Apr

10

Bucket List: Everyone Important in New York

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege and luxury we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus that will hopefully make you realize how lucky we are to be here. Our recommendations for this week  (and now posted on Sundays as requested) are below and the full list is after the jump. Take a break from procrastinating with these folks.

Recommended:

  • Crisis in State Budgets” Italian Academy Teatro, 12:00 pm – 4:00 pm, Kirsten Gillibrand, John H. Coatsworth, David N. Dinkins, Ester Fuchs, David Paterson, Dall Forsythe, Marc Shaw, Bill Thompson, Dorian Warren, Lillian Roberts, Randi Weingarten, Steve Cohen, and Carl Hum. Monday, April 11th
  • Persons and Time in the Welfare Economics of Climate Change” Low Library Rotunda, 6:00 pm – 8:00 pm, Sir Partha Dasgupta, Scott Barrett, Geoffrey Hael, Joseph Stiglitz, and Kenneth Arrow. Tuesday, April 12th
  • Why French Matters” East Gallery, Buell Hall, Maison Francaise, 6:00 pm – 8:00 pm, Adam Gopnik, Charles Kolb, Rosemary Feal, and Souleyman Bachir Diagne. Wednesday, April 13th
  • The Path to a Sustainable Future: Public Health and the Environment” Low Library Rotunda, 9:45 am – 5:00 pm, Judith A. Enck, Joe Martens, Sandra Steingraber, Joseph Heath, and John Holko. Friday, April 15th
  • The Creative Music Studio: A Symposium” 301 Philosophy, 9:30 am – 5:30 pm, Karl Berger, Howard Mendel, Ben Young, Oliver Lake, Adam Rudolph, Sylvain Leroux, Don Davis, Ingrid Sertso, Rob Saffer, Ilene Marder, James Emery, Peter Apfelbaum, Marilyn Crispell, Steve Gorn, and Pauline Oliveros. Saturday, April 16th

Monday, April 11

  • “Locating Tolerance: The Conflict over the Mamilla Cemetery in Jerusalem” 1501 IAB, 11:00 am – 6:00 pm, Wendy Brown, David T. Goldberg, Rashid Khalidi, Saree Makdisi, and Eyal Weizman
  • “The Australian Miracle: Abandoning and Overtaking the U.S. As It Joins the China Club” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Robert Gregory
  • “The Transition from Yeltsin to Putin” 1510 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Franz Cede
  • “A Comparative Study of Qutb al-din Shirazi’s Texts and Models on the Configuration of the Heavens” 208 Knox, 12:00 pm – 2:00 pm, Kaveh Niazi
  • “Exploring Biological Pathways Using Yeast Functional Genomics” 700 Fairchild, 12:00 pm – 2:00 pm, Brenda Andrews and Liz Miller
  • “Nationalism, Ethnicity, and Demography” 1512 IAB, 12:00 pm – 2:00 pm, Elliot Green
  • “Crisis in State Budgets” Italian Academy Teatro, 12:00 pm – 4:00 pm, Kirsten Gillibrand, John H. Coatsworth, David N. Dinkins, Ester Fuchs, David Paterson, Dall Forsythe, Marc Shaw, Bill Thompson, Dorian Warren, Lillian Roberts, Randi Weingarten, Steve Cohen, and Carl Hum
  • “India’s Economic Growth and Food Crisis” 1401 IAB, 1:00 pm – 2:00 pm, Prabhat Patnaik
  • “Centralized Sanctioning and Legitimate Authority in Public Goods Provision: Evidence from a ‘Lab-in-the-Field’ Experiment in Uganda” 509 Knox, 4:00 pm – 6:00 pm, Delia Baldassarri
  • “Partition, Communalism and Indian Cinema” 208 Knox, 4:30 pm – 6:00 pm, Ira Bhaskar
  • “Archaeology, Sustainability, and Climate Change: The Demise of a Great City” 918 IAB, 6:00 pm – 7:30 pm, Roland Fletcher and Kristy E. Kelly
  • “The Idea of the University” 2nd Floor Common Room, Heyman Center, 6:15 pm – 8:15 pm, Stefan Collini
  • “Haiti One Year On: Benchmarks and Expectations” 1501 IAB, 7:00 pm – 9:00 pm, Patrick Hein, Shonta Collins, Alex Fischer, and Elisabeth Lindenmayer
  • “Breaking out of a Broken System: A Panel on Prison Reform” 717 Hamilton, 8:00 pm – 9:30 pm, Susan Herman and JoAnne Page

