard Pena, and Helga Tawil-Souri

Full List:
Mon, Jan 31

  • “Film Screening: Quchis Dgeebi (Street Days)” 717 Hamilton Hall, 8:30 pm – 10:30 pm
  • “Weak Cartels and Collusion-Proof Auctions” 1101 IAB, 11:00 am – 12:00 pm, Jinwoo Kim
  • “Urban Aging from New York to Beijing” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Michael Gusmano and Ada C. Mui
  • “EHealth—A Paradigm Shift in Delivery of Healthcare” 1512 IAB, 12:30 pm – 2:00 pm, Zakiuddin Ahmed
  • Towards Real-Time Spatio-Temporal Monitoring and Forecasting of Meningitis Incidence in Sub-Saharan Africa” Monell Building Auditorium, Lamont-Doherty, 2:00 pm – 3:00 pm, Michelle Stanton
  • “Home—Film Premiere and Panel Discussion” Roone Arledge Cinema, Lerner Hall, 2:00 pm – 5:00 pm, Yann Arthus-Bertrand, David Berreby, Gavin A. Schmidt, Maria Uriarte, Olivier Langrand, Shama Perveen, and Sabine Marx
  • “Gubernatorial Midterm Slumps” 707 IAB, 4:10 pm – 5:30 pm, Olle Folke
  • “The Lebanese-Brazilian Checkpoint: Reconstruction of Identity Post 2006” Casa Hispanica, 6:00 pm – 7:30 pm, Christine Guedri
  • “Life after Columbia” 403 Lerner, 7:00 pm – 10:00 pm, Peter Kang, Seth Zuckerman, Tao Tan, Kelly Gavin, Wei-Jen Hsiesh, Montse Ferrer, and Robyn Burgess
  • “So, You Want to Work in Politics?” 602 Hamilton, 8:00 pm – 10:00 pm, Matt McMillan

Tues, Feb 1

  • “The Varieties of Cell Death Experience: A Study of a Novel Cell Death Phenotype Induced by the Small Molecule Erastin” 700 Fairchild, 12:00 pm – 1:00 pm, Scott Dixon
  • “Japanese Youth in Transition: Work, Marriage, and Inequality in Contemporary Japan” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Hiroshi Ishida
  • “Infrared Earth” 417 Schermerhorn, 2:15 pm – 1:00 pm, Christopher Small
  • “Taiwan in Imperial China” 963 Schermerhorn, 2:00 pm – 4:00 pm, Douglas Fix
  • “Asymptotic Models for Internal Waves in Oceanography” 210 Mudd, 2:45 pm – 4:00 pm, Cinvent Duchene
  • “Shadow Prices in Portfolio Optimization with Transaction Costs” 622 Math, 4:00 pm – 5:00 pm, Johannes Muhle-Karbe
  • “The Challenge of Community Governance in Nepal” 1501 IAB, 4:00 pm – 5:30 pm, Elinor Ostrom
  • “Catullan Portrayals of Troy” 616 Hamilton, 4:10 pm – 6:10 pm, Brigitte Libby
  • “’Racially Inferior’: Roma, Sinti and Other Holocaust Victims” Italian Academy, 5:30 pm – 7:30 pm, Speaker TBA/Day of Remembrance Event
  • “’I’ve Lost My Whole Life’: Narrative Crisis and Oral History among People with Mental Illness” 270B IAB, 6:30 pm – 8:00 pm, Clare Oh
  • “The Human Rights Movement” 1219 IAB, 7:00 pm – 8:00 pm, Jeri Laber
  • “Asymptotic and Exact Pricing of Options on Cariance” 207 Math, 7:40 pm – 8:45 pm, Johannes Muhle-Karbe
  • “On Violence: The Wretched of the Earth” 106 Hartley Hall, 8:00 pm – 9:30 pm, Student Discussion

