Menu CATEGORIES

Connect with us

CATEGORIES Menu
All Articles

Bucket List: Artists, Anarchy, and CJR

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended

  • “Putin’s Russia and the Upcoming Elections” Monday 12:00 pm – 1:30 pm, Garden Room 2, Faculty House, Nikolay Petrov, Maria Lipman, Alena Ledeneva, Konstantin Sonin, Yulia Latynina, and Timothy Frye
  • “Concert: Gift of Instruments” Monday 7:00 pm – 9:30 pm, Miller Theatre, Carter Brey, Alan Gilbert, Victor Goines, Marcus Printup, Aaron Diehl, Yasushi Nakamura, Marion Felder, Joyce Yang, and Simone Porter
  • “Anarchy is a Choice: International Politics and the Problem of World Government” Tuesday 4:00 pm – 6:00 pm, 1501 IAB, James Fearon
  • “CJR’s 50th Anniversary Conversation on Journalism: How the Past Guides the Future” Tuesday 7:00 pm – 8:30 pm, World Room, Journalism, Vivian Schiller, Michael Shapiro, Connie Schultz, Robert Lipsyte, Justin Peters, and James Marcus, RSVP by emailing cathy.harding@columbia.edu
  • “Fiction and History Conference: Day 2” Wednesday 6:00 pm – 9:00 pm, Faculty House, E.L. Doctorow, Mark Carnes, John Demos, Jane Kamensky, and James Neal
  • “Discussion with Filmmaker and Installation Artist Isaac Julien” Thursday 6:30 pm – 8:30 pm, Miller Theatre, Isaac Julien, followed by reception, registration
  • “How Can Democrats Win Back the House?” Friday 8:00 pm, 417 IAB, Congressman Steve Israel, free tickets

Monday, November 14th

  • “Complex Molecule Synthesis as a Fuel for Discovery” 12:00 pm – 1:00 pm, 209 Havemeyer, Neil Garg
  • “Putin’s Russia and the Upcoming Elections” 12:00 pm – 1:30 pm, Garden Room 2, Faculty House, Nikolay Petrov, Maria Lipman, Alena Ledeneva, Konstantin Sonin, Yulia Latynina, and Timothy Frye
  • “Recent Development and Next Focus in China’s Democratic Governance” 12:00 pm – 1:30 pm, 918 IAB, Yu Keping
  • “Technological Activism At Work” 12:00 pm – 2:00 pm, Journalism 607B, Christina Dunbar-Hester
  • “Allende’s Chile and the Inter-American Cold War” 12:30 pm – 1:30pm, 406 IAB, Tanya Harmer
  • “Formalism and Relationalism in Network Theory” 12:30 pm – 2:00 pm, 801 IAB, Emily Erikson
  • “Leaders in Global Energy: Wind Energy in China, Europe and the U.S.” 2:00 pm – 4:00 pm, 1501 IAB, Jorge Calvet, Gabriel Alonso, and Watson Liu
  • “Singing Black Tears: An African American Prodigal Son in Japan” 2:00 pm – 4:00 pm, 701C Dodge, Christine Yano
  • “Developments in Religious Zionism: Ideological Crisis or Politics As Usual?” 4:00 pm – 6:00 pm, 513 Fayerweather, Nadav Shelef
  • “Race and the Politics of Expansion, Removal, and Settlement in Antebellum America” 4:10 pm – 5:30 pm, 707 IAB, Paul Frymer
  • “Sweetness and Light: The Bright Side of Pluralism in a Rajasthan Qasba” 5:00 pm – 6:00 pm, 208 Knox, Ann Grozins Gold
  • “La quête infinie de l’autre rive: Épopée en trois chants” 6:00 pm – 7:30 pm, East Gallery, Buell Hall, Sylvie Kandé
  • “Concert: Gift of Instruments” 7:00 pm – 9:30 pm, Miller Theatre, Carter Brey, Alan Gilbert, Victor Goines, Marcus Printup, Aaron Diehl, Yasushi Nakamura, Marion Felder, Joyce Yang, and Simone Porter
  • “Some Theories About Plots: Ingenious Minds Work on Ingenious Books” 8:00 pm – 10:00 pm, 1501 IAB, Robert Belknap, followed by reception

