Mar

21

Bucket List: Lions, Tahrir, and Steele Oh My!

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege and luxury we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus that will hopefully make you realize how lucky we are to be here. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump. Bwog hopes to see you put on your thinking cap and gobble up a heaping portion of the knowledge being served up hot this week.

Recommended:

Full List

Monday, March 21

  • “Search and the Social Web: Organizing the World’s People and Making Them Accessible and Useful” 414 Schapiro Center (CEPSR), 10:30 am – 12:00 pm, Sep Kamvar
  • “Laboratory and Field Studies Directed to Accelerating Arsenic Remediation at a Major U.S. Superfund Site in New Jersey” First Floor Seminar Room, Gary C. Comer Geochemistry Building, Lamont Doherty, 11:00 am – 12:00 pm, Karen Wovkullch
  • “Integrative Analysis of Cancer Genomic Data” 903 School of Social Work, 12:00 pm – 1:00 pm, Steven Shuangee
  • “Body Manufacture and the Rhetoric of Chineseness in the Body Worlds Exhibits and Beyond” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Larissa Heinrich
  • “Sovereign Debt and the IMF: The Case of Russia” 1219 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Martin Gilman
  • “Spatial Organization in Bacterial Cells: From Chromosome Dynamics to Protein Synthesis” 700 Fairchild, 12:00 pm – 2:00 pm, Christine Jacobs-Wagner
  • “Re-Textualizing Sheikh Farid: Anamnetic Authorship in 17thCentury Pubjab” 208 Knox, 4:00 pm – 5:30 pm, Simranjeet Singh
  • “On Donna Harway’s Works” 754 Schermerhorn Extension, 4:10 pm – 6:00 pm, Nadia Abu El-Haj
  • “The Arab Uprisings: A View from the University on Tahrir Square” 1501 IAB, 4:30 pm – 6:00 pm, Lisa Anderson
  • “Being Loved or Being Acclaimed?—How Does Status Rivalry (Not) Bias Performance?” 509 Knox, 5:00 pm – 7:00 pm, Kinga Makovi
  • “Popular Resistance in Palestine” 501 Schermerhorn, 7:00 pm – 9:30 pm, Mazin Qumsiyeh and Hamid Dabashi

Tuesday, March 22

  • “23 Things They Don’t Tell You about Capitalism” 1512 IAB, 12:00 pm – 2:00 pm, Ha-Joon Chang
  • “Soviet Communal Living: An Oral History of the Kommunalka” 1219 IAB, 12:15 pm – 1:45 pm, Paola Messana
  • “Spectacular Compassion: ‘Natural’ Disaster and National Mourning in China’s Tibet” 918 IAB, 12:15 pm – 1:45 pm, Charlene Makley
  • “Violence in Latin America: Field Perspectives from Mexico and Venezuela” 1501 IAB, 12:15 pm – 2:00 pm, Jonathan Kalaher, David Donelo, and Austin Long
  • “Parsing Bhakti, Tantra, and Yoga: An Inquiry into Categorizing Early Modern Hindu Religiosity” 12:30 pm – 2:00 pm, 101 80 Claremont Ave., Patton Burchett
  • “Spread and Transformation of Urban Life (Modern Taiwan)” 963 Schermerhorn, 2:10 pm – 4:00 pm, Anru Lee
  • “Constructive Asymptotic Analysis and Applications to Spectral Problems” 214 Mudd, 2:45 pm – 3:45 pm, Ovidiu Costin and Michael Weinstein
  • “Health Assessment and Population Genetics of Three Endangered Species of Freshwater Turtles in the Peruvian Amazonia” 1015 Schermerhorn Extension, 4:00 pm – 6:00 pm, Oscar Pineda
  • “Acting as Cicero and against Cicero: The Mock-trial in Apuleius’ Metamorphoses 3.3-11” 616 Hamilton, 4:10 pm – 6:10 pm, Giuseppe La Bua
  • “Journalism and East Asia: A Career Guide and Networking Reception” 1512 IAB, 5:30 pm – 7:30 pm, Dorinda Elliott, Isabel Hilton, Junki Watanabe, Abi E. Wright, and Robert Barnett
  • “The Medieval Object as Earnest Money for Salvation” 612 Schermerhorn, 6:15 pm – 7:30 pm, Herbert L. Kessler
  • “Michael Steele at Columbia” 101 Greene Hall, 8:00 pm – 9:00 pm

