Apr

15

Bucket List: Obama, Affirmative Action, Comedy

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended

  • “Affirmative Action: Past, Present and Future” Monday, April 16, 9:00 pm — 11:00 pm, Lerner Hall, C555, Eric Foner, Ted Shaw, Patricia Williams, Janine Jackson, Kambi Gathesha
  • “Who are the 50 Funniest Writers in America?” Tuesday, April 17, 6:00 pm — 8:00 pm, Miller TheaterAndy Borrowitz, doors open at 5:30 pm (American Studies)
  • “Meeting the Challenges of Sustainable Development in a Changing World” Wednesday, April 18, 2:30 pm — 5:00 pm, Lerner Hall, Room 555, Jeffery Sachs, Tien Ming Lee, Hope Michelson, Alexandra Morel, Nada Petrovic, Daniel Soto, James Tamerius, Tara Troy, Shelley Welton, Derek Willis, John Mutter (Earth Institute, more info here)
  • “Reflections on Kinship Trouble” Wednesday, April 18, 7:00 pm, 304 Barnard Hall, Judith Butler (Barnard, more info here)
  • “President Obama, 2008 vs. 2012: Assessing His Election, Presidency and Reelection Campaign” Thursday, April 19, 4:00 pm — 5:30 pm, IAB 801, Fredrick Harris, Ira Katznelson, Elizabeth Sanders, Dorian Warren (ISERP)

Monday, April 16

  • “The Chinese House Church Movement and the Democratization of Chinese Society” 12:00 pm — 1:30 pm, IAB 918, Yu Jie (SIPA)
  • “Henri Bergson” 6:00 pm — 7:30 pm, East Gallery Buell Hall, Frederic Worms (French)
  • “Hydraulic Fracturing: Energy,f Enviornment and Policy” 6:10 pm — 8:10 pm, Schermerhorn Ext, Room 468, Nancy Degnan (Earth Institute)
  • “The Turkish Passport’: Screening and Conversation” 6:30 pm — 9:30 pm, IAB 417, Altschul Auditorium, Cem Kent (Turkish Studies, Hillel)
  • “Affirmative Action: Past, Present and Future” 9:00 pm — 11:00 pm, Lerner Hall, C555, Eric Foner, Ted Shaw, Patricia Williams, Janine Jackson, Kambi Gathesha
  • “Counterterrorism vs Civil liberties: Finding the Right Balance in a Post 9/11 World” 12:00 pm — 1:00 pm, IAB 1512, Ousmane Kane, Daniel Richman, Haroon Moghul (SIPA)
  • “When a Text is a Song: Translating Kabir Oral Traditions in North India” 7:00 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Linda Hess (Barnard)
  • “Differences Between Al Jazeera English and Al Jazeera Arabic” 6:30 pm — 8:00 pm, J-School Student Center, Marcelle Hopkins, Kristen Saloomey (J-School)
  • “Ground Wars: Personalized Communication in Political Campaigns” 12:00 pm — 2:00 pm, J-School Room 607B, Rasmus Nielsen (J-School)

Tuesday, April 17

  • “Common Goods in a Divided World — Challenges and Opportunities for International cooperation in Fragile States” 1:00 pm — 2:00 pm, IAB 1401, Seth Kaplan (SIPA)
  • “The Energy Silk Road: Tapi, BTC, Turkmen — China Pipelines” 8:00 am — 6:00 pm, Karl Eikenberry, Steve LeVine, David Onoprishvili, and others. More info here
  • “DEES Open Thesis Defense: Below-Ground Carbon Pools and Fluxes in a Northern Temperate Deciduous Forest and their Response to Stand Disturbance” 1:00 pm — 2:00 pm, Gary C. Comer Geochemistry Building, First Floor Seminar Room, Jennifer Levy (Earth and Environmental Sciences)
  • “Panel Discussion on Environment, Natural Resources, and Peacebuilding” 2:00 pm — 4:00 pm, IAB 270B, full list of speakers here
  • “Engineered Protein Thearpuetics and Diagnostic Agents Inspired by Nautre” 4:00 pm — 5:00 pm, Mudd Hall, Room 825, Jennifer R. Cochran (Bioengineering)
  • “Who are the 50 Funniest Writers in America?” 6:00 pm — 8:00 pm, Miller Theater, Andy Borrowitz, doors open at 5:30 pm
  • “Women Poets at Barnard Reading” 7:00 pm, Sulzberger Parlor, 3rd Floor Barnard Hall, Lyn Hejinian, Eleanor Johnson (Barnard, English)

