Oct

9

Bucket List: Israel/Palestine, Injured Cities, and Intersectionality

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump. If you have any questions (such as, “Where’s William and June Warren Hall?”), or formatting suggestions, just leave them in the comments, and we’ll try to respond!

Recommended

  • “Afghanistan’s Troubled Transition” 1:00 pm – 2:00 pm, 501B IAB, Scott Smith, registration
  • “Intersectionalities: Theorizing Multiple Discrimination, Identity and Power” Wednesday 6:30 pm – 8:30 pm, 207 William and June Warren Hall, Catharine MacKinnon
  • “Outlaws or In-laws? The Effects of Gay Marriage in Scandinavia” 7:00 pm – 10:00 pm, Deutsches Haus, Jens Rydström
  • “What Does a Jew Want?: On Binationalism and Other Specters” Wednesday 7:00 pm, Miller Theatre, Udi Aloni, James Schamus, Alain Badiou, Slavoj Žižek, and Alisa Solomon
  • “What Does the Future Hold for Ukraine?” Thursday 12:00 pm – 1:30 pm, Casa Italiana, Vitaly Klychko, registration
  • “Injured Cities, Urban Afterlives” All day Friday and Saturday, Miller Theatre and Wood Auditorium, Lee Bollinger, Rosalind Morris, Saskia Sassen, Nina Bernstein and many others, registration
  • “A Conversation with Pakistani Politician Imran Khan” Friday 4:00 pm – 5:00 pm, 2nd Floor Lecture Hall, Journalism, Imran Khan and Aparisim Ghosh
  • “America, Israel, and the Palestinians: In Pursuit of Peace” Sunday 4:00 pm, Kraft Center, Alan Dershowitz, registration

Monday, October 10th

  • “Afghanistan’s Troubled Transition” 1:00 pm – 2:00 pm, 501B IAB, Scott Smith, registration
  • “Africa’s Decade of Transformation: The NEPAD Perspective” 6:00 pm – 8:00 pm, IAB 1501, Ibrahim Assane Mayaki, Glenn Denning, Yassine Fall, Patrick Hayford, Ousmane Kane, and Amos C. Sawyer, followed by reception, register
  • “Film Screenings and Q&A: Local Angel: Theological Political Fragments (2002) and Kashmir: Journey to Freedom (2009)” 6:30 – 10:30 pm, 511 Dodge, Udi Aloni

Tuesday, October 11th

  • “Civil Society and Segmentary Society in Greece and the Balkans” 12:00 pm – 1:30 pm, 1219 IAB, Thanos Veremis
  • “Representation theory and number theory” 2:40 pm, 520 Math, Benedict Gross
  • “The Impacts of Sakau (Piper methysticum) Cultivation on Micronesia’s Upland Forest Ecosystem” 4:00 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Wayne Law
  • “DNA-linked Cooloidal Systems: A Model for Polymer Systems” 4:00 pm – 5:00 pm, 826 Mudd, Sibani Lisa Biswal
  • “Music and the Visual Arts in the Middle Ages” 5:00 pm – 7:00 pm, Faculty House, Michael Curschmann, Judith Oliver, and Sharon Gerstel
  • “Green IT: Paradox and Practice” 6:10 pm – 8:10 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Rajendra Bose
  • “‘Sex’ is Not a Mechanism: Making ‘Sex-Specific Medicine’ More Scientific” 6:30 pm, James Room, Barnard Hall 4th floor, Rebecca Jordan-Young
  • “Impact Investment Forum” 6:30 pm – 8:30 pm, 207 Low Library, Antony Bugg-Levine, Penelope Douglas, Mike Ingram, and Timothy Ogden
  • “Eiléan Ní Chuilleanáin, Deborah Landau & Laura Newbern: A reading” 7:00 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall 3rd floor, Eiléan Ní Chuilleanáin, Deborah Landau, and Laura Newbern
  • “Outlaws or In-laws? The Effects of Gay Marriage in Scandinavia” 7:00 pm – 10:00 pm, Deutsches Haus, Jens Rydström

