Apr

24

Bucket List: Is Stiglitz Selling a Book or Something?

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege and luxury we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus that will hopefully make you realize how lucky we are to be here. Our recommendations for this week (and now posted on Sundays as requested) are below and the full list is after the jump. There’s bound to be something here that you can use for a paper!

Recommended:

FULL LIST

Monday, April 25th

  • “Field and Numerical Constraints on Strain Localization Processes in Viscous Materials” First Floor Seminar Room, Comer Geochemistry Building, Lamont Doherty, 10:00 am – 11:00 am, Janelle Homburg
  • “A Dynamic Model of Persuasion” 1101 IAB, 11:00 am – 12:00 pm, Takakazu Honryo
  • “Some Aspects of Analyzing Longitudinal or Functional Data Using Functional Data Analysis Methods” 903 School of Social Work, 12:00 pm – 1:00 pm, Naisyin Wang
  • “Process Driven or Process Challenged?: ASEAN and East Asian Regionalism” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Alice Ba
  • “The Return of State Capitalism: The Case of France” 902 IAB, 12:30 pm – 2:00 pm, Afred Galichon and Bernard Salanie
  • “A Conversation with Kanchan Chandra” Room 1, Faculty House, 4:00 pm – 6:00 pm
  • “Affine Processes: Theory and Applications” 312 Math, 4:10 pm – 5:45 pm, Josef Teichmann
  • “’For Democracy and a Case System’?: World War II, Race, and American Democracy” 707 IAB, 4:10 pm – 6:10 pm, Steven White
  • “Waging Peace in Sudan: Scenarios for the Two Sudans” 1302 IAB, 6:00 pm – 7:30 pm, Hilde Frafjord Johnson
  • “The World Bank and Trade: Looking Ahead Ten Years” 918 IAB, 6:00 pm – 7:30 pm, John Wilson and Sara Calvo
  • “Ethics for Communication: Speech Rights and Speech Wrongs” 304 Barnard Hall, 6:00 pm – 8:00 pm, Onora O’Neill
  • “Art and Social Justice: Albie Sachs and the Making of Constitution Hill” Rotunda, Low Library, 6:30 pm – 8:00 pm, Albie Sachs and James Hoge
  • “Thought Leadership Forum on Sino-Indian Relations” 1501 IAB, 6:30 pm – 8:30 pm, Ian Bremmer, Parag Khanna, Jamie Metzl, Yasheng Huang, and Daniel Rosen

Tuesday, April 26th

  • “New York City Water Summit” 555 Lerner Hall, 8:30 am – 4:30 pm, Feiofsky Pena-Mora, Victor Abate, Rick Karlin, Sudhir Murthy, Charles Bott, Paul Bishop, James Roberts, Paul Rush, and Vincent Sapienza
  • “Ensuring the Safe and Responsible Development of Oil and Natural Gas Resources in the Outer Continental Shelf” Picker Center, IAB, 10:30 am – 11:30 am, Michael R. Bromwich
  • “Cooperative Strategies for Sharing Radio Resources” 750 Shapiro Center, 11:00 am – 12:30 pm, Ephraim Zehavi
  • “Smooth James-Stein Model Selection in Wavelet Smoothing, Parametric Linear Model and Inverse Problem” 903 School of Social Work, 12:00 pm – 1:00 pm, Sylvain Sardy
  • “Stewards of the Earth?: Environmental Governance and U.S.-China Relations” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Banning Garrett, Upmanu Lall, and Sun Guoshun
  • “Towards A New Architecture for Politico-Military Security in Europe: The Role of the OSCE” 1219 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Petros Efthymiou
  • “Religious Activism in Modern Taiwan” 963 Schermerhorn, 2:10 pm – 4:00 pm, Robert P. Weller
  • “Living the Low Life: Applications of Low-Dimensional Modeling Methods” 210 Mudd, 2:45 pm – 3:45 pm, Nathan Kutz and Michael Weinstein
  • “The Globalization of Schools of Education: Singapore’s Approach” Milbank Chapel, Teachers College, 3:00 pm – 5:00 pm, Sing Kong Lee and Brian Fu
  • “Unsettled: Past and Present Caribbean Revolutions” 1512 IAB, 3:00 pm – 5:00 pm, Frances Negron-Muntaner, Doris L. Garraway, Maja Horn, Laurie Lambert, and Nora Gamez Torres
  • “A Conversation with Pierre Guyotat” Buell Hall, Maison Franciase, 4:00 pm – 6:00 pm
  • “Nothing’s Sacred: A Conversation with Lewis Black” Rennert Hall, Kraft Center, 5:00 pm – 6:30 pm
  • “Surviving the Anthropocene: Climate Dynamics and Ethical Chaos” Davis Auditorium, Shapiro Center, 6:00 pm – 7:30 pm, Robert Newton
  • “Can Social Journalism Make a Difference in Russia?” 707 IAB, 6:15 pm – 8:00 pm, Katya Kronhaus
  • “The Street is Ours: Representations of Protest in Modern Egyptian Literature” 516 Hamilton Hall, 6:30 pm – 7:30, Samia Mehrez
  • “Walking across the Room” 311/312 School of Social Work, 6:30 pm – 8:00 pm, Lee Mun Wah
  • “Improvisation and Phantasmal Media” 301 Philosophy, 7:30 pm – 9:30 pm, D. Fox Harrell and Alondra Nelson