Wednesday, March 23

  • “A Dialogue of Two Cities, New York and Shanghai: Sustainable Development in the Age of Globalization” Presidential Room, Faculty House, 9:30 am – 4:00 pm, Jeffrey Sachs, Richard Plunz, James Wen, David Burney, Xuejin Zuo, Carter Strickland, Qiyu Tu, Leslie Wright, Wing Thye Woo, Yide Qiao, and Donald Hanna
  • “Developing Abortion Jurisprudence under the African Charter of Human and Peoples’ Rights: Lessons from Europe on the Misrecognition of Women” 754 Schermerhorn Extension, 12:00 pm – 1:30 pm, Charles Ngwena
  • “Transforming Japan: How Feminism and Diversity are Making a Difference” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Kumiko Fujimura-Fanselow
  • “Gayle Laakmann Tech Interview Talk” Interschool Lab, Schapiro Center (CEPSR), 12:00 pm – 2:00 pm
  • “The Politics of Federalism in Argentina and Its Effects on Governance and Accountability” 707 IAB, 12:15 pm – 2:15 pm, Mariano Tommasi
  • “Origin and Evolution of Noble Gases in Nature (Universe, Galaxy, Early Solar System)” Comer Seminary Room, Gary C. Comer Geochemistry Building, 2:00 pm – 3:00 pm, Igor N. Tolstikhin
  • “Assimilation as a Colonial Experiment and Its Legacy in Korea” 918 IAB, 4:00 pm – 5:30 pm, Mark Caprio
  • “The Anthropological Study of Human Rights” 963 Schermerhorn Extension, 4:10 pm – 6:00 pm, Deborah James
  • “Growing up in a Muslim Society: A Libyan Jewish Perspective” Kraft Center 5th Floor Auditorium, 7:30 pm – 8:30 pm, Gina Waldman
  • “Winds of Change: The Environmental Movement and the Global Development of the Wind Energy Industry” 1501 IAB, 5:00 pm – 6:00 pm, Ion Bogdan Vasi, Albert Bressand, Debra Minkoff, and Scott Barrett
  • “United for Pakistan: A Musical Evening” Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, 6:30 pm – 10:00 pm, Ustad Ikhlaq Hussain, Brooklyn Qawali, Imran Khan, and More

Thursday, March 24

  • “Sympletic Topology from Insights to Interactions” 507 Math, 11:00 am – 1:30 pm, Claude Viterbo
  • “Children in Immigrant Families: Transforming America and Other Rich Countries in the 21st Century” 705 School of Social Work, 12:00 pm – 1:00 pm, Donald J. Hernandez
  • “The Politics of Immigration and Urban Policy” 801 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Justin Stell
  • “Counterinsurgency” 707 IAB, 12:15 pm – 2:00 pm, Jacob Shapiro
  • “Alter-Globalization: Becoming Actors in the Global Age” 802 IAB, 1:00 pm – 3:00 pm, Goeffrey Pleyers
  • “Stable Carbenes and Related Species: Powerful Tools in Organic and Inorganic Chemistry” 209 Havemeyer, 1:30 pm – 6:00 pm, Guy Bertrand and Jack Norton
  • “Global Models, National Strategies: Higher Education Policy in Russia” 316 Thompson Hall, 2:00 pm – 3:00 pm, Alexander Karp, Ben Eklof, Harley Balzer, Mark Johnson, and Iveta Silova
  • “Health Care as an Opportunity to Address Multiple Concerns that Affect Housing Stability among Homeless Families: Summary of Research and Interventions” 6602 Psychiatric Institute, Medical Center Campus, 2:00 pm – 3:30 pm, Linda Weinreb, Carole Upshur, and Darcia Bryden-Currie
  • “The Geography of Inequality: Why Separate Means Unequal in American Public Schools” 801 IAB, 2:00 pm – 4:00 pm, John Logan
  • “Climate Sensitivity and Ocean Heat Uptake” 214 Mudd, 2:45 pm – 3:45 pm, Geoff Vallis and Lorenzo Povani
  • “August von Kotzebue’s Transnational Melodrama: Sentimentalism, Sexuality, and Refusal of Tragedy in Brother Moritz, the Stranger, or Colony on Pelew Island (1795)” Common Room, Heyman Center, 3:00 pm – 5:00 pm, Chunjie Zhang
  • “Liberty’s Trial: War and the Health of Democracy” 707 IAB, 4:15 pm – 5:45 pm, Ronald Krebs
  • “An Aronsson Type Approach to Extremal Quasiconformal Mappings” 507 Math, 4:30 pm – 6:00 pm, Luca Capogna
  • “Scholars as Leaders: Bridging Academic Scholarship and Transformative Leadership” 103 Greene Hall, 4:30 pm – 6:30 pm, Martha Minow, Jeannie Oakes, Claude Steele, and Susan Sturm
  • “The Rescue of Jews in France and Its Empire during World War II” Buell Hall, Maison Francaise, 5:00 pm – March 25, 2011, 7:30 pm, Robert O. Paxton, Renee Poznanski, Pierre Birnbaum, Mordecai Paldiel, Sarah Gensburger, Susan Zuccotti, Eric Jennings, Robert Satloff, Vicki Caron, Georges Weill, Miranda Pollard, Harriet Jackson, and Pierre Birnbaum
  • “The House of the Merchant of Prato, 1380-1410” 832 Schermerhorn, 6:00 pm – 8:00 pm, Lorenzo Vigotti
  • “Architecture in Print: How Karl Friedrich Schinkel Invented the Oeuvre Complete” 612 Schermerhorn, 6:30 pm – 7:30 pm, Kurt W. Foster
  • “Consensus and Conflict: Oral Histories of Christiania” 754 Schermerhorn, 6:30 pm – 8:00 pm, Amy Starecheski
  • “A Conversation with Ellen Levine, Editorial Director, Hearst Magazines” Journalism Lecture Hall, 3rd Floor Journalism Building, 7:00 pm – 9:00 pm
  • “Mnemopoetics: How Greek Inscriptions Shaped Memory” 1512 IAB, 7:30 pm – 9:30 pm, Angelos Chaniotis
  • “Recursive Improvisations: The Art of Eric Metcalfe” 301 Philosophy, 7:30 pm – 9:30 pm, Eric Metcalfe, Jason Moran, and Naomi Beckwith
  • “Quantitative Trading: General Method and Procedure” 207 Math, 7:40 pm – 9:10 pm, Anna Haskell and Guanghua Gao