Tuesday, April 12

  • “A Conversation with Eboo Patel” World Room, 3rd Floor Journalism Building, 12:00 pm – 1:30 pm
  • “United Russia and Russian Politics: How Russia’s Ruling Party Works and Why It Matters” 1219 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, John Reuter
  • “Talking without Listening: Debates between the ‘Ulama and Modernist Muslims over Islamic Lawmaking in Pakistan” 801 IAB, 12:00 pm – 2:00 pm, Tabinda Khan
  • “Communism and the Origins of Industrialized Housing Production in Postwar Czechoslovakia” Ware Lounge, Avery Hall, 12:30 pm – 2:00 pm, Kimberly Elman Zarecor
  • “Is It Possible to Prevent Ethnic Conflict?: Case Studies from the Work of the Project on Ethnic Relations” 902 IAB, 1:00 pm – 2:00 pm, Livia Plaks
  • “A Discussion with Zimbabwean Minister of Finance Tendai Biti and Journalist Peter Godwin” Davis Auditorium, Shapiro Center, 1:00 pm – 3:00 pm
  • “The Greek Financial Crisis and International Responses” Garden Room 1, Faculty House, 2:00 pm – 5:00 pm, Gordon N. Bardos, Alexander Cooley, Christos Hadjiemmanouil, Lincoln Mitchell, Mary Mpossis, Athanasios Platias, and Aristotle Tziampiris
  • “Native Peoples of Taiwan in Present-Day Society” 963 Schermerhorn, 2:10 pm – 4:00 pm, Scott Simon
  • “Nonlinear Waves: From Oceans to ‘Optical Graphene’” 210 Mudd, 2:45 pm – 3:45 pm, Mark Ablowitz and Michael Weinstein
  • “Formation of Secondary Organic Aerosol and Reactive Oxygen Species from the Ozonolysis of Biogenic Volatile Organic Compounds” 826 Mudd, 4:00 pm – 5:00 pm, Philip K. Hopke
  • “Optimization Problems in Internet Advertising” 317 Mudd, 4:00 pm – 5:30 pm, Cliff Stein
  • “Queer Theory, Queer Children, and Kid Orientalism: The Sexual Child in a Racialized World” 701 Greene, 4:20 pm – 6:00 pm, Kathryn Stockton
  • “The Explosion of New Entrepreneurs in France: From a Statistical Artefact to the Transformation of Labour Regime” 509 Knox, 5:00 pm – 6:30 pm, Pierre-Paul Zalio
  • “Financial Regulation and Monetary Policy” Presidential Room 1, Faculty House, 6:00 pm – 7:30 pm, Andreas Velasco, Alan Taylor, Gill Hammond, Andrew Blake, and Guillermo Calvo
  • “Persons and Time in the Welfare Economics of Climate Change” Low Library Rotunda, 6:00 pm – 8:00 pm, Sir Partha Dasgupta, Scott Barrett, Geoffrey Hael, Joseph Stiglitz, and Kenneth Arrow
  • “A Runaway Universe” Davis Auditorium, Shapiro Center, 6:30 pm – 8:00 pm, Wendy Freedman
  • “Living in the Crossfire: Favela Residents, Drug Dealers, and Police Violence in Rio de Janeiro” 707 IAB, 6:30 pm – 8:30 pm, Maria Helena Moreira Alves and Philip Evanson
  • “Religion, Transnationalism, and African Immigrants in 21st Century America” Faculty House, 6:30 pm – 8:30 pm, Souleymane Bachir Diagne, Fallou Gueye, Ousmane Kane, and Gregory Mann
  • “Comparing Translations of Homer: Theoretical Questions and Methodological Problems” 328 Milbank, 7:00 pm – 8:00 pm, George Varsos
  • “Herbert Aptheker Undergraduate History Conference” 413 Kent, 7:30 pm – 9:00 pm, Melissa Hampton, Andrew McCreary, Anna Toledano, and Others
  • “Tail Hedging Alternatives in a Global Macro Portfolio” 207 Math, 7:40 pm – 9:00 pm, Karen Pham Van

