Feb

24

Bucket List: Europe, Camus, Bill Kristol

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. As always, feel free to mention any events we may have missed in the comments section (and/or mock our typos) and we’ll add them. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended

  • “A Discussion on the Future of Europe” Monday, 4:00 pm – 6:00 pm, Rotunda, Low Library, Anne Anderson, Kemal Dervis, George Papendreou, George Soros, Joseph Stiglitz, Jan Svejnar
  • “‘The Strangest’ Staged Reading Followed by Discussion with James Schamus” Wednesday, 6:30 pm – 8:30 pm, Miller Theatre, Betty Shamieh, James Schamus
  • “Delacorte Lecture: William Kristol, Editor of the Weekly Standard” Thursday, 7:00 pm – 8:30 pm, World Room, Pulitzer Hall, William Kristol

Monday, February 25

  • “A New Path Forward on Building Rule of Law in Georgia” 1:00 pm – 2:30 pm, 1219 IAB, Tea Tsulukiani
  • “A Discussion on the Future of Europe” 4:00 pm – 6:00 pm, Rotunda, Low Library, Anne Anderson, Kemal Dervis, George Papendreou, George Soros, Joseph Stiglitz, Jan Svejnar
  • “Heterobimetallic Protein Cofactors:  Nature’s Tool for Small-Molecule Activation”4:00 pm – 5:00 pm, 209 Havemeyer, Hannah Shafaat
  • “Mechanisms of Persistent North American Droughts, Past, Present, and Future” 4:10 pm – 5:30 pm, 428 Pupin, Richard Seager
  • “Judicial Selection and Death Penalty Decisions” 4:10 pm – 5:30 pm, 707 IAB, Brandice Canes-Wrone
  • “Perceptions in the Foreign Media About Brazil as an Emerging Political and Economic Power” 6:00 pm – 8:00 pm, 802 IAB, Jorge Pontual
  • “Architecture and the Representation of Power: Filippo Juvarra in a European Perspective” 6:00 pm – 8:00 pm, 612 Schermerhorn, John Pinto
  • “Digital Workflows in Architecture: Design, Assembly, Industry” 6:30 pm – 8:00 pm, Wood Auditorium, Avery Hall, Scott Marble, David Benjamin, Phil Bernstein, Shane Burger

Tuesday, February 26

  • “Medium-Term and Long-Term Energy Market Outlooks: Presentations by IEA and BP” 10:00 am – 12:00 pm, 1501 IAB, Antoine Halff, Mark Finley
  • “Reimagining the Festive Experience: Hubert Robert’s Paintings of the Federation Festival of 1790” 12:15 pm – 1:15 pm, 612 Schermerhorn, Frederique Baumgartner
  • “Online Social Media and Political Awareness in Authoritarian Regimes” 12:15 pm – 1:30 pm, 1219 IAB, David Szakonyi
  • “Captive Audience: The Fight for Affordable, High-Speed Internet Access in America” 1:00 pm – 2:00 pm, 1302 IAB, Susan Crawford
  • “Detroit Future City: The Remaking of an American City” 1:00 pm – 2:00 pm, 114 Avery, Toni L. Griffin
  • “Stop, Question, and Frisk: Targeted Policing or Discriminatory Practice?” 6:00 pm – 7:30 pm, 1501 IAB, Robert Gangi, Delores Jones-Brown, Heather MacDonald
  • “Adam Phillips in Conversation with Andrew Miller” 6:15 pm – 8:15 pm, Davis Auditorium, Schapiro Center, Adam Phillips, Andrew Miller
  • “Mass Media and the Black Community” 6:30 pm – 8:30 pm, Stabile Student Center, Susan Fales-Hill, Warrington Hudlin, Trymaine Lee, Kyle Harvey, Yvonne Durant
  • “1820 Erasmus and Upheaval” 7:00 pm – 8:30 pm, Miller Theater, Liam Gillick
  • “The Changing Image of Ben Gurion” 7:30 pm – 8:30 pm, 602 Hamilton, Anita Shapira

Wednesday, February 27

  • “‘The Strangest’ Staged Reading Followed by Discussion with James Schamus” 6:30 pm – 8:30 pm, Miller Theatre, Betty Shamieh, James Schamus
  • “Memory and Invention” 6:30 pm – 8:00 pm, Wood Auditorium, Avery, Fuensanta Nieto, Enrique Sobejano

Thursday, February 28

  • “Brothers in Islam: The Jama’at-i Islami and the Preservation of East Pakistan, 1970–1974” 4:00 pm – 5:30 pm, 411 Fayerweather, Omar Sarwar
  • “Fusion Neutrons for Therapy?” 4:10 pm – 5:15 pm, 214 Mudd, Francesco Volpe
  • “Unsaturated Metal Isocyanides” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Josh Figueroa
  • “After the War: A Bloody Night in Kepno and the Polish Secret Police” 6:00 pm – 7:30 pm, 1219 IAB, Malgorzata Pospiech
  • “Japanese-Brazilian Music and Ethnic Identity in the Post-Dekasegi Era” 6:00 pm – 7:30 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Shanna Lorenz
  • “How Architecture Works: A Humanist’s Toolkit” 6:30 pm – 8:00 pm, 612 Schermerhorn, Witold Rybczynski
  • “1948 B.F. Skinner and Counter-Revolution” 7:00 pm – 8:30 pm, Miller Theater, Liam Gillick
  • “Delacorte Lecture: William Kristol, Editor of the Weekly Standard” 7:00 pm – 8:30 pm, World Room, Pulitzer Hall, William Kristol

Friday, March 1

  • “Embodied Communiqués and the Politics of Revolutionary Culture, 1959–1989” 11:00 am – 1:00 pm, 513 Fayerweather, Elizabeth Schwall
  • “Directions in Latin American Art: The Mid-Twentieth Century” 2:00 pm – 5:00 pm, 612 Schermerhorn, Adele Nelson, Gregor Stemmrich, Sabine Breitweiser, Nicolas Guagnini
  • “The Crisis of Democracy in Europe” 2:00 pm – 5:00 pm, Sheri Berman, Sylvana Hadbank-Kolaczkowska, Jessica Pisano, Marlene Spoerri, Susan L. Woodward
  • “Empire in Latin America” 4:00 pm – 6:00 pm, 918 IAB, Greg Grandin, Timothy Mitchell
  • “On the Conversion of Cd(S2PPh2)2 to CdS Nanocrystals” 4:00 pm – 5:00 pm, 209 Havemeyer, Mark Hendricks
  • “Spatialities of Translation” 6:00 pm – 7:30 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Bruno Bosteels, Tom Conley, Brian O’Keefe, Phillip John Usher
  • “Martian Summer” 7:00 pm – 8:00 pm, Pupin Hall, Andrew Kessler

Tags: , ,

2 Comments

  1. $10  

    to anyone who asks a question and calls him "Billy Kristol"

  2. Anonymous  

    This is not an open event:

    “Spatialities of Translation” 6:00 pm – 7:30 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Bruno Bosteels, Tom Conley, Brian O’Keefe, Phillip John Usher

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.