Tuesday, November 15th

  • “Electoral laws in US cities” 9:30 am – 10:30 am, 801 IAB, Ferran Elias
  • “Seeing Like a Peacebuilder: An Ethnography of International Intervention” 12:00 pm, 101 Barnard Hall, Séverine Autesserre
  • “Songs From the Chornobyl Zone” 12:00 pm – 1:30 pm, 1219 IAB, Yevhen Yefremov
  • “Representation theory and number theory” 2:40 pm, 520 Math, Benedict Gross
  • “Nutritional balancing acts: unraveling the feeding strategies of rainforest primates” 4:00 pm – 5:00 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Jessica Rothman
  • “Anarchy is a Choice: International Politics and the Problem of World Government” 4:00 pm – 6:00 pm, 1501 IAB, James Fearon
  • “New Measurements of Clusters and Nanoparticles: Implications for Atmospheric Nucleation & Growth Models” 4:00 pm – 5:00 pm, 826 Mudd, Peter McMurry
  • “The Origins of Doxography and Plato’s Symposium: Aristotle, Plato and Hippias” 4:10 pm – 5:30 pm, 616 Hamilton, Colin Webster
  • “The Five Percent: Finding Solutions to (Seemingly) Impossible Conflicts” 4:20 pm – 6:10 pm, 102 Jerome Greene, Peter Coleman
  • “Discussion with the Authors of ‘Infinite Vision'” 5:30 pm – 7:00 pm, 417 IAB, Pavithra Mehta and Suchitra Shenoy
  • “The Next American Economy: Blueprint For a Real Recovery” 5:30 pm – 6:30 pm, Faculty House, William Holstein
  • “Color, Ethnic/Race Identity & Socioeconomic Status In Latin America” 6:00 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Edward Telles
  • “Fiction And History Conference: Day 1” 6:00 pm – 9:00 pm, Faculty House, James Neal, Kevin Baker, Nancy Horan, Thomas Fleming, and Kenneth Jackson
  • “Nkrumah and a Union of African States: The Dream Survives, Still” 6:30 pm, 509 Knox, Kofi Anyidoho
  • “The Moroccan Constitutional Reforms and the Forthcoming Elections: Prospects of a Genuine Democracy?” 6:30 pm – 8:30 pm, 1512 IAB, Youness Abouyoub, Anouar Majid, Brahim El Guabli, and Anouar Boukhars
  • “Alternative Publishing in Germany and America: A Public Discussion” 7:00 pm, Deutsches Haus, Hans Magnus Enzensberger and André Schiffrin
  • “CJR’s 50th Anniversary Conversation on Journalism: How the Past Guides the Future” 7:00 pm – 8:30 pm, World Room, Journalism, Vivian Schiller, Michael Shapiro, Connie Schultz, Robert Lipsyte, Justin Peters, and James Marcus, RSVP by emailing cathy.harding@columbia.edu

Wednesday, November 16th

  • “8 Pieces of Empire: A 20-Year Journey Through the Soviet Collapse” 6:30 am – 8:00 pm, 1219 IAB, Lawrence Scott Sheets and Jean-Marie Guéhenno, RSVP by emailing eingraham@crisisgroup.org
  • “Violence After Stalin: Comparative Perspectives” 12:00 pm – 2:00 pm, 1219 IAB, Thomas Lindenberger and Jan Class Behrends
  • Political Progress and Change in Taiwan: A DPP Perspective” 6:00 pm – 7:30 pm, 1501 IAB, Bi-khim Hsiao, followed by reception, registration
  • “Fiction and History Conference: Day 2” 6:00 pm – 9:00 pm, Faculty House, E.L. Doctorow, Mark Carnes, John Demos, Jane Kamensky, and James Neal
  • “Diversity and Conservation” 6:10 pm – 8:10 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Matt Palmer
  • “Facing Leonid Brezhnev and Each Other During the High Era of Detente: Nixon, Brandt, and Meir, 1969-1974” 7:30 pm – 9:30 pm, Heyman Center, Carole Fink

Thursday, November 17th

  • “Oceanic Poetry: Tagore and His Times” 12:00 pm – 2:00 pm, 207 Knox, Sugata Bose
  • “Curator’s Talk: Social Forces Visualized: Photography and Scientific Charity, 1900–1920” 12:30 pm – 1:30 pm, Wallach Art Gallery
  • “From Imitation to Contemplation: The Genesis of Winckelmann’s Art History” 4:15 pm – 6:15 pm, 832 Schermerhorn, Lorenzo Lattanzi
  • “Protein Chemistry under Force” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Julio Fernandez, preceded by tea and cookies in 328 Havemeyer
  • “Geopolitics of Collaboration:Colonial Korean Culture after the Manchurian Incident” 4:30 pm – 6:00 pm, 918 IAB, Amy Kwon
  • “Development Challenges in Brazil and the Role of the Universities” 5:30 pm – 9:00 pm and All Day Friday, Skyline Dining Room and Presidential Rooms 2 and 3, Faculty House, Merinee Grindle, Thomas Trebat, Mary Arends-Kuenning, John Coatsworth, and other, registration
  • “A Bioethical Journey: From Clinical and Research Ethics to Policy and Public Health” 6:00 pm – 7:30 pm, 310 Fayerweather, Alan Fleischman, RSVP by emailing ms4184@columbia.edu
  • “Government and Diplomacy in East Asia: A Career Guide for Undergraduates with Networking Reception” 6:00 pm – 8:00 pm, 403 Kent, Tom Armbruster, Nikita Desai, and Qichun He
  • “Leaders in Global Energy: The Cities of the Future” 6:00 pm – 8:00 pm, Italian Academy, Eduardo Souto de Moura, registration
  • “The Universe Bends Towards Justice” 6:00 pm – 8:00 pm, Obery Hendricks
  • “The Role of the Village Churches in Romanesque Architecture: Type, Invention, and the Integrated Interior” 6:30 pm – 7:30 pm, 612 Schermerhorn, James Addiss
  • “Discussion with Filmmaker and Installation Artist Isaac Julien” 6:30 pm – 8:30 pm, Miller Theatre, Isaac Julien, followed by reception, registration
  • “Meat Consumption in Early New York: Notes on the Antebellum Puzzle, 1820-1860” 6:30 pm – 8:30 pm, 503 Hamilton, Gergely Baics
  • “Fall Barnard Faculty Reading” 7:00 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Polly Devlin and Nick Laird
  • “Dual Revolutions: A Discussion on Egypt’s Labor Movements and their Influence on the Continuing Revolution” 7:00 pm – 9:00 pm, 1501 IAB, Hossam el-Hamalawy, Timothy Mitchell, Gigi Ibrahim, and Nada Matta, registration
  • “Reading the Alhambra” 7:30 pm, Faculty House, Richard Serrano, RSVP by emailing ksb2010@columbia.edu