Wednesday, April 27th

  • “International Dimensions of Palliative Care” 1512 IAB, 10:00 am – 12:00 pm, Judith Hill, Max Watson, Lawrence D. Brown, Michael Sparer, and Tom Ference
  • “China’s Foreign Policy: The Return of ‘Great Powers?’—A European View” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Francois Godement
  • “A Promise Still to Keep” 311/312 School of Social Work, 12:00 pm – 1:30 pm, Lee Mun Wah
  • “The Diversity Paradox: Immigration, Intermarriage, and Multiracial Identification” 509 Knox, 12:00 pm – 2:00 pm, Jennifer Lee
  • “Power and Pressure: The Media in Africa” 1501 IAB, 1:00 pm – 7:00 pm, Anya Schiffrin, Arvind Ganesan, Angelo Izama, Peter Rosenblum, Ramata Sore, Rachel Boynton, Kobina Aidoo, Ian Gary, Alexandra Gillies, Eamon Kircher-Allen, Ben Akoh, Dayo Olapade, Saskia Sassen, Karen Attiah, Michael Berman, Sanjukta Roy, and Joseph Stiglitz
  • “A Workshop in Sustainable Development—Student Presentations” 569 Lerner Hall, 2:00 pm – 4:00 pm, Students
  • “Visual Pleasure and Patron Saints: Dress and Undress in the ‘Belles Heures’ of Jean, Duke of Berry” 612 Schermerhorn, 6:30 pm – 7:30 pm, Martha Easton

Thursday, April 28th

  • “Toward an Intellectual History of Black Women: An International Conference” Faculty House, 9:00 am – 6:00 pm, Various
  • “Remembering Guantanamo: Dialogue on a Century of Experience and Exploits” Greene Hall, Follow the Signs, 9:30 am – 29 April 2011, 3:30 pm, Albie Sachs, Aryeh Neier, and More
  • “Sympletic Topology from Insights to Interactions” 507 Math, 11:00 am – 12:30 pm, Claude Viterbo
  • “Just Beyond the Boondocks: Theorizing the New Geography of Urban Black Politics” 801 IAB, 12:00 pm – 2:00 pm, Todd Shaw
  • “The People’s House: Work with America’s People, Communities, and International Colleagues” C03 School of Social Work, 12:15 pm – 1:45 pm, Tina Tchen
  • “Strategic Security and Political and Military Threats in the Black Sea Region” 1219 IAB, 12:15 pm – 1:45 pm, Constantin Degeratu
  • “Development and Applications of Catalysts for Pd-Catalyzed Cross-Coupling Reactions” 328 Havemeyer, 1:30 pm – 5:30 pm, James Leighton and Stephen L. Buchwald
  • “Marnack Estimates for Harmonic Functions” 520 Math, 2:40 pm – 4:00 pm, Ovidiu Munteanu
  • “Buying Our Boys Back: Fiscal Citizenship and the Public Household in World War II” 801 IAB, 4:10 pm – 6:00 pm, James Sparrow
  • “Civic Mobilization for America’s Wars after 1945” 707 IAB, 4:15 pm – 5:45 pm, Allan Silver
  • “The Global Economy: Challenges and Prospects” 1501 IAB, 5:00 pm – 6:30 pm, Jacob A. Frenkel, Joseph Stiglitz, Min Zhu, and Merit Janow
  • “Aviation, Tourism, and Love in 1960s Bombay Cinema” 501 Diana Center, 5:15 pm – 6:45 pm, Ranjani Mazumdar
  • “The Political Imagination in Asia beyond Electoral Democracy” Rennert Auditorium, Kraft Center, 6:00 pm – 7:30 pm, Harry Harootunian, Wang Hui, Wang Shaoguang, Rebecca Karl, and Shang Wei
  • “Climate Crisis as a Health Crisis: Diseases, Disasters, and a Path to Resilience” Skyline Level, Faculty House, 6:00 pm – 8:00 pm, Dan Ferber
  • “The Future of Libraries” East Gallery, Buell Hall, Maison Francaise, 6:00 pm – 8:00 pm, Paul LeClerc and Bruno Racine
  • “Thinking Off Key: Contrarian Voices in Black Women’s Intellectual History” Faculty House, 6:15 pm – 7:15 pm, Evelyn Higginbotham
  • “American Glamour: Mid-Century Modern Installation” 612 Schermerhorn, 6:30 pm – 7:30 pm, Alice Friedman
  • “Common Love, Aesthetics of Becoming” 114 Avery Hall, 6:30 pm – 7:30 pm, Michael Hardt
  • “A Conversation with Amy DuBois of Ebony” Journalism Lecture Hall, 3rd Floor Journalism Building, 7:00 pm – 9:00 pm
  • “Shayari Night: Spring Edition” 509 Knox, 8:30 pm – 11:30 pm, Matt Reeck