Wednesday, October 12th

  • “Symbolic Capital and the Transformation of the Philadelphia Barrio” 12:00 pm, 509 Knox, Fred Wherry
  • “Constitutional Challenges to Health Care Reform” 12:00 pm – 1:30 pm, 701 Jerome Greene, Mark Hall
  • “Intro to Technology Licensing: New Strategies for a Changing World” 12:00 pm – 1:00 pm, 307 Uris, Dan Abraham, free pizza
  • “Keeping the Public Purse: An Experiment in Windfalls, Taxes, and the Incentives to Restrain Government” 12:15 pm – 2:00 pm, 707 IAB, Laura Paler, free lunch
  • “Macedonia: Ten Years of Power-Sharing” 2:00 pm – 3:00 pm, 1510 IAB
  • “Socioeconomic status and brain development” 4:10 pm, 614 Schermerhorn, Martha Farah
  • “Intersectionalities: Theorizing Multiple Discrimination, Identity and Power” 6:30 pm – 8:30 pm, 207 William and June Warren Hall, Catharine A. MacKinnon
  • “Diversity in French Politics” 6:00 pm – 8:00 pm, Buell Hall, Pap Ndiaye
  • “Environmental Economics” 6:10 pm – 8:10 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Urvashi Kaul
  • “What Does a Jew Want?: On Binationalism and Other Specters” 7:00 pm, Miller Theatre, Udi Aloni, James Schamus, Alain Badiou, Slavoj Žižek, and Alisa Solomon
  • “Enthusiasm & Critique” 7:00 pm, Event Oval, the Diana, Amy Hollywood

Thursday, October 13th

  • “Phase transitions in stochastic processes with long-range interactions: a multiscale analysis approach” 9:10 am – 10:40 am, 507 Mathematics, Vladas Sidoravicius
  • “What Does the Future Hold for Ukraine?” 12:00 pm – 1:30 pm, Casa Italiana, Vitaly Klychko, registration
  • “The Indigenous Populations of North Africa” 12:00 pm – 2:00 pm, 207 Knox, Fatima Harrak
  • “Developing a paleo-hydroclimate record for Mono Lake, CA” 2:45 pm – 3:45 pm, 214 Mudd, Sidney Hemming
  • “Economy and Violence in Colombia Since 2000” 4:00 pm – 6:00 pm, 802 IAB, Fabio Sánchez Torres
  • “Directing Nature’s Random Walks: Biological Mechanisms, One Molecule at a Time” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Ruben Gonzalez, preceded by tea and cookies in 328 Havemeyer
  • “For The Public Good” 5:30 pm, Event Oval, the Diana, Michelle Fine and Nancy Holmstrom
  • “A Forgotten Aesthetic: Reportage in Colonial Korea, 1920s-1930s” 5:30 pm – 7:00 pm, 918 IAB, Sunyoung Park
  • “Declining Inequality in Latin America: How Much, Since When and Why” 6:00 pm – 8:00 pm, 1512 IAB, Nora Lustig, registration
  • “Climate Change: History, Causes, Economics, and Decisions” 6:10 pm – 8:10 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Bob Newton
  • “Building-in-Time: Thinking and Making Architecture in the Premodern Era” 6:30 pm – 7:30 pm, 612 Schermerhorn, Marvin Trachtenberg
  • “Screening and Q&A: Meringue Diplomacy” 7:30 pm – 10:00 pm, Buell Hall, Terri Hanlon, free meringues

Friday, October 14th

  • “Injured Cities, Urban Afterlives” All day Friday and Saturday, Miller Theatre and Wood Auditorium, various speakers, registration
  • “Beyond Security: Democratic Contestations in Bangladesh and Pakistan” All day Friday and Saturday, 1501 IAB, various speakers, registration
  • “Inventing Global Health: Conflicts and Concepts” 8:00 am – 4:00 pm, President’s Room, Faculty House, Theodore Brown, Ann-Emanuelle Birn, and Richard Parker
  • “A Conversation with Pakistani Politician Imran Khan” 4:00 pm – 5:00 pm, 2nd Floor Lecture Hall, Journalism, Imran Khan and Aparisim Ghosh

Saturday, October 15th

  • “Injured Cities, Urban Afterlives” All day Friday and Saturday, Miller Theatre and Wood Auditorium, Lee Bollinger, Rosalind Morris, Saskia Sassen, Nina Bernstein and many others, registration
  • “Beyond Security: Democratic Contestations in Bangladesh and Pakistan” All day Friday and Saturday, 1501 IAB, various speakers, registration
  • “Symposium in Honor of Professor Suzanne Said” 11:00 am – 6:00 pm, Casa Italiana, Sulo Asirvatham, Ineke Sluiter, Oliver Taplin, Heinrich von Staden, and Ruth Webb

Sunday, October 16th

  • “America, Israel, and the Palestinians: In Pursuit of Peace” Sunday 4:00 pm, Kraft Center, Alan Dershowitz, registration

Tags: , , ,

4 Comments

  1. Roko

    ŽIŽEK! VIVA LA SLOVENIA!

  2. I bet  

    that the line for Zizek will begin forming at least 24 hours in advance. It's going to be madness.

  3. once you go asian...

    you'll never need persuasion.

    -- nice asian guy.

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.