Friday, March 25

  • “Genes to Geochemistry—Discovering the Function of Molecular Biomarkets” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 10:00 am – 11:00 am, Alex Bradley
  • “On Mirror Formulas in Open and Closed Goromov-Witten Theory” 417 Math, 10:45 am – 12:15 pm, Alexandra Popa
  • “Roaring Giant: Africa’s Economic Ascent” Greene Hall, Follow Signs, 12:00 pm – March 26, 2011, 10:00 pm, Danny Jordaan, J. Kofi Bucknor, Shatayanan Devarajan, Fola Adeola, and Others
  • “Water Quality Violations and Avoidance Behavior: Evidence from Bottled Water Consumption” 924 Mudd, 12:15 pm – 1:15 pm, Wolfram Schlenker
  • “The Weakest Link: Inequality, Political Representation and Democracy in Latin America” 802 IAB, 1:00 pm – 3:00 pm, Juan Pablo Luna
  • “Neron Models and Normal Functions” 417 Math, 2:00 pm – 4:00 pm, Christian Schnell
  • “Biofilm Control, Gut Microbiota and Ammonia Reduction in the Chicken Farms” 833 Mudd, 3:00 pm – 5:00 pm, Chuanwu Xi
  • “Breaking Loose from the Dependence on Chlorophyll in Models of the Photosynthesis and Growth of Phytoplankton in Aquatic Systems” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 3:30 pm – 4:30 pm, John Cullen
  • “Writing the Story of America’s Struggle for Racial Justice” 758 Scherherhorn Extension, 4:00 pm – 6:00 pm, Philip Dray
  • “Franz Liszt and the Birth of Modern Europe” 1501 IAB, 5:00 pm – 7:00 pm, Various
  • “Ancient East Asian Astronomy—Followed by Guided Stargazing” Pupin (Follow the Signs), 8:00 pm – 10:00 pm, Joo Heon Yoon
  • “Garam Hawa: Partition Film Screening” 509 Knox, 8:00 pm – 11:00 pm

Sunday, March 27

  • “Hudson River—A Swimmable Future?” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 3:00 pm – 4:00 pm, Andrew Juhl, Gregory O’Mullan, and John Lipscomb

 

Tags: , , , , ,

4 Comments

  1. Anonymous  

    as someone suggested when the previous bucket list was posted, please post the list by sunday evening so people have a chance to be aware of the monday events

    • Anonymous

      Harumph. I would have gone to the first event Monday morning if not for the fact that this was posted 90 minutes after it ended. If the Sunday posting is too hard, can you at least extend the Bucket List by one day, i.e. have next Mondays events on today's list? This overlap will serve us just as well. Thanks.

  2. Shouldn't  

    CV be co-sponsoring Michael Steele's talk?

  3. I LOLed,  

    but most people won't get your joke.

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.