Friday, November 18th

  • “The Blueprint: Managing Africa’s Political Security and Building Effective Institutions” 9:00 am – 6:30 pm, 1501 IAB, various speakers, registration
  • “Sixty Years after the San Francisco Peace Treaty: Peace, Conflict, and Historical Reconciliation in the Asia-Pacific” 9:00 am – 5:45 pm, 918 IAB, Bruce Cummings, Kimie Hara, Naoyuki Umemori, and others
  • “Chiral Heterocycle Synthesis via Copper-Catalyzed Stereoselective Alkene Difunctionalization Reactions” 12:00 pm – 1:00 pm, 320 Havemeyer, Sherry Chemler
  • “Overview of DoD’s Planning, Programming, Budgeting, Execution (PPBE) System” 3:00 pm – 5:00 pm, 1401 IAB, Dave Williamson
  • “Deformation Cycles of Subduction Earthquakes and Mantle Rheology” 3:30 pm – 4:30 pm, Monell Auditorium, Lamont-Doherty, Kelin Wang
  • “Reducing the impact of HIV/AIDS on African American communities: An effective couple-based prevention approach to lowering HIV vulnerabilities” 4:00 pm, 758 Schermerhorn Extension, Nabila El-Bassel
  • “Up For Interpretation” 4:15 pm, James Room, Barnard Hall, Quentin Skinner and Christopher Ricks
  • “Lecture and Stargazing: The Truth About Black Holes” 7:00 pm – 9:00 pm, 301 Pupin, Dan D’Orazio
  • “How Can Democrats Win Back the House?” Friday 8:00 pm, 417 IAB, Congressman Steve Israel, free tickets

Write a comment

Your email address will not be published.

 

3 Comments

  • ugh says:

    @ugh I never have any idea what’s going on in these posts. Post the department/center names!

  • Anonymous says:

    @Anonymous Can you please add:

    An Evening with Manzi Anatole and Dr. Joia Mukherjee from Partners in Health
    Wednesday, November 16, 8 – 10 PM
    Hamilton 517

  • Also says:

    @Also BAD POETRY CONTEST!
    Thursday November 17th, 8 pm
    309 Havemeyer

  • Have Your Say

    What should our staffer name her pet raccoon?

    View Results

    Loading ... Loading ...

    Recent Comments

    I'd wager that the people who "downvoted" this haven't taken a hard science class since High School. In fact, it's (read more)
    SGA Talks About Sustainability
    October 23, 2019
    the virgin columbus day vs the chad election day (read more)
    ESC Meets In A Different Room
    October 22, 2019
    How and why is this an article (read more)
    Bye-Bye Bold And Beautiful: Barnard Announces New Taglines
    October 22, 2019
    Columbia should celebrate Columbus Day and have the day off. (read more)
    ESC Meets In A Different Room
    October 22, 2019

    Comment Policy

    The purpose of Bwog’s comment section is to facilitate honest and open discussion between members of the Columbia community. We encourage commenters to take advantage of—without abusing—the opportunity to engage in anonymous critical dialogue with other community members. A comment may be moderated if it contains:
    • A slur—defined as a pejorative derogatory phrase—based on ethnicity, race, gender, sexual orientation, ability, or spiritual belief
    • Hate speech
    • Unauthorized use of a person’s identity
    • Personal information about an individual
    • Baseless personal attacks on specific individuals
    • Spam or self-promotion
    • Copyright infringement
    • Libel