Mar

28

Bucket List: The Art of Flirting, Is Columbia That Bad?

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege and luxury we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus that will hopefully make you realize how lucky we are to be here. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump. Bwog urges you to learn something new. Note: By popular demand, Bucket List will run on Sundays starting next week.

Recommended:

  • What Does ‘Imperialism’ Mean in an Age of Global Finance?” 501 Schermerhorn, Monday 8:00 pm – 10:00 pm, David Harvey, Distinguished Professor of Anthropology at CUNY, Prominent Marxist, Sitaram Yechury, Prabhat Patnaik, Parliamentary Group Leader for the Communist Party of India, Jayati Ghosh, Professor of Economics at Jawaharlal Nehru University, C.P. Chandrasekhar, Professor of Economics at Jawaharlal Nehru University, and Duncan Foley, Leo Model Professor of Economics at the New School for Social Research in New York
  • A Conversation with Cokie and Steven V. Roberts” 3rdFloor Lecture Hall, Journalism Building, Tuesday 6:30 pm – 8:00 pm, With Obery Hendricks
  • Braintrust: A Public Conversation about Morality and the Brain” 309 Havemayer Hall, Wednesday 7:00 pm – 9:00 pm, Patricia Churchland, Professor of Philosophy at UCSD, Roger Bingham, Professor of Psychology at UCSD, and Jesse Prinz, Distinguished Professor of Philosophy at CUNY
  • The Art of Flirting” 614 Schermerhorn, Thursday 8:00 pm – 9:30 pm, Jane Bogart, Author of Sexploration
  • Ideas Matter: Ayn Rand’s Message to Today’s World” Lerner Hall (Follow the Signs), Thursday 9:00 pm – 9:30 pm, Yaron Brook, President of the Ayn Rand Institute

Full List:

Monday, March 28th

  • “United States Policy in the Middle East” 1501 IAB, 9:00 am – 5:00 pm, Eytan Gilboa, William Quandt, Jonathan Rynhold, Hillel Frisch, Efraim Inbar, Austin Long, Gary Sick, Shai Feldman, Amaney Jamal, Shmuel Sandler, Robert Shapiro, Richard Murphy, Meghan O’Sullivan, and Steven Simon
  • “Group Size and Group Discipline with Majority Power Agenda” 1101 IAB, 11:00 am – 12:00 pm, Sebastien Turban
  • “Computational Regulatory Genomics and Epigenomics in Human, Fly, and Yeast” Interschool Lab, Schapiro CEPSR Center, 11:00 am – 1:00 pm, Jason Ernst
  • “Gateway Selection in Mult-Domain Wireless Networks” 535 Mudd, 12:00 pm – 1:30 pm, Yang Song
  • “Human Rights in the Neighborhood of Europe and the Major Risks for European Enlargement” 1219 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Stefan Uritu, Alexandru Lesco, Tudor Petrov-Popa, Andrei Ivantsoc, and Elazar Barkan
  • “Animal Behavior and Plasticity Regulated by TRP Channels” 700 Fairchild, 12:00 pm – 2:00 pm, Craig Montell
  • “Do New Media Really Matter?” 709 Journalism Building, 12:00 pm – 2:00 pm, Catherine Bertho Lavenir
  • “Qatar’s Arabic Catch-22: An Arab Revolution with an English Twist” 208 Knox, 12:00 pm – 2:00 pm, Rehenuma Asmi
  • “Art in Italy, 1560-1570: Decorum, Order, and Reform” Italian Academy, 1:10 pm – 2:10 pm, Michael Cole
  • “Adaptation Strategies to Climate Change in the Tropics: Analysis of Two Multi-Factorial Systems—High-Altitude Andean Ecosystems and Plasmodium Falciparum Malaria Infections” First Floor Seminar Room, Gary C. Comer Geochemistry Building, Lamont Doherty, 2:00 pm – 3:00 pm, Daniel Ruiz Carrascal
  • “Dead Ringers: How Outsourcing is Changing the Way Indians Understand Themselves” Room 1, Faculty House, 4:00 pm – 6:00 pm, Shehzad Nadeem
  • “A Celebration of the Legacy of Louis Henkin” Greene Hall (Follow the Signs), 4:00 pm – 8:00 pm, Rosemary Barkett, Sarah Cleveland, Lori Damrosch, Henry L. Moses, David W. Leebron, Peter Rosenblum, Andreas Lowenfeld, Andrew Nathan, Garald Neuman, Catherine Powell, and Sir Nigel Rodley
  • “Sexual Logics: Dissecting Some Links between Bodies and Desires in Current Sexual Science” 754 Schermerhorn Extension, 4:10 pm – 6:00 pm, Alondra Nelson and Rebecca Jordan-Young
  • “Obama, Human Rights, and the Lessons of the New Diplomacy” Italian Academy Teatro, 5:30 pm – 7:30 pm, Samantha Power
  • “Ladies-in-Waiting in Waiting: The Portraiture of Adolescence in Eighteenth-Century Russia” 612 Schermerhorn, 6:00 pm – 8:00 pm, Rosalind Blakesley
  • “We Are Egypt” 801 IAB, 6:30 pm – 9:30 pm, Tarek Masoud
  • “An Invisible Rope: Portraits of Czeslaw Milosz” 707 IAB, 7:00 pm – 9:00 pm, Rok Milosza, Cynthia Haven, Bogdana Carpenter, Anna Frajilich, Elizabeth Kridi Valkenier, and James Marcus
  • “Campfire—Film Screening” 209 Havemeyer, 7:00 pm – 10:00 pm, Joseph Cedar and Uri Cohen
  • “Is There A Future for Jerusalem?” 1501 IAB, 7:00 pm – 10:00 pm, Salim Tamari
  • “Monument Eternal: Alice Coltrane’s Spiritual Aesthetics” 622 Dodge Hall, 8:00 pm – 9:00 pm, Franya Berkman
  • “Literary Studies: The Future of the Discipline” 516 Hamilton, 8:00 pm – 9:30 pm, Erik Gray, Molly Murray, Bruce Robbins, and Maura Spiegel
  • “What Does ‘Imperialism’ Mean in an Age of Global Finance?” 501 Schermerhorn, 8:00 pm – 29 March 2011, 10:00 pm, David Harvey, Sitaram Yechury, Prabhat Patnaik, Jayati Ghosh, C.P. Chandrasekhar, and Duncan Foley

