Oct

30

Bucket List: Bloomberg, Theoretical Physics, and Southeast Asia

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended

  • “Director General of the International Atomic Energy Agency, Yukiya Amano” Tuesday 6:00 pm – 7:00 pm, 1501 IAB, Yukiya Amano, registration
  • “Translating the Indian Past: The Poets’ Experience” Tuesday 7:00 pm, Event Oval, the Diana, Arvind Krishna Mehrotra
  • “Brian Greene, Live in Conversation” Wednesday 9:00 pm – 11:00 pm, Miller Theatre, Briane Greene, Leonard Susskind, and Saul Perlmutter, sold out
  • “Business Innovation and Entrepreneurship: City Strategies Summit with Mayor Michael R. Bloomberg” Thursday 8:30 am – 9:30 am, Low Rotunda, Michael Bloomberg, Jeffrey Inmelt, Robert Kasdin, Meyer Feldberg, sold out
  • “Political Stabilization: The Role of the U.S. Department of State, USAID, and the U.S. Military in Good Governance and Development” Thursday 12:15 pm – 1:45 pm, 1501 IAB, Douglas Climan, William Buhl, and Stacia George

Monday, October 31st

  • “Doob’s maximal inequality, the Bichteler-Dellacherie theorem, and Arbitrage” 12:00 pm – 1:00 pm, 1025 School of Social Work, Walter Schachermayer
  • “Change in Post-Fidel Cuba: Economic Reform and Political Liberalization” 12:00 pm – 1:30 pm, 802 IAB, Arturo Lopez Levy
  • “Accurate Property Models for Application in CCS Processes” 12:10 pm – 1:30 pm, 924 Mudd, Roland Span
  • “Human Rights in Mexico: Accountability for the past and implications for the present” 12:30 pm – 1:30 pm, 1219 IAB, Florencia Ruiz
  • “Leaders in Global Energy: Benchmarks in Energy Sustainability: Germany, Denmark, Portugal” 3:00 pm – 6:00 pm, 1501 IAB, Lars Georg Jensen, José Manuel Perdigoto, and Ulrich Obendorfer, registration
  • “Predicting NMR relaxation of H2 in endofullerene nitroxides by DFT calculations” 4:00 pm – 5:00 pm, 328 Havemeyer, Alessandro Bagno
  • “Defining the Hmong Subject: Protestant Conversion, Millenarianism and the Human Right Question in Vietnam” 4:00 pm – 6:00 pm, 918 IAB, Tam Ngo
  • “Southern Nation: Notes on a Research Program” 4:10 pm – 5:30 pm, 707 IAB, Ira Katznelson
  • “Relics from the Bang” 4:15 pm, 428 Pupin, Matias Zaldarriaga, preceded by tea and cookies in 705 Pupin
  • “Caught Between Humans and Spirits, How Can One Become a Dancing Star? Notes on Guro Masquerade (Ivory Coast)” 4:15 pm – 5:25 pm, 612 Schermerhorn, Anne-Marie Bouttiaux

Tuesday, November 1st

  • “Politics of booms and busts” 9:30 am – 10:30 am, 801 IAB, Martin Ardanaz
  • “After Ethnic Cleansing: Lessons from Bosnia for the Caucasus” 12:00 pm – 1:30 pm, 1219 IAB, Gerard Toal
  • “NYT and the Great Recession: Watchdogs and Business News Values at Work” 12:00 pm – 2:00 pm, 607B Journalism, Nikki Usher, lunch will be served
  • “A Conversation with Hakim Hasan” 2:30 pm – 4:00 pm, 328 Milbank, Hakim Hasan
  • “Representation theory and number theory” 2:40 pm, 520 Math, Benedict Gross
  • “Epigenetics, Reproduction, and Evolving Perspectives on Inheritance” 4:00 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Frances Champagne
  • “Reinvigorating the Indian Economy: Governance and Other Reforms” 4:00 pm – 5:25 pm, 1512 IAB, N. K. Singh, registration
  • “Satisfied with the Performance: An Embryonic Aesthetics in the Indian Theatre’s Myth of Origin” 4:00 pm – 5:30 pm, 207 Knox, Lyne Bansat-Boudon
  • “Sellers and Wittgenstein on the Inner” 4:10 pm – 6:00 pm, 716 Philosophy, John McDowell
  • “Millennium Villages and the Green Revolution in Africa” 4:20 pm – 6:10 pm, 102 Jerome Greene, Pedro Sanchez
  • “Director General of the International Atomic Energy Agency, Yukiya Amano” 6:00 pm – 7:00 pm, 1501 IAB, Yukiya Amano, registration
  • “Revolution in the Aesthetic Revolution: Hélio Oiticica and the Concept of Creleisure” 6:00 pm – 7:00 pm, 612 Schermerhorn, Luke Skrebowski
  • “Feeding the World Sustainably: Challenges for Brazilian Agribusiness” 6:00 pm – 8:00 pm, Seminar Room 1, Faculty House, Katia Abreu
  • “What’s on Your Plate? The History and Politics of Food” 6:30 pm, James Room, Barnard Hall, Hilary Callahan, Kim F. Hall, Deborah Valenze, and Paige West
  • “Are European States Secular?” 6:30 pm – 8:00 pm, 208 Knox, Rajeev Bhargava
  • “Translating the Indian Past: The Poets’ Experience” 7:00 pm, Event Oval, the Diana, Arvind Krishna Mehrotra