Wed, Feb 2

  • “Common Sources of Parameters Instability in Macroeconomic Models: A Factor-TVP Approach” 1102 IAB, 12:00 pm – 1:00 pm, Dailbor Stevanovic
  • “Reflections on Subglacial Hydrology: A View from the Poles” Seismology Conference Room, Marine Biology/Seismology Building, Lamont-Doherty, 12:00 pm – 1:15 pm, Tim Creyts
  • “Tracing the Social Origins of Albanian Communism: Social-Legal Reform and the Disintegration of the Ottoman Agrarian Order, 1924-1939” 1219 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Besnik Pula
  • “The Jihadis’ Path to Self-Destruction” 801 IAB, 2:00 pm – 4:00 pm, Nelly Lahoud and Jean-Pierre Filiu
  • “Chemical Genetics in Industry: Finding Novel Drug Targets in the WNT Pathway/The Many Faces of Peptides: Asymmetric Catalysis, Molecular Scaffolds, Ag-Nanoparticles” 209 Havemeyer, 4:00 pm – 5:00 pm, John Tallarico and Helma Wennemers
  • “Evolution of United Kingom Policy on Carbon Capture Storage” 555 Lerner Hall, 4:00 pm – 5:30 pm, Tim Fox
  • “Cinephilosophie: Philosophy Goes to the Movies” Buell Hall, Maison Francaise, 6:00 pm – 8:00 pm, Elie During and Patrice Maniglier
  • “Truth, Errors, and Lies: Politics and Economics in a Volatile World” Presidential Room 1, Faculty House, 6:15 pm – 7:45 pm, Grzegorz W. Kolodko
  • “Pomegranates and Myrrh—Al Murr wal Rumann: Film Screening and Discussion” 417 IAB, 8:00 pm – 9:45 pm, Najwa Najjar and Hiam Abbas
  • “Three 2nds Concert with Lucy Shelton” The Italian Academy, 8:00 pm – 10:00 pm, with Steve Taylor, Charles Neidich, Meighan Stoops, Curt Macomber, Julia Lichten, Marcy Rosen, Fred Sherry, Chris Goddard, Felix Behringer, Carlos Cordeiro, and Hannah Levinson

Thurs, Feb 3

  • “Sympletic Topology from Insights to Interactions” 507 Math, 11:00 am – 12:00 pm, Claude Citerbo
  • “The Human Geography of War to Peace Transitions” 707 IAB, 12:15 pm – 2:00 pm, Sarah Daly
  • “Einstein Metrics and E-Regularity” 520 Math, 2:40 pm – 4:00 pm, Valentino Tosatti
  • “A Forced Shallow Water Model of Hadley Circulation” 214 Mudd, 2:45 pm – 3:45 pm, Nathan Paldor
  • “The Knizhnik-Zamolodchikov System and Polydifferentials” 520 Math, 4:30 pm – 5:30 pm, Eduard Looijenga
  • “The Prospect of Molecular Prosthetics” 209 Havemeyer, 4:30 pm – 5:30 pm, Martin Burke
  • “Examining Restrepo—Film Screening and Panel Discussion” Lecture Hall, 3rd Floor Journalism Building, 5:00 pm – 8:00 pm, Sebastian Junger, Tim Hetherington, and Paul Elie
  • “Promised Land: Film Sceening” 209 W&J Warren Hall, 6:00 pm – 8:00 pm
  • “The Real Wealth of Nations: Pathways to Human Development (Human Development Report 2010—20th Anniversary Edition)” 1501 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm, Francisco Rodriguez, Jose Antonio Ocampo, Eugenia McGill, and Eric Verhoogen
  • “Wikileaks—The Inside Story” Low Library Rotunda, 7:00 pm – 8:30 pm, Bill Keller, Alan Rusbridger, and Jack Goldsmith
  • “The Land Speaks Arabic: Maryse Gargour—Film Screening” Held Lecture Hall, 3rd Floor Barnard Hall, 6:45 pm – 7:45 pm
  • “Dynamic Risk and Portfolio Insurance” 207 Math, 7:40 pm – 8:45 pm, Mikhail Smirnov
  • “Wedding in Galilee—‘Urs al Galeel: Film Screening” Held Lecture Hall, 3rd Floor Barnard Hall, 8:00 pm – 9:15 pm
  • “Archive and Bonfire: How Sixteenth-century Mexico City Challenges the Limits of Art History” 930 Schermerhorn, 7:00 pm – 8:30 pm, Barbara Mundy
  • “Islam 101: Clearing Misconceptions and Debunking Myths” Lerner Party Space, Lerner Hall, 7:00 pm – 9:30 pm, Shaykh Taha Abdul-Basser
  • “Kannitverstan: The Contingent Understanding of Anecdotes” Deutsches Haus, 8:00 pm – 9:30 pm, Paul Fleming
  • “Composer Portrait: Julia Wolfe” Miller Theater, Dodge Hall, 8:00 pm – 10:00 pm, Julia Wolfe and Brad Lubman