Tuesday, March 29th

  • “Comparative Perspectives on Constitution-Making, Political Transitions, and Secularism: Turkey, United States, and India” 3rd Floor Lecture Hall, Journalism Building, 9:00 am – 5:00 pm, Elazar Barkan, Karen Barkey, Alfred Stepan, Nazan Ustundag, Niluefer Goele, Eyren Mahcupyan, Levent Koeker, Kendall Thomas, Guenes Murat Tezcuer, Dilek Burban, John Torpey, Resat Kasaba, and Sudipta Kaviraj
  • “Dark Markets” 1025 School of Social Work, 10:30 am – 12:00 pm, Barrel Duffie
  • “Design’s Objects: Furniture, Technical Drawing, and Education in Japan C. 1890-1910” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Sarah Teasley
  • “Backbone of the East: A Journey Through the Geology of the Appalachian Trail” 417 Schermerhorn, 12:15 pm – 1:00 pm, John Templeton
  • “Cross-Border Effects of Foreign Media: Serbian Radio and Nationalism in Croatia” 1219 IAB, 12:15 pm – 1:45 pm, Maria Petrova
  • “Behind the Scenes with Watson at the Jeopardy!-IBM Challenge” Davis Auditorium, Schapiro CEPSR Center, 2:00 pm – 4:00 pm, John Prager
  • “Feminist Movement and Changing Role of Women in Modern Taiwan” 963 Schermerhorn, 2:10 pm – 4:00 pm, Doris T. Chang
  • “Disjoint-Patch Facility Location: Theory and Practice” 317 Mudd, 4:00 pm – 5:00 pm, Howard Karloff
  • “De-Racializing Rawls” 716 Philosophy, 4:10 pm – 6:00 pm, Charles W. Mills
  • “Why Are the Drag Queens Laughing?” 701 Greene Hall, 4:20 pm – 6:00 pm, David Halperin
  • “Investing and Climate Change” 310 Warren Hall, 5:30 pm – 7:00 pm, Brian Rice
  • “Justice or Revenge: Should There Be A Place for Mercy in the Petit Family Murder Case?” Davis Auditorium, Schapiro CEPSR Center, 6:00 pm – 7:30 pm, Ruth Fischbach
  • “Oral History and Human Rights: Documenting Contemporary Burma” 523 Butler, 6:00 pm – 8:00 pm, Heather Marciniec, Mimi Lok, Maggie Lemere, and Zoe Westerly Diamond, Leslie Garrison, Jennifer Kearney, and Christine Weydig
  • “Renewables: A Sustainable Idea?” 1501 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm, Hilary Jane Forster, Kim
  • “A Conversation with Cokie and Steven V. Roberts” 3rdFloor Lecture Hall, Journalism Building, 6:30 pm – 8:00 pm, With Obery Hendricks
  • “’The Religion of Freedom Makes Brothers’: Armenians and Early Twentiety-Century Connected Revolutions” 516 Hamilton, 6:30 pm – 8:30 pm, Houri Berberian
  • “The Last Days of Switzerland, 1999—Film Screening” 702 Hamilton, 8:00 pm – 11:00 pm, Alexander von Thun

Wednesday, March 30th

  • “India during and after the Financial Crisis” 301 Uris, 12:00 pm – 2:00 pm, Kaushik Basu, Prabhat Patnaik, Y.V. Reddy, and Joseph E. Stiglitz
  • “The Social Construction of Race in Brazil” 509 Knox, 12:00 pm – 2:00 pm, Tony Brown
  • “Noble Gases in the Present Day Earth (Earth Mantle, Crust, and Atmosphere)” Comer Seminar Room, Gary C. Comer Geochemistry Building, Lamont Doherty, 2:00 pm – 3:00 pm, Igor N. Tolstikhin
  • “Analyzing Sociocultural Processes via Computational Liguistics” 801 IAB, 4:00 pm – 6:00 pm, Owen Rambow
  • “Invariant Differential Operators on Siegel-Jacobi Space and Maass-Jacobi Forms” 622 Math, 4:00 pm – 6:00 pm, Jae-Hyun Yang
  • “Follow-on Biologics” 700 Fairchild, 4:10 pm – 6:00 pm, David Jacobs and Iram Ahmad
  • “Careers in Bioethics” Burden Room, Low Library, 4:30 pm – 6:00 pm, Thomas Murray
  • “A Discussion with Lanny Breuer, Assistant Attorney General of the United States” 301 Uris, 6:00 pm – 7:30 pm
  • “Discussion and Celebration of the