Wednesday, April 13

  • “Formal Constitutions in Informal Politics: Institutions and Democratization in Post-Soviet Eurasia” 707 IAB, 12:00 pm – 2:00 pm, Henry Hale
  • “The (Un)deserving Rich: American Beliefs about Economic Opportunity and Income Inequality” 509 Knox, 12:00 pm – 2:00 pm, Leslie McCall
  • “Approaches to Professionalism in the Face of Mismanagement or Corruption in Developing Countries” 409 IAB, 12:30 pm – 2:00 pm, Jonathan Richmond
  • “Near-Expiration Behavior of Implied Volatility for Experimental Levy Models” 903 School of Social Work, 4:20 pm – 6:00 pm, Jose Enrique Figueroa-Lopez
  • “The Crisis in the Middle East: Uprisings and Trends” 1512 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm, Prince Zeid Ta’ad Zeid Al-Hussein, Abdullah M. Alsadi, and Elizabeth Lindenmayer
  • “Why French Matters” East Gallery, Buell Hall, Maison Francaise, 6:00 pm – 8:00 pm, Adam Gopnik, Charles Kolb, Rosemary Feal, and Souleyman Bachir Diagne
  • “Sexuality and the State in Cuba and Latin America” 754 Schermerhorn Extension, 6:15 pm – 8:15 pm, Noelle Stout, Jafari Allen, and Carlos Motta
  • “Monuments, Urbanism, and Modernity in Post Colonial Mali” 138 Horace Mann Hall, Teachers College, 6:30 pm – 8:00 pm, Mary Jo Arnoldi
  • “The Trefoil Knot, SL_2(Z) and Modular Forms” 508 Math, 7:00 pm – 8:30 pm, Maksim Lipyanskiy

Thursday, April 14

  • “Keyword Indexing and Its Impact on Knowledge” 509 Knox, 10:00 am – 12:00 pm, Andrew Abbott
  • “Sympletic Topology from Insights to Interactions” 507 Math, 11:00 am – 1:00 pm, Claude Viterbo
  • “Libertarianism or Cultural Conservatism: The Prospects for an Urban Tea Party Movement” 801 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Joseph Lowndes
  • “Charting the Nation between State and Society” IAB (Various Rooms, Follow the Signs), 12:00 pm – 16 April 7:10 pm, Adam Fagan, Igor Stiks, Tomislav Marsic, Sofia Sebastian, Gemma Collantes-Celador, Jeans Bastian, Verdan Dzihic, Ralph Menning, Robert Jenkins, Francine Friedman, Andrew Radin, And Many Others
  • “When Does Foreign Backing Help Get Politicians Elected?” 707 IAB, 12:15 pm – 2:00 pm, Nikolai Marinov
  • “A Decade of Debt” Davis Auditorium, Shapiro Center, 12:30 pm – 2:00 pm, Carmen M. Reinhart and Guillermo Calvo
  • “Hydrocarbon Upgrading to Fuels and Chemicals: Progress towards Homogeneous Catalysts” 209 Havemeyer, 1:30 pm – 5:30 pm, John E. Bercaw
  • “Volume Estimates for Kaehler-Einstein Manifolds” 520 Math, 2:40 pm – 4:00 pm, Valentino Tosatti
  • “Data Quality Assurance in Developing Country Contexts” 305 Russell Hall, Teachers College, 3:00 pm – 4:00 pm, Tsegahun Tessema
  • “A Hodge Filtration on Vector Bundles” 507 Math, 4:30 pm – 6:00 pm, Benoit Charbonneau
  • “Elegiac Still Life: Flower Painting as Fragment” 832 Schermerhorn, 6:00 pm – 7:00 pm, Adam Eaker
  • “Black Markets and the Ruins of Empire in Postwar Tokyo” 333 Uris Hall, 6:00 pm – 7:30 pm, Seiji M. Lippit
  • “Giant Telescopes of the 21st Century” Davis Auditorium, Schapiro Hall, 6:30 pm – 8:00 pm, Wendy Freedman
  • “Mass Media, Politics, and Evolution: The Psychophysiology of Negative News” 403 IAB, 6:30 pm – 8:30 pm, Stuart Soroka
  • “Tom McCarthy on Creative Writing” 501 Dodge, 7:00 pm – 8:30 pm
  • “Down and Delirious in Mexico City: The Aztec Metropolis in the Twenty-First Century” 420 Hamilton, 7:00 pm – 9:00 pm, David Hernandez, Claudio Lomnitz, Seth Fein, Imani Johnson, and Romeo Guzman
  • “’The Journey of Van Nguyen’—Film Screening” 5th Floor Kraft Center, 7:00 pm – 9:00 pm
  • “A Reading from ‘The Island is Burning’” 223 Milbank, 7:00 pm – 9:00 pm, Yurina Ko
  • “’Rosenstrasse’—Film Screening” Deutsches Haus, 7:30 pm – 9:30 pm
  • “’Le Mur De L’Atlantique’—Film Premier” East Gallery, Buell Hall, Maison Francaise, 7:30 pm – 10:00 pm, Jerome Prieur and Robert Paxton
  • “Risk Management in Banks” 207 Math, 7:40 pm – 9:00 pm, Mitch Carpen
  • “The Future of the Book: Albums and Notebooks?” Deutsches Haus, 8:00 pm – 10:00 pm, Annegret Pelz
  • “Take Back the Night: Annual March and Speakout” Barnard Hall Steps, 8:00 pm – 6:00 am, Students

