Sep

29

Bucket List: Grantham, Arts and Sciences, Cherkashins

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. As always, feel free to mention any events we may have missed in the comments section (and/or mock our typos) and we’ll add them. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended:

  • “Environmental Constraints of Economic Growth: An Evening with Jeremy Grantham” Monday, 6:00 pm – 8:00 pm, Italian Academy, Jeremy GranthamRegister (Economics, Sustainability)
  • “CUriosity3: The Cell in Art and Science” Monday, 7:30 pm – 9:00 pm, NoCo 501, Oron Catts, Gordana Vunjak-Novakovic, Register (Biology, Arts)
  • “Going Beyond the Rhetoric: Economic, Social and Cultural Rights in Action” Tuesday, 12:10 pm – 1:10 pm, Jerome Greene 103, Twesigye Jackson Kaguri (Human Rights, Economics)
  • “From the Thaw to Reboot” Wednesday, 12:00 pm – 1:30 pm, IAB 1219, Valera and Natasha Cherkashin (Photography manipulation)

Monday, September 30:

  • “Methane Emissions During Shale Gas Production: Study Results and Policy Implications” 9:30 am – 11:00 am, IAB 1501, Steven Hamburg, Mark Brownstein
  • “Prison Advocacy Programs in Nigeria, Zambia, and Republic of Georgia” 10:00 am – 11:00 am, 532a Mailman,
  • “Iraq: The Making of Necro-Sovereignity” 12:00 pm – 2:00 pm, 208 Knox, Abeer Shaheen
  • “Feminist to the Core: Nancy Worman on Aeschylus, Oresteia” 12:00 pm – 1:00 pm, Schermerhorn Extension 754, Nancy Worman
  • “Circuit mechanisms underlying olfactory plasticity” 12:00 pm, 707 Fairchild, Yun Zhang
  • “Temporal magnification, compression, and cloaking of light” 2:00 pm – 3:00 pm, CEPSR 4th Floor Davis Auditorium, Alexander L. Gaeta
  • “Plasma without Plasma: Exploring Force-Free Magnetospheres” 2:15 pm, 831 Pupin, Sam Gralla
  • “For Democracy and a Caste System? World War II, Race, and Democratic Inclusion in the United States” 4:10 pm – 5:30 pm, IAB 707, Steven White
  • “Aristotelian Electrodynamis” 4:15 pm, 428 Pupin, Andrei Gruzinov
  • “US Energy: What Is Next and Beyond” 6:00 pm – 7:30 pm, IAB 1501, Aubert Guilluame
  • “Exploding Socialism: East German Society Facing Industrial Disasters” 6:15 pm, Heyman Center Common Room, Thomas Lindenberger

Tuesday, October 1:

  • “Stormy Seas: Japan’s Disputes over History and Territory and the US-Japan Alliance” 12:00 pm – 1:30 pm, IAB 918, Thomas Berger
  • “Criminal Enforcement As A Mechanism For Public Policy Implementation of Environmental Goals: The Animals We Need And The Ozone We Bleed” 4:10 pm – 5:10 pm, Schermerhorn Extension 1015, Thomas Watts-Fitzgerald, 
  • “Earth Institute Practicum: International Climate Treaties” 4:10 pm – 6:10 pm, IAB 403, Scott Barrett
  • “An Evening With Frederick Wiseman” 6:00 pm – 8:00 pm, Italian Academy

Wednesday, October 2:

  • “Fear Itself: The New Deal and the Origins of Our Time” 12:00 pm – 1:30 pm, IAB 406, Ira Katznelson
  • “Experimenting with Conflicts Constructively: In Search of Identity” 1:30 pm – 2:30 pm, Teachers College
  • “Nanotechnology and Sustainability: New Research in Italy and the United States” 2:00 pm – 6:00 pm, Italian Academy, Philip Kim, Elisa Molinari, Federico Capasso, Vittorio Pellegrini, Andrea Young
  • “Greek Cinema: Beyond the Crisis” 5:30 pm, Davis Auditorium, Constantine Giannaris, Eva Stefani
  • “A Conversation and Booksigning with David N. Dinkins” 6:00 pm – 7:30 pm, IAB 1501, David Dinkins, Ester Fuchs
  • “Perspectives in Math” 6:10, Milbank 202, Mina Teicher
  • “The Human Rights Restoration-Revolution” 6:15 pm – 7:45 pm, Heyman Center 2nd Floor Common Room, Marco Duranti
  • “Dr. Frieze Discusses Lemkin’s Newly Published Autobiography “Totally Unofficial” 7:00 pm – 9:00 pm, Butler 523

