Oct

3

Bucket List: Pulitzers, Pakistan, and an Iron Chef

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump. As always, please leave any formatting suggestions in the comments!

Recommended

  • “The Labor of Cute: Net Idols, Cute Culture, and the Social Factory in Contemporary Japan” Monday 12:00 pm – 1:30 pm, 918 IAB, Gabriella Lukács
  • “Café Columbia: Writing about Abraham Lincoln” Monday 6:00 pm – 7:00 pm, PicNic Cafe (Broadway between 101st and 102nd Street), Eric Foner, $10 cover (includes one drink)
  • “Cooking Demonstration and Lecture by ‘Iron Chef’ Morimoto” Tuesday 6:00 pm, Casa Italiana, Masaharu Morimoto and Jordan Sand
  • “Pulitzer Panel” Tuesday 6:30 pm – 8:00 pm, 3rd Floor Lecture Hall, Journalism, Jeff Gottleib, Ruben Vives, Amy Ellis Nutt, Paige St. John, and Walt Bogdanich
  • “I Walked with Giants: The Autobiography of Jimmy Heath” Tuesday 8:00 pm – 10:00 pm, 622 Dodge, Jimmy Heath
  • “Secularising Islamists? Jamaat-e-Islami and Jamaat-ud-Dawa in Pakistan” Wednesday 3:00 pm – 5:00 pm, 1510 IAB, Humeira Iqtidar, Sudipta Kaviraj, and Karen Barkey
  • “Ciphers and the end of Maya Number Writing” Thursday 7:00 pm – 10:00 pm, 930 Schermerhorn, Anna Blume
  • “Muslim American Citizenship: A Decade Since 9/11” Friday 10:00 am – 7:00 pm, 1501 IAB, Hishaam Aidi, Arshad Ali, Sahar Aziz, Kathleen Foley, Zareena Grewal, Sally Howell, Amaney Jamal, Ousmane Kane, Arun Kudunani, Charles Kurzman, Suhail Khan, Irfan Nooruddin, Farid Senzai, Alfred Stepan, and Mohammed Younis, registration
  • “Film Screening and Stargazing: The City Dark” Friday 7:00 pm – 9:00 pm, Pupin 301

Monday, October 3rd

  • “Julia Ward Howe’s Hippolytus: Remaking Greek Tragedy for Nineteenth-Century America” 12:00 pm, 101 Barnard Hall, Helene Foley
  • “The Labor of Cute: Net Idols, Cute Culture, and the Social Factory in Contemporary Japan” 12:00 pm – 1:30 pm, 918 IAB, Gabriella Lukács
  • “Infared Earth” 12:10 pm – 1:00 pm, 417 Schermerhorn, Christopher Small
  • “Voting and Agenda Setting 101” 4:10 pm – 5:30 pm, 707 IAB, Howard Rosenthal
  • “Precision Metrology with Ultracold Atoms and Molecules” 4:15 pm, 428 Pupin, Tanya Zelevinsky, preceded by tea and cookies in 705 Pupin
  • “Café Columbia: Writing about Abraham Lincoln” 6:00 pm – 7:00 pm, PinNic Cafe (Broadway between 101st and 102nd Street), Eric Foner, $10 cover (includes one drink)
  • “When Is Utopia?” 6:30 pm – 8:30 pm, Wood Auditorium, Avery Hall, Hubert Tonka, Isabelle Auricoste, Sylvere Lotringer, Jean-Louis Cohen, Jean-Louis Violeau, and Craig Buckley

Tuesday, October 4th

Wednesday, October 5th

  • “Reading Empire: Colonial Archive and Euroamerican Discourse on Sovereignty and Law in the Contact Zone of South China, 1720s-1830s” 12:15 pm – 1:45 pm, 918 IAB, Li Chen
  • “Diplomacy and Global Governance” 1:30 pm – 3:00 pm, 1219 IAB, Thomas Nowotny
  • “Italy at Columbia: Truth and Lies in Mozart’s Don Giovanni” 2:40 pm – 4:00 pm, Casa Italiana, Elaine Sisman
  • “Liquidation in Limit Order Books with Controlled Intensity” 4:10 pm – 5:25 pm, 903 School of Social Work, Mike Ludkovski
  • “Secularising Islamists? Jamaat-e-Islami and Jamaat-ud-Dawa in Pakistan” 3:00 pm – 5:00 pm, 1510 IAB, Humeira Iqtidar, Sudipta Kaviraj, and Karen Barkey
  • “Starting Over Brazil: Since 1985” 6:00 pm – 8:00 pm, 1512 IAB, Albert Fishlow
  • “Dealing with Disaster: Caring for Japan Post 3-11” 6:00 pm – 8:15 pm, Skyline Dining Room, Faculty House, Gerald L. Curtis, Hugh Patrick, M. Katherine Shear, Irwin Redlener, and David Brenner, registration
  • “When the World Spoke French” 6:00 pm – 8:30 pm, Buell Hall, Marc Fumaroli, film and discussion in French
  • “Alphabet and Idiogram: Toward a Global Calligraphy” 7:00 pm – 8:00 pm, Wallach Art Gallery, Christopher Calderhead