Wednesday, November 2nd

  • “Harnessing the Semantic Web for Scholarship” 12:00 pm – 2:00 pm, Presidential Rooms 2 and 3, Faculty House, Micki McGee, Benno Blumenthal, and Cristina Pattuelli
  • “Policies, Programs, and the Pursuit of Social Justice through Health Equity” 12:15 pm – 1:45 pm, C03 School of Social Work, Garth N. Graham, registration
  • “Post-War Sri Lanka” 5:00 pm – 6:30 pm, 801 IAB, K. (Suresh) Premachandran, R. Sampanthan, Mavai S. Senathirajah, and M. A. Sumanthiran
  • “A Closer Look: Undergraduate Photographs of East and Southeast Asia” 5:30 pm – 7:30 pm, Satow Room, Lerner Hall
  • “State Nobility Revisited: Elite Education in France Today” 6:00 pm – 7:30 pm, East Gallery, Buell Hall, Muriel Darmon
  • “Côte d’Ivoire: The Road Ahead” 6:00 pm – 8:00 pm, Douglas Campos and Saqib Mirza, registration
  • “What is the present in the Middle East?” 6:30 pm – 8:30 pm, Wood Auditorium, Avery, Bernard Khoury
  • “Brian Greene, Live in Conversation” 9:00 pm – 11:00 pm, Miller Theatre, Briane Greene, Leonard Susskind, and Saul Perlmutter, sold out

Thursday, November 3rd

  • “Business Innovation and Entrepreneurship: City Strategies Summit with Mayor Michael R. Bloomberg” 8:30 am – 9:30 am, Low Rotunda, Michael Bloomberg, Jeffrey Inmelt, Robert Kasdin, Meyer Feldberg, sold out
  • “Panel Discussion: Developing a 21st Century Innovation Economy” 9:45 am – 11:00 am, Low Rotunda, Ester R. Fuchs, Seth W. Pinsky, Anna Molero, Gustavo Svarzman, and Karine Dognin-Sauze, registration
  • “Panel Discussion: Creating Public-Private Partnerships to Enable Business Growth and Job Creation” 11:10 am – 12:25 pm, Low Rotunda, Ester R. Fuchs, Kathryn S. Wylde, Chris Vermeulen, and Ulla Hamilton, registration
  • “Latin American Integration: MERCOSUR, UNASUR, and Human Rights” 12:00 pm – 1:00 pm, 802 IAB, Felipe Michelini and Meg Crahan
  • “Political Stabilization: The Role of the U.S. Department of State, USAID, and the U.S. Military in Good Governance and Development” 12:15 pm – 1:45 pm, 1501 IAB, Douglas Climan, William Buhl, and Stacia George
  • “Peace and Justice in Burma: Serious International Crimes Continue Despite Talk of ‘Change’” 2:30 pm – 4:00 pm, 1219 IAB, Debbie Stothard
  • “Determining Fluxes of CO2 using Mass Constraints” 2:45 pm – 3:45 pm, 214 Mudd, Paul Wennberg
  • “From the Peripheries of Empire: Tracing Persianate Textual Cultures in Early Modern South Asia” 4:00 pm, 208 Knox, Supriya Gandhi
  • “Murik Resettlement: Climate Change Justice, Property and the Absent State” 4:00 pm – 6:00 pm, 328 Milbank, David Lipset
  • “The Triangle: Israel-China, and the United States” 4:00 pm – 6:00 pm, 513 Fayerweather, Aron Shai
  • “Kinetics of olefin polymerization using multi-response data that includes molecular weight distribution” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Mahdi Abu-Omar, preceded by tea and cookies in 328 Havemeyer
  • “Dining with the Other: Images from the Odyssey in Roman Contexts” 6:00 pm – 7:00 pm, 832 Schermerhorn, Francesco de Angelis
  • “Famine in the Horn – Early Warnings Unheeded?” 6:00 pm – 8:30 pm, 1501 IAB, Gerry Martone, Federica D’Andreagiovanni, Sibi Lawson-Marriott, Richard Garfield, and Professor Dirk Salomons
  • “50 Jahre nach Oberhausen: Das Erbe des Neuen deutschen Films” 8:00 pm, Deutsches Haus, Matteo Galli, in German
  • “The Struggle and the Triumph of Latin Jazz” 8:00 pm, 622 Dodge, Bobby Sanabria and Chris Washburne

Friday, November 4th

  • “Localizing Global Justice: Rethinking Law and Human Rights in Southeast Asia” All day Friday and Saturday, 918 IAB, various speakers, sold out
  • “Religion, Conflict and Accommodation In India” All day Friday and Saturday, 207 and 208 IAB, Parimal Patil, Arindam Chakrabarti, Dan Arnold, Valerie Stoker, Prithvi Datta Chandra Shobhi, Lawrence McCrae, Narayana Rao, Charles Hallisey, Ajay Rao, Somadeva Vasudeva, and Guy Leavitt
  • “High throughput Sub-micron filled polymer imaging” 9:15 am – 10:15 am, 214 Mudd, Matthew Putman
  • “A Watershed Model for Broadening Participation in the Geosciences” 3:30 pm – 4:30 pm, Monell Auditorium, Lamont-Doherty, Jill Karsten
  • “We are Americans: Rethinking the Origins of Black Politics in Antebellum America” 4:00 pm, 758 Schermerhorn Extension, Van Gosse
  • “Lecture and Stargazing: Captain Cook and the Cosmic Yardstick” 7:00 pm – 9:00 pm, Pupin Hall, Martin Hendry

Tags: ,

1 Comment

  1. Anonymous  

    I heard there's gonna be free food at the photography exhibit on Wednesday

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.