Fri, Feb 4

  • “Filtering Smooth Concordance Classes of Topologically Slice Knots” 417 Math, 9:30 am – 10:30 am, Peter Horn
  • “Qualitative Methods for Inverse Scattering in Solid Mechanics” 214 Mudd, 11:00 am – 12:00 pm, Cedric Bellis
  • “Conway Mutation of Alternating Links” 520 Math, 1:20 pm – 2:30 pm, Josh Greene
  • “Conformal Blocks and Rational Normal Curves” 417 Math, 2:00 pm – 3:00 pm, Noah Giansiracusa
  • “When Media Are New” 332 Uris Hall, 3:00 pm – 5:00 pm, Martin Elton and John Carey
  • “Revising Paradigms of Plate Tectonics for the Western United States” Monell Building Auditorium, 3:30 pm – 4:30 pm, Matthew J. Fouch
  • “Synthesis and Spin Chemistry of [email protected] Derivatices Covalently Linked to a Nitroxide Radical” 209 Havemeyer, 4:00 pm – 5:00 pm, Yongjun Li
  • “The Roof: Kamal Al-Jafari—Film Screening” 509 Lerner Hall, 6:00 pm – 7:00 pm
  • “Be Quiet: Sameh Zoabi/Since You Left: Mohammed Bakri—Double Film Screening” 501 Schermerhorn, 7:30 pm – 9:30 pm
  • “Night of Chai and Chat” 501 Diana Center, 8:00 pm – 10:00 pm, Readings in Hindi and Urdu
  • “Po(e)tluck II Columbia Review Fall/Winter Issue Release” Potluck House, 606 W. 114th, 8:00 pm – 11:00 pm, Student Readings

Sat, Feb 5

  • “End of September: Sama Alshaibi and Ala’ Younis/Salt of This Sea—Milh haa al Bahr: Annemarie Jacir—Double Film Screening” 417 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm
  • “Sahra Falastineyeh” 1501 IAB, 8:30 pm – 10:00 pm, Palestinian poetry, spoken word, traditional music, folk dance performances

Sun, Feb 6

  • “Exploring Identity and Social History Through a Palestinian Lens” 309 Havemeyer, 2:30 pm – 4:00 pm, Thomas Hill, Richard Pena, and Helga Tawil-Souri
  • “The Time that Remains—Al-Zaman al-Baqi: Elia Suleiman” 309 Havemeyer Hall, 5:00 pm – 7:00 pm, Elia Suleiman

Tags: , ,

2 Comments

  1. ADI member  

    You forgot:
    February 1st:
    bit.ly presentation 2PM-3PM in CEPSR 750, Interschool Lab
    Node.js workshop 9PM-10PM in CEPSR 750, Interschool Lab (bring a laptop!)

    February 3rd:
    Aviary workshop 2PM-4PM in CEPSR 750, Interschool Lab (bring a laptop!)

    February 4th:
    Idea to Web App 11AM-12PM in CEPSR 750, Interschool Lab
    Starting a Company 4PM-5PM in CEPSR 750, Interschool Lab
    DEEEEEEEVFEEEEEEEEST

  2. Anonymous  

    you also forgot forum on migration, tuesday 6:00 sulz parlor. on US-Mexico relationship.

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.