Apr

1

Bucket List: Ban Ki-Moon, Iraq, Judith Butler

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended

  • “Address by Ban Ki-Moon” Monday, April 2, 5:00 pm, Low Rotunda, Ban Ki-moon, Secretary-General of the United Nations (World Leaders Forum, registration required—may be full)
  • “Does the Brain’s Wiring Make Us Who We Are?” Monday, April 2, 6:30 pm — 8:30 pm, Havemeyer 309, Sebastian Seung (vs.) Anthony Movshon (Neuroscience)
  • “Generation Iraq: Journalists Confront America’s War” Wednesday, April 4, 6:00 pm — 7:30 pm, J-School World Room, Ashley Gilberston, Amy Goodman, Sarah Stillman, Peter van Agtmael (J-School)
  • “University Lecture with Wafaa El-Sadr, MD, MPH, MPA” Thursday, April 5, 6:00 pm, Low Rotunda, Wafaa El-Sadr (Registration required, World Leaders Forum)
  • “Carceral Politics in Palestine and Beyond: Gender, Vulnerability, Prison” Thursday, April 5, 6:00 pm — 8:00 pm, IAB 1501, Judith Butler, Angela Davis, Mai Masri, Lena Meari (SIPA)

Monday, April 2

  • “Machine learning algorithms for 3D shape analysis and synthesis” 11:00 am, Interschool Lab, 750 CEPSR, Vaneglis Kalogerakis  (Computer Science)
  • “The Rising Neighbor: How the Koreans View China” 12:00 pm — 1:30 pm, IAB 918, Dong Xiangrong (War and Peace Studies)
  • “Senegal’s Presidential Election: How Wade Lost and Democracy Won” 12:00 am — 2:00 pm, Knox Hall Room 207, Etienne SmithSouleymane Bachir Diagne (ISERP)
  • “Talk: Oleg Kashin” 3:00 pm — 4:00 pm, J-School Student Center, Oleg Kashin (J-School)
  • “Palestine and Law Series, the State Question: Panel II” 3:00 pm — 6:00 pm, Heyman Center, 2nd Floor Common Room, George Bisharat, Noura Erakat, Victor Kattan, Ramzi Kassem (SIPA)
  • “Ten Years On: Re-Imagining the divide Between Islam and the West” 4:00 pm — 5:30 pm, Knox Hall, Room 208, Deborah Baker (South Asia Institute)
  • “Measuring and Modeling Public Preferences for Policy” 4:10 pm — 5:30 pm, IAB 707, Chris Wlezien (ISERP)
  • “Tuning in to Ultra-Cold Atoms” 4:15 pm, 428 Pupin Hall, Randy Hulet (Physics)
  • “Address by Ban Ki-Moon” 5:00 pm, Low Rotunda, Ban Ki-moon, Secretary-General of the United Nations (World Leaders Forum, registration required—may be full)
  • “Sustainable Consumption: A Multi-Disciplinary Perspective” 6:00 pm — 7:45 pm, IAB 1501, Partha Dasgupta, Joseph E. Stiglitz, Robert M. Solow (SIPA)
  • “Talk: Ahmed Rashid, discussing his new book ‘Pakistan on the Brink'” 6:00 pm — 7:30 pm, J-School Student Cetner, Ahmed Rashid (J-School)
  • “Writing Diagrams: On Kafka, Goethe, and the Grammar of a Minor Literature” 6:00 pm, Deutsches Haus, Oliver Simons (Germanic Languages)
  • “Does the Brain’s Wiring Make Us Who We Are?” 6:30 pm — 8:30 pm, Havemeyer 309, Sebastian Seung (vs.) Anthony Movshon (Neuroscience)
  • “The Window Sex Project” 6:30 pm, Event Oval, Diana Center, Sydnie L. Mosley (Dance performance and discussion,more info here)

Tuesday, April 3

  • “The Path from Fundamental Scientific Ideas to Significant Commercial utility: non-invasive prenatal diagnostics and other examples” 1:30 pm — 2:30 pm, Havemeyer 320, Charles Cantor (Chemistry)
  •  “Perpetual Revolution: Creating Space for Dialogue Through Public Projects” 6:00 pm — 8:00 pm, IAB 801, Ruth Sergel, Gabrielle  Bendiner-Viani (SIPA)
  • “From One Island to Another: Dominican Immigration to New York, 1892-1924” 6:00 pm, James Room, 4th Floor Barnard Hall, Ramona Hernandez (Barnard)
  • Investigating Crime and Corruption in dangerous Places” 6:00 pm — 7:30 pm, J-School World Room, Misha Glenny, Oleg Kashin, Rafael Marques de Morais (J-School)
  • “CSSR Seminar: The Business of Genomic Medicine” 6:00 pm — 7:30 pm, Schapiro, Davis Auditorium, Stephanie Welch (Earth institute)
  • “Burden of Choice: Debt” 6:30 pm — 8:00 pm, Heyman Center, Common Room, Second Floor, Michael E. Lewitt, Mark C. Taylor (SIPA)