Thursday, October 6th

  • “Contemporary Perspectives on Buddhist Ethics” All day Thursday and Friday, Low Library, various speakers, registration
  • “Phase transitions in stochastic processes with long-range interactions: a multiscale analysis approach” 9:10 am – 10:40 am, 507 Mathematics, Vladas Sidoravicius
  • “Pakistan Today: Domestic Challenges and External Pressures” 9:30 am – 7:00 pm, 1512 IAB, Alfred Stepan, Christophe Jaffrelot, Mohammed Waseem, Philip Oldenburg, Aqil Shah, Maryam Abou Zahab, WPS Sidhu, and Serge Granger
  • “Corporate Boards & Diversity: Strategies to ensure more inclusive leadership” 12:30 pm – 2:00 pm, 142 Uris, Ilene H. Lang, Monika Mantilla, and Carlos Orta, registration, lunch provided
  • “Educational Attainment in China: Trends and Determinants” 2:00 pm – 4:00 pm, 801 IAB, Don Treiman
  • “Interactions between US air quality and climate” 2:45 pm – 3:45 pm, 214 Mudd, Eric Leibensperger
  • “Peace, Conflict and Sustainability Information Share” 3:30 pm – 5:30 pm, 555 Lerner
  • “Portrait of a Raja in a Badshah’s World: Amrit Rai’s Biography of Man Singh (1585)” 4:00 pm, 208 Knox, Allison Busch
  • “China’s Difficult Economic Adjustment” 4:00 pm – 5:30 pm, 918 IAB, Michael Pettis
  • “A Brief History of Tacitus’ Most Dangerous Book” 4:10 pm – 5:30 pm, 1512 IAB, Christopher Krebs
  • “Carbene-Stabilization of Highly Reactive Main Group Molecules” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Greg Robinson
  • “Language and Migration: A Mix of Old and New Questions” 4:00 pm – 6:00 pm, 509 Knox, Guillermina Jasso
  • “The Strategic Backlash Against Human Rights Across Eurasia” 5:00 pm – 7:15 pm, Rennert Hall, Kraft Center, Graeme Robertson, Chris Walker, Hugh Williamson, Robert Templer, and Alex Cooley, preceded by reception
  • “Reconstructing National Identities: Intercultural Bilingual Education in Latin America” Thursday 5:00 pm – 8:00 pm and Friday 8:30 am – 4:30 pm, various speakers, registration
  • “The Trans-Atlantic Slave Trade & Its Effect on the Igbo & Yoruba Cultures” 6:00 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Matt D. Childs
  • “Muslim Hermeneutics and Modern Arabic Views of Evolution” 6:00 pm – 7:30 pm, Davis Auditorium, Schapiro, Marwa Elshakry, registration
  • “Religion in America: A Political History” 6:00 pm – 8:00 pm, Buell Hall, Denis Lacorne
  • “The North American Idea: A Vision of a Continental Future” 7:00 pm – 9:00 pm, 802 IAB, Robert A. Pastor
  • “Ciphers and the end of Maya Number Writing” 7:00 pm – 10:00 pm, 930 Schermerhorn, Anna Blume
  • “Architecture and Empathy: Ten Years After 9/11” 8:00 pm, Deutsches Haus, Daniel Purdy

Friday, October 7th

  • “Contemporary Perspectives on Buddhist Ethics” All day Thursday and Friday, Low Library, various speakers, registration
  • “Creating Economically Healthy African-American Communities” 4:00 pm, 758 Schermerhorn Extension, Algernon Austin
  • “Reconstructing National Identities: Intercultural Bilingual Education in Latin America” Thursday 5:00 pm – 8:00 pm and Friday 8:30 am – 4:30 pm, various speakers, registration
  • “Muslim American Citizenship: A Decade Since 9/11” 10:00 am – 7:00 pm, 1501 IAB, Hishaam Aidi, Arshad Ali, Sahar Aziz, Kathleen Foley, Zareena Grewal, Sally Howell, Amaney Jamal, Ousmane Kane, Arun Kudunani, Charles Kurzman, Suhail Khan, Irfan Nooruddin, Farid Senzai, Alfred Stepan, and Mohammed Younis, registration
  • “Transformations of Manliness in the Democratic Polis” 11:00 am – 12:00 pm, 5th Floor Conference Room, Casa Italiana, Ryan Balot
  • “Catalytic Hydrogenation and Related Reactions of Relevance to the Manufacture of Cleaner Fossil Fuels” 11:10 am – 12:45 pm, 633 Mudd, Roberto A. Sanchez-Delgado, followed by reception
  • “Uprisings and Transitions: Today’s Politics and Economics in Middle East and North Africa” 1:00 pm – 6:00 pm, Davis Auditorium, Schapiro, various speakers, registration
  • “Japan’s Role in Managing the Global Economy” 2:00 pm – 3:00 pm, 208 William & June Warren Hall, Motohisa Furukawa and Gerald L. Curtis, registration
  • “Extreme Events: A Tale of Climate and Economics” 3:30 pm – 4:30 pm, Monell Auditorium, Lamont-Doherty, Michael Ghil
  • “Screening and Q&A With Director: ‘Local Angel: Theological Political Fragments’ (2002)” 6:30 pm, 511 Dodge, Udi Aloni
  • “Film Screening and Stargazing: The City Dark” 7:00 pm – 9:00 pm, Pupin 301

Tags: , , , , ,

3 Comments

  1. alum

    very jealous. morimoto too??!!?

  2. Anonymous  

    ahh thank you bwog! keep these up! love all the sipa events

  3. Anonymous  

    No Saturday?

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.