Thursday, October 3:

  • “Nanotechnology and Sustainability: New Research in Italy and the United States” 8:45 am – 7:00 pm, Italian Academy, Latha Venkataraman, Maurizio Prato, Michele Muccini, Chris Murray, Paolo Fornasiero, Richard Osgood, Liberato Manna, Alberto Morgante, Antonio Facchetti, Tony Heinz, Giuseppe Gigli
  • “Silicon Photonics: The Optical Spice Rack” 11:00 am – 12:30 pm, Davis Auditorium, Michal Lipson
  • “Experimenting with Conflicts Constructively: In Search of Identity” 1:30 pm – 2:30 pm, Teachers College, Michal Alberstein
  • “New approaches to simulating biological and molecular catalysts” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Tom Miller
  • “Geographics of Incarceration: A 21st-Century Teach-In” 6:00 pm, Cowin Theater, Kendall Thomas, Carl Hart, Jamal Joseph, Patricia Williams
  • “Law, Torture, and the Rights of Our Subjects: Japanese Mercenaries and the Amboyna Incident of 1623” 6:00 pm – 7:30 pm, Kent 403, Adam Clulow
  • “Greek Cinema: Beyond the Crisis” 6:15 pm, Heyman Center Common Room, Constantine Giannaris, Eva Stefani
  • “Contemporary History and Its Discontents Memory Politics in Morocco” 7:00 pm – 9:00 pm, Faculty House, Sonja Hegasy
  • “Chile: Forty Years After the Coup” 7:00 pm – 9:00 pm, IAB 802, Peter Win, Katherine Hite, Marianne Gonzáles Le Saux
  • “Freedom of Speech, the Press & Beyond” 7:30 pm – 9:00 pm, Journalism’s World Room, Eve Burton, Jay Rosen
  • “Ghostly Apparitions: German Idealism, the Gothic Novel, and Optical Media” 8:00 pm, Deutsches Haus, Stefan Andriopoulos, Devin Fore

Friday, October 4:

  • “Engaging Customers and Clients in Social Change: 2013 Social Enterprise Conference” 7:30 am – 7:00 pm, Lerner
  • “Conference: Religion, Conflict, and Accommodation in Modern India” 9:00 am – 5:00 pm, Knox 208, Arjun Appadurai, Partha Chatterjee, David Lelyveld
  • “Challenging Punishment” 9:00 am – 5:40 pm, Schomburg,
  • “Queer Dreams & Nonprofit Blues: Dilemmas of the Nonprofit Tradition in LGBT Politics” 9:00 am – 6:30 pm, Law School
  • “Proust Reread / Proust Relu: Du côté de chez Swann at 100” 10:00 am – 6:00 pm, Buell Hall, Jeanine Parisier Plottel, Nathalie Mauriac Dyer, Sophie Duval
  • “Parameter Spaces in Algebraic Geometry” 12:00 pm – 1:00 pm, 312 Math, Joe Harris
  • “An Artisan ‘Revolution’ in Late Medieval and Early Modern Europe?” 2:30 pm – 4:00 pm, Fayerweather 411, Maarten Prak
  • “ECEC: The Fabric of Daily Life in East Central Europe (Then and Now)” 2:30 pm – 6:00 pm, IAB 1512, Patrick Patterson, Malgorzata Mazurek, Attila Pk
  • “LDEO Earth Science Colloquium: A Landscape Effect On The Demography Of Adélie Penguins In The Western Antarctic Peninsula Region” 3:30 pm – 4:30 pm, Lamont-Doherty, William Fraser
  • “A Time for Everything: Art, Information, and Networks” 6:30 pm, Prentis Hall, Matthew Ritchie, Albert-Laszlo Barabasi, Caroline Jones

Tags: , , , ,

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.