Apr

16

Bucket List: Online Education, Palestine, Nicholas Dirks

Written by

Recommended

  • “The Online Revolution: Education for Everyone” 2:00 pm – 3:30 pm, 203 Butler, Daphne Koller
  • “The United States as a Dishonest Broker Over Palestine” Wednesday, 7:30 pm – 9:30 pm, Faculty House, Rashid Khalidi
  • “Scholars and Spies” Thursday, 9:30 am – 10:45 am, 301 Philosophy, Nicholas Dirks

Tuesday, April 16

  • “Tower and Slab: Histories of Global Mass Housing” 12:00 pm – 1:30 pm, 406 IAB, Florian Urban
  • “Racial and Health Stigma: Lessons from a Forerunner of Brazilian Sociology (Oracy Noguiera, 1917-1996)” 12:00 pm – 2:00 pm, 802 IAB, Laura Cavalcanti
  • “The Online Revolution: Education for Everyone” 2:00 pm – 3:30 pm, 203 Butler, Daphne Koller
  • “Presentation by DoD Assistant Secretary Sharon Burke” 3:00 pm – 4:30 pm, 1501 IAB, Sharon Burke
  • “Inventing a Heritage: Patrimoine, History, and Memory in France” 6:00 pm – 7:30 pm, East Gallery, Buell Hall, Jacques Revel
  • “Immigration Detention: Understanding the Intersections of Immigration and Incarceration” 6:00 pm – 8:00 pm, 1512 IAB, Amy Gottlieb, Douglas Thompkins, Jordan Flaherty
  • “Governing Space in a Metropolitan Age” 6:30 pm – 8:00 pm, 200 Fayerweather, Vincent Feltesse
  • “Preserving the Heavenly Jerusalem: Stone and Glass Conservation and Research at York Minster” 6:30 pm – 8:00 pm, 114 Avery, Sarah Brown, Kate Giles
  • “Gender and Empire: Rights, Religion, & Secularity” 6:30 pm – 8:00 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Tanika Sarkar

Wednesday, April 17

  • “Implementation of UN Security Council Resolution 1325 in South Eastern Europe: Women’s Participation in Promoting Peace and Security” 12:45 pm – 1:45 pm, 1219 IAB, Penelopa Gjurchilova
  • “A Strategy for Sustainable Development in the United States” 4:00 pm – 6:00 pm, Rotunda, Low Library, Jeffrey Sachs
  • “Anthropology of Brazilian Cinema” 4:00 pm – 6:00 pm, 802 IAB, Erika Thomas 
  • “Architecture, Religion, and British Global Expansion in the Nineteenth Century: Rethinking Empire and the Built Environment” 6:00 pm – 7:00 pm, Stronach Center, Schermerhorn Hall, Alex Bremmer
  • “The Curatorial Path” 6:10 pm – 7:30 pm, 930 Schermerhorn, Kellie Jones
  • “Greatly Reducing Poverty: Is It Possible? How Can We Do It?” 6:00 pm – 8:00 pm, 1502 IAB, David Riemer
  • “Voter Turnout” 6:10 pm – 8:00 pm, 407 IAB, Jonathan Nagler
  • “The End of the Line: Kinship Imagined and Unimagined in Novels of the Haitian Revolution” 6:15 pm – 7:30 pm, 2nd Floor Common Room, Heyman Center, Elizabeth Maddock Dillon
  • “The Galley Slave’s Dilemma” 6:30 pm – 8:00 pm, Ella Weed Room, Milbank Hall, Andrew Lemons, Sarah Spence, Elizabeth Wright
  • “The United States as a Dishonest Broker Over Palestine” 7:30 pm – 9:30 pm, Faculty House, Rashid Khalidi

Thursday, April 18

  • “Scholars and Spies” 9:30 am – 10:45 am, 301 Philosophy, Nicholas Dirks
  • “Teaching and Writing Transnational Hispaniola: Haiti and the Dominican Republic” 12:00 pm – 1:30 pm, 101 Barnard Hall, Kaima Glover, Maja Horn
  • “The Geopolitics of Taiwanese Buddhism” 12:00 pm – 1:30 pm, Andre Laliberte
  • “Revisiting the Family Gap in Pay” 2:00 pm – 3:30 pm, 509 Knox, Jane Waldfogel
  • “‘Beyond the Plant Gates’: Postwar Labor and the Organizational Substructure of Liberalism” 4:10 pm – 6:00 pm, 1510 IAB, Margaret Weir
  • “Bioorthogonal Chemistry for Glycoprofiling and Beyond” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Carolyn Bertozzi
  • “Filiality and Care: Tracing Indebtedness of Young Women’s Labor Subjectivity in South Korea” 5:30 pm – 7:00 pm, 918 IAB
  • “Sex Worker Advocacy and Rights in Brazil” 6:00 pm – 7:00 pm, 504 Diana Center, Laura Murray, Flavio Lenz, Carole S. Vance, Penelope Saunders
  • “African Filmmaking in the Digital Era: Bringing New Audiences to African Cinema” 6:00 pm – 8:30 pm, East Gallery, Buell Hall
  • “Contemporary German Art [1909]: Curating Transatlantic Identity at the Metropolitan” 6:15 pm – 7:15 pm, 832 Schermerhorn, Megan McCarthy
  • “Non-Violent Reading” 6:15 pm – 7:30 pm, 2nd Floor Common Room, Heyman Center, Leela Gandhi, Isabel Hofmeyr
  • “Delacorte Lecture: Keisha Minor, Editor-in-Chief, Brides Magazine” 7:00 pm – 8:30 pm, World Room, Pulitzer Hall, Keisha Minor

Friday, April 19

  • “Sustainable Conversion of Carbohydrates to Chemicals and Fuels” 11:00 am – 12:00 pm, 209 Havemeyer, Istvn T. Horvth
  • “Feminist Pedagogy,” 1:00 pm – 3:00 pm, 754 Schermerhorn Extension, Ann Cvetkovich
  • “Intelligent Narrative Generation: Creativity, Engagement, and Cognition” 1:30 pm – 2:30 pm, Conference Room, Computer Science, Mark Riedl
  • “The Tocqueville of Technology: Michel Chevalier and the Cosmic Geography of the USA” 1:30 pm – 3:30 pm, 411 Fayerweather, John Tresch
  • “A Conversation on America’s Future” 2:00 pm – 3:30 pm, Miller Theatre, Joe Scarborough, Jeffrey Sachs
  • “Interdisciplinary Collaboration in Conservation” 2:00 pm – 4:00 pm, 501 Diana Center, Kai Chan, Josh Drew, Eleanor Sterling, David Wilkie
  • “Extragalactic FM: The Beautiful Universe Only Our Radios Can Hear” 8:00 pm – 10:00 pm, Pupin Hall, Destry Saul

Tags: , , ,

1 Comment

  1. M.  

    The Ann Cvetkovich lecture was postponed.

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.