Wednesday, April 4

  •  “Sustainable Development Seminar Series: History of Science and Sustainable Development” 4:00 pm — 6:00 pm, Lerner 555, Speakers not listed (RSVP required)
  • “From a Small to a Long War: How the Somali Crisis is Reshapng the Horn of Africa (and Beyond)” 5:00 pm — 6:30 pm, location not listedRoland Marchal (French studies)
  • “Generation Iraq: Journalists Confront America’s War” 6:00 pm — 7:30 pm, J-School World Room, Ashley Gilberston, Amy Goodman, Sarah Stillman, Peter van Agtmael (J-School)

Thursday, April 5

  • “Second Annual Radical Democracy Conference” 9:00 am, details here (Comparative Lit)
  • “The Two Thresholds of the Limit: Concept, Tendency, and Exterior in Uno Kozo” 12:00 pm — 2:00 pm, IAB 918, Gavin Walker (Japanese Cultures)
  • “the Transition to Adulthood among Palestinians living in the Gaza Strip and the West Bank” 2:00 pm — 4:00 pm, IAB 801, Dennis Hogan (ISERP)
  • “Managing Carbon on Land in the Context of Cliamte Change” 3:00 pm — 5:00 pm, Lerner Hall, Satow Room, Richard Houghton (Earth Institute)
  • “Supermolecular Analytical Chemistry” 4:30 pm — 5:30 pm, Havemeyer 209, Eric Anslyn (Chemistry)
  • “The Paradox of Institutionalized Experimentation: On the Tension Between Open Forms and Disciplinary Frameworks in Franz Erhard Walther’s 1. Werksatz” 6:00 pm — 7:00 pm, 832 Schermerhorn, Leah Pires (Art History)
  • “Race and the City” 6:00 pm — 7:00 pm, Lerner 568, Georgiette Morgan-Thomas, Brendan O’Flaherty
  • “Carceral Politics in Palestine and Beyond: Gender, Vulnerability, Prison” 6:00 pm — 8:00 pm, IAB 1501, Judith Butler, Angela Davis, Mai Masri, Lena Meari (SIPA)
  • “University Lecture with Wafaa El-Sadr, MD, MPH, MPA” 6:00 pm, Low Rotunda, Wafaa El-Sadr (Registration required, World Leaders Forum)
  • “A Long Walk Home: “A Story of a Rape Survivor (SOARS)”  7:00 pm — 9:00 pm, Miller Theatre (more info here)
  • “Academic Intellect and the Public Sphere: the Case of Historians in Public” 7:30 pm — 9:30 pm, Faculty House, Thomas Bender (Politics and Society)
  • “Beyond Magical Realism in Spanish American Literature” 7:00 pm — 8:30 pm, Malva E. Filer (SIPA)
  • “Traci Brimhall and Carloyn Forche: Barnard Women Poets Prize Reading” 7:00 pm Sulzberger Parlor, 3rd Floor Barnard Hall (Barnard)
  • “Delacorte Lecture: Ariel Foxman” 7:00 pm — 8:30 pm, J-School World Room, Ariel Foxman (J-School)
  • “Framing Indignation II: Lessons of Affect and Queer Theory” 8:30 pm — 10:30 pm, Fayerweather 313, Patricia Ticiento Clough, Lisa Duggan, Anahid Nersessian, Tavia Nyong’o, Jasbir Puar (Literary Criticism, more info)
  • “Blue Notes in Black and white: Photography and Jazz” 8:00 pm, 622 Dodge Hall, Ben Cawthra (Jazz Studies)

Friday, April 6

  •  “Columbia Water center Seminar: Atmospheric Water Generatoin—A means of Addressing Our Water Crisis Without Poisoning the Enviornment” 1:30 pm — 2:30 pm, Eric Russell (SIPA)
  • “Opening Night of the 25th Annual Columbia University Film Festival”—more info, including screening times, locations, etc. for the whole week, here

Tags: , , , , , ,

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.