Feb

21

BucketList: Bodies and Embodiment Edition

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege and luxury we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus that will hopefully make you realize how lucky we are to be here. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump. Bwog sincerely hopes that you indulge in some self-edification.

Recommended:

Full List:

Mon, Feb 21

  • “Music for Military Campaigns, Mahdis, and Minority Insurrections” 208 Knox, 12:00 pm – 2:00 pm, Kristy Riggs
  • “Analysis of Asymptotically Flat Manifolds Using Spinors” 528 Math, 1:30 pm – 3:00 pm, Felix Finster
  • “Kashmir: The Quiet Fire of South Asia” 208 Knox, 4:00 pm – 5:30 pm, Mohsin Mohi-ud-din
  • “Negotiating the Cosmopolitanism of Art” 624 Schermerhorn Hall, 6:00 pm – 7:00 pm, Dominique Poulot
  • “Testament: A Reading of Original Poetry” PostCrypt Coffeehouse, St. Paul’s Chapel, 7:00 pm – 10:00 pm, Student Readers
  • “Conversations with Composers: Graham Collier” 622 Dodge, 8:00 pm – 10:00 pm

Tue, Feb 22

  • “Life in the Greenhouse World: Lessons from a Rapidly Changing Arctic” 417 Schermerhorn, 12:15 pm – 1:00 pm, Peter Schlosser
  • “Investigation of Anomalous Earthquakes Associated with Active Volcanoes” Seismology Seminar Room, Marine Biology/Seismology Building, 2:00 pm – 3:00 pm, Ashley Shuler
  • “Political Trends in Post-Japanese Taiwan” 963 Schermerhorn Extension, 2:10 pm – 4:00 pm, Shelley Rigger
  • “The Flow Lattice and 2-Isomorphism of Graphs” 317 Mudd, 4:00 pm – 5:00 pm, Joshua Greene
  • “Just the Facts: The Perils of Expert Testimony in Gay Rights Legislation” 701 Greene Hall, 4:20 pm – 6:00 pm, Libby Adler
  • “We Oppose ROTC: A Public Panel” 312 Math, 6:00 pm – 8:00 pm, Rosalind Morris, Elizabeth Blackmar, and Students
  • “De Novo: Film Screening” Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, 7:00 pm – 9:30 pm, Jeffrey Solomon
  • “U.S. Fixed Income: Mortgage and Asset Backed Securities” 207 Math, 7:40 pm – 9:00 pm, Rick Klotz
  • “A Lecture on New York Environmental Policies” 517 Hamilton, 8:00 pm – 9:00 pm, Ricardo Gotla
  • “Contested Will: Who Wrote Shakespeare? A New Take on The Authorship Debate” 304 Hamilton, 8:00 pm – 9:30 pm, James Shapiro
  • “On Violence: The Autobiography of Malcolm X” 106 Hartley, 8:00 pm – 9:30 pm, Student Discussion
  • “The Artist in the Circus Dome: Clueless—Film Screening” 702 Hamilton, 8:00 pm – 10:00 pm, Alexis Radisoglou
  • “Negotiating a Global Arms Trade Treaty” 407 IAB, 8:30 pm – 10:00 pm, Bukeni Waruzi, Anna MacDonald, and Ambassador Andrew Goledzinowski

Wed, Feb 23

  • “A Conversation with Professor Pradeep Chhibber” 701 IAB, 12:00 pm – 2:00 pm
  • “Legal Institutions and Enforcement Mechanisms in Early-Modern Saharan Trade” 208 Knox, 12:00 pm – 2:00 pm, Ghislaine Lydon
  • “Russia’s Post-Soviet Landscape” 1219 IAB, 12:00 pm – 2:00 pm, Susan Richards
  • “Lessons from Haiti: Media, Information Systems, and Communities” 405 IAB, 1:00 pm – 2:00 pm, Anne Nelson and Dean Zambrano
  • “Lenin’s Two Bodies: The Hidden Science of Communist Sovereignty” 963 Schermerhorn Extension, 4:10 pm – 6:00 pm, Alexei Yurchak
  • “Trains as Tricknology in Tolstoy’s Anna Karenina and Zola’s La Bete Humaine” Komoda Room, Heyman Center, 4:15 pm – 6:00 pm, Nina Lee Bond
  • “Illicit Indicators and the Contested Politics of Numbers” 1501 IAB, 5:00 pm – 7:00 pm, Peter Andreas, Elizabeth Eagen, Sally Merry, and Lara Nettelfield
  • “The Problem of Evil and the Limits of Philosophy: A Talk on William James” 101 80 Claremont, 5:30 pm – 7:00 pm, Sami Pihlstrom
  • “The Image as Agency: How Gilbert Simondon’s Theory of the Image Shaped Gilles Deleuze’s Approach to Cinema” Buell Hall, Maison Francaise, 6:00 pm – 8:00 pm, Yves Citton
  • “Xavier Sala-i-Martin on Competitiveness” 517 Hamilton, 8:00 pm – 9:00 pm
  • “The Edge of Heaven—Film Screening” 413 IAB, 8:00 pm – 10:00 pm
  • “The Hours—Film Screening” 1st Floor Harmony Hall, 9:00 pm – 12:00 am