Friday, April 15

  • “The Path to a Sustainable Future: Public Health and the Environment” Low Library Rotunda, 9:45 am – 5:00 pm, Judith A. Enck, Joe Martens, Sandra Steingraber, Joseph Heath, and John Holko
  • “The Temple of Hephaistos in Athens: AN Architectural and Visual Exercise in Identity Construction/The Wall Paintings at Trimithis: Conveyers of Status and Paieia/The Big Picture: Thomas Moran’s The Grand Canon of the Yellowstone and the Development of the American West/”Interiors of an Unknown: Jean Cocteau and the 20th Century Home” 612 Schermerhorn, 10:30 am – 12:00 pm, Aliza Kathryn Minogue-Nachison, Sofia Cecchi, Diana Greenwald, and Artemis Shaw
  • “The Right to an Education” 504 Diana Center, 11:00 pm – 4:30 pm, Zama Coursen-Neff, Susan Bissell, and Others
  • “Freedom and Constraints: Switzerland, Neutrality, and the Middle East” 418 IAB, 12:00 pm – 1:00 pm, Jean-Daniel Ruch and Francois Barras
  • “Cote d’Ivoire: The Test for Collective Security and Democratic Identity in West Africa” 701 Greene, 12:00 pm – 2:00 pm, Youssoufou Bamba, Arthur Boutellis, Matt Wells, Betum Lawson, and Rose Malango
  • “’The Hardest Experience Possible’—On Agamban’s Potentiality” 2nd Floor Common Room, Heyman Center, 12:00 pm – 2:00 pm, Felix Ensslin
  • “The Legacies of Donald Keene” 403 Kent, 1:00 pm – 3:00 pm, Donald Keene, Karen Brazell, Van Gessel, Carol Gluck, Amy Heinrich, Susan Matisoff, and Carolyn Morley
  • “The Least Spanning Area of a Knot and the Optimal Bounding Chain Problem” 520 Math, 1:20 pm – 3:00 pm, Nathan Dunfield
  • “Cyclic Extensions and the Local Lifting Problem” 417 Math, 2:00 pm – 3:30 pm, Andrew Obus
  • “From the Geometry of Einstein-Maxwell Spacetimes in General Relativity to Gravitational Radiation” 507 Math, 2:00 pm – 4:30 pm, Lars Anderson and Lydia Bieri
  • “Opportunities and Challenges in Studies of Deep Life” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 3:30 pm – 4:30 pm, Katrina Jane Edwards
  • “Free Radicals: Serge Bozon and the New French Cinema” East Gallery, Buell Hall, 4:00 pm – 6:00 pm, Serge Bozon, Jean-Charles Fitoussi, Scott Foundas, Miriam Bale, and Phil Watts
  • “Composer Portrait: Chaya Czernowin” Miller Theater, Dodge Hall, 8:00 pm – 10:00 pm, Chaya Czernowin and Richard Carrick
  • “Gallery of Perspectives: Artwork and Creative Writing on Africa and Diaspora” 106 Hartley Hall, 8:00 pm – 10:00 pm, Students

Saturday, April 16

  • “The Creative Music Studio: A Symposium” 301 Philosophy, 9:30 am – 5:30 pm, Karl Berger, Howard Mendel, Ben Young, Oliver Lake, Adam Rudolph, Sylvain Leroux, Don Davis, Ingrid Sertso, Rob Saffer, Ilene Marder, James Emery, Peter Apfelbaum, Marilyn Crispell, Steve Gorn, and Pauline Oliveros
  • “Mulla Da’ud’s ‘Chandayan’: The Fist Work of Hindi Literature?” 208 Knox, 10:00 am – 3:30 pm, Various

Tags:

6 Comments

  1. Anonymous

    did you seriously not review the only musical CMTS is putting up this semester?

  2. Anonymous

    What a boring list. A bunch of pompous pricks. I think I'll sleep in today!

  3. Anonymous  

    EVERYBODY GO SEE VALENTINO TOSATTI HE IS THE BEST PROFESSOR EVER

  4. Anonymous  

    "Journey of Vaan Nguyen" was definitely worth watching!!

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.