Friday, April 29th

  • “Boccaccio: Philologist and Philosopher” Italian Academy, 9:00 am – 7:00 pm, Beatrice Arduini, Teodolinda Barolini, Christopher S. Celenza, Martin Eisner, Tobias Foster Gittes, Simone Marchesi, Kristina M. Olson, H. Wayne Storey, Jelena Todorovic, Marco Veglia, and Michelangelo Zaccarello
  • “World of Capital: Conditions, Meanings, Situations” 301 Philosophy, 9:30 am – 30 April 2011, 6:30 pm, Etienne Balibar, Ritu Birla, Melinda Cooper, Carlos Forment, Meredith McGill, Andrew Parker, Wili Semmler, Constantine Tsoukalas, Wang Hui, and Wang Shaoguang
  • “The Transition from Death to Life: A New Symbolic Reading of the Hmeric Doloneia” 832 Schermerhorn, 11:00 am – 12:00 pm, Anton Bierl
  • “Don’t Believe the Hype?: Hip-hop, Gender, and Islam in the Northern Atlantic” 754 Schermerhorn Extension, 12:00 pm – 2:00 pm, Annette Seidel Arpaci and Najam Haider
  • “La Funcion Comunicativa De Las Construcciones No Canonicas Y El COncepto De Competencia Pragmatica” 201 Casa Hispanica, 12:00 pm – 2:00 pm, Valeria Belloro
  • “Water: Generating More Reserves from Available Resources” 924 Mudd, 12:15 pm – 1:15 pm, Ray Farinato
  • “Consortium on Cooperation, Conflict and Complexity” Satow Room, Lerner Hall, 2:00 pm – 4:00 pm, Dean Tjosvold and More
  • “Oxygen in the Ocean: Dynamics, Trends and New Observational Approaches” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 3:30 pm – 4:30 pm, Arne Kortzinger
  • “Mapping the Future—The Impact of Science, Technology and Media in Modern Life” Joyce Cowen Conference Center, Teachers College, 4:00 pm – 5:00 pm, Steven Berlin Johnson
  • “Ngakma: Female Lay Tantric Practitioners in Contemporary Tibet” 918 IAB, 5:30 pm – 7:00 pm, Humchen Hongqi

Saturday, April 30th

  • “What Future for the Less Commonly Taught Languages?” 1501 IAB, 9:00 am – 5:00 pm, Scott McGinnis, Dan Davidson, Maria Carreira, Nancy Ruther, Alan Timberlake, Jean Francois, Taoufik Ben-Amor, Nelleke Van Deusen-Scholl, and Others
  • “Stories for Those with a Short Attention Span and Other Films from San Fancisco’s Marginal Cinema” Lifetime Screening Projection Hall, 5th Floor Dodge, 7:00 pm – 9:00 pm, Tom Church

 

Tags: , ,

3 Comments

  1. That water conference  

    looks like it's going to be the greatest. I know I can't wait

  2. really?  

    Feiofsky? isn't it Feniosky Peña Mora?

  3. Thanks

    again for the Sunday Bucket List.

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.