Thurs, Feb 24

  • “New York Workshop on Computer, Earth, and Space Sciences 2011” Armstrong Hall (follow the signs), 10:00 am – 5:00 pm, Various Speakers
  • “Sympletic Topology from Insights to Interactions” 507 Math, 11:00 am – 1:00 pm, Claude Viterbo
  • “Chinese Typewriters and Recursive Embodiment: Humans Embodying Machines Embodying Humans Embodying Machines” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Thomas Mullaney
  • “Gender Equality and Women’s Rights in Georgia: Opportunities and Challenges” 1219 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Rusudan Kervalishvili
  • “Online Interaction and Material Performativity” 509 Knox, 12:00 pm – 2:00 pm, Trevor Pinch
  • “The Great Recession and the Press” 1302 IAB, 12:30 pm – 2:00 pm, Anya Schiffrin and Dean Starkman
  • “Synthetic Strategies and Tactics Inspired by Complex Natural Products” 328 Havemeyer, 1:30 pm – 4:00 pm, Richmond Sarpong and Scott Snyder
  • “Taking Our Country Back: The Crafting of Networked Politics from Howard Dean to Barack Obama” 607B Journalism Building, 2:00 pm – 4:00 pm, Daniel Kreiss
  • “Measure Estimates on Riemannian Metric-Measure Spaces” 520 Math, 2:40 pm – 4:00 pm, Yu Wang
  • “Atmospheric Brown Clouds (ABCs): Predicting the Vertical Profile of Particulate Carbon” 214 Mudd, 2:45 pm – 3:45 pm, Annmarie Carlton and V. Faye McNeil
  • “Giving Notice: Attention, Perception, and Bias” 716 Philosophy, 4:10 pm – 6:00 pm, Tamar Gendler
  • “The Relaxed Energy for Harmonic Maps from B^3 into S^2” 507 Math, 4:30 pm – 6:30 pm, Luca Martinazzi
  • “Tea on the Axis of Evil—Film Screening” 1501 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm, Jean Marie Offenbacher
  • “The Transition to Post-Secondary Vocational Education: Students’ Entrance, Experiences, and Success (And the Challenges of Empirical Research with Original Data” 403 IAB, 6:10 pm – 8:30 pm, Louise Elffers
  • “Imagining Mazeppa: From Byron to Broadway to Hollywood” 1219 IAB, 7:00 pm – 9:00 pm, Alexander Motyl, Catharine Nepomnyashchy, Vasyl Lopukh, and Vasyl Makhno

Fri, Feb 25

  • “Columbia Business School’s Private Equity & Venture Capital Conference” Lerner Hall (follow the signs), 8:00 am – 5:00 pm, Russell Carson, Stuart Ellman, John Howard, Stephen Murray, and Others
  • “Geographies of U.S. History” Presidential Room, Faculty House, 9:30 am – 1:00 pm, Sven Beckert, James F. Brooks, Elizabeth Blackmar, Victoria DeGrazia, and Adam Kosto
  • “New York Workshop on Computer, Earth, and Space Sciences 2011, Day 2” Armstrong Hall (follow the signs), 10:00 am – 5:00 pm, Various Speakers
  • “Floer Cohomology in the Mirror of CP^2 Relative to a Conic and a Line” 417 Math, 10:45 pm – 12:45 pm, James Pascaleff
  • “Reconciling Lagrangian and Eulerian Estimates of Eddy Diffusivities in the Southern Ocean” First Floor Seminar Room, Gary C. Comer Geochemistry Building, 11:00 am – 11:50 am, Andreas Klocker
  • “Development of Advanced Irrigation Management Technologies” 924 Mudd, 12:15 pm – 1:15 pm, Marshall English
  • “The Changing Role of India on the Global Landscape” 602 Hamilton, 1:00 pm – 2:00 pm, Akbai Zaidi and A.M. Gondane
  • “International Finance and Business Investcorp Lecture” 1512 IAB, 1:00 pm – 3:00 pm, David Miller and Merit E. Janow
  • “Khovanov-Rozansky Homology and Hilbert Schemes of Points on Singular Curves” 417 Math, 2:00 pm – 4:00 pm, Alexei Oblomkov
  • “Information Overload? Navigating the Age of Democratized Media” 1501 IAB, 3:00 pm – 8:00 pm, Robert Fishman, Vadim Lavrusik, Emily Bell, Carne Ross, Gabriel Escobar, Anas Qtiesh, and Anne Nelson
  • “Fault Bumps” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 3:30 pm – 4:30 pm, Emily E. Brodsky
  • “Viewing the Universe in Gamma-Rays Followed by Guided Stargazing” Pupin Hall (follow the signs), 7:00 pm – 9:00 pm, Rene Ong

Sat, Feb 26

  • “Gwave” Lerner Party Space, Lerner Hall, 10:30 pm – 1:30 am, Party
  • “Conducting as Composition: Adam Rudolph and His Organic Orchestra” 301 Philosophy, 7:00 pm – 9:00 pm

Tags: , , , ,

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.