Wednesday, April 18

  • “Meeting the Challenges of Sustainable Develpment in a Changing World” 2:30 pm — 5:00 pm, Lerner Hall, Room 555, Jeffery Sachs, Tien Ming Lee, Hope Michelson, Alexandra Morel, Nada Petrovic, Daniel Soto, James Tamerius, Tara Troy, Shelley Welton, Derek Willis, John Mutter (Earth Institute, more info here)
  • “Alternatives for America’s Last Colony: Puerto Rico” 6:00 pm — 8:00 pm, IAB 1512, Angel Collado-Schwarz, Juan Lara, Jose Antonio Ocampo (Latin American Studies)
  • “Why Did the 20th Century Take Sade Seriously?” 6:00 pm — 8:00 pm, East GAllery, Buell Hall, Eric Marty, Jeffrey Mehlman, Bruno Chaouat
  • “Reflections on Kinship Trouble” 7:00 pm, 304 Barnard Hall, Judith Butler (Barnard, more info here)
  • “Belonging Via Involvement in Civic Discourse: Russian Jewish homecomers in Israel” 6:00 pm, Event Oval, the Diana Center, Tamar Rapoport (Barnard)

Thursday, April 19

  • “Sense to Synapse: Biophysical Mechanisms of Perception” 9:00 am — 4:15 pm, Davis Auditorium, Schapiro CEPSR, Stuart Firestein, AJ Hudspeth, Ellen Lumpkin, Elizabeth Olson, M Haken Ozdener, Eero Simoncelli (Biophysical Society)
  • “The Lubanga Verdict: Its Impact on the International Criminal Court and the US Relations with the ICC” 12:10 pm — 1:10 pm, Law School, Jerome Greene Hall, Room 102, Stephen Japp (Human Rights Institute)
  • “Occupy Knoweldge” 3:00 pm — 5:00 pm, Knox Hall, Room 208, Gigi Roggero
  • “President Obama, 2008 vs. 2012: Assessing His Election, Presidency and Reelection Campaign” 4:00 pm — 5:30 pm, IAB 801, Fredrick Harris, Ira Katznelson, Elizabeth Sanders, Dorian Warren (ISERP)
  • “The Cellular Pathology of Cancer” 4:10 pm — 5:15 pm, Mudd 214, Patrice F Spitalnik (Medical Physics)
  • “Plastic Solar Cells: Self-Assembly of Bulk Heterojunction Solar Cells by Spontaneous Phase Separation” 4:30 pm — 5:30 pm, Havemeyer 209, Alan Heeger (Chemistry)
  • “Climate Finance: Climate Change Policy Loans, a Comparative Perspective” 6:00 pm — 7:30 pm, Jerome Greene Hall, Room 103, Dov Michel Zerah, Irene Finel-Honingman, Laurence Tubiana (Earth Institute)
  • “Palliative Care and Best Medical Practice” 6:00 pm — 7:30 pm, Schapiro CEPSR Building, Davis Auditorium, Anthony Lechich (Earth Institute)
  • “Water in Movement: High Andean Resilience in an Era of Global Climate Change” 6:30 pm — 8:30 pm, IAB 403, Mattias Borg (ISERP)
  • “Collateral Damage: News Organizations, Free Speech, and the Internet” 6:00 pm — 9:00 pm, J-School World Room (6:00 pm), Lecture Hall (7:00 pm), Rebecca MacKinnon (J-School)
  • “Nonfiction Dialogues: John D’Agata” 7:00 pm, Dodge Hall 501, John D’Agata, more info here
  • “Do America’s Colleges Have a Future?: A Roundtable Discussion” 7: 30 pm, 501 Schermerhorn, Andrew Delbanco, Ira Katznelson, Roosevelt Montas, Ganiatu Afolabi (CC ’12) & Sam Roth (CC ’12) and moderated by Deantini

Friday, April 20

  • “Islam Without Extremes, and Interfaith Dialogue” 2:00 pm — 4:00 pm, Hamilton Hall, Room 702, Mustafa Akyol, Daniel Madigan
  • “Energy Policy: Past or Prologue” 3:30 pm — 4:30 pm, Lamont-Doherty, Monell Building, Michael J. Graetz (Earth Sciences)
  • “Japan and the Culture of the Four Seasons: Nature, Literature and the Arts” 4:00 pm — 6:00 pm, Kent Hall, Room 403

Tags: , , , , ,

2 Comments

  1. 2012  

    Is Prezbo suppose to be at “Affirmative Action: Past, Present and Future” ? I'd like to see him in person once before I graduate.

  2. Spelling  

    Y'all spelled Borowitz with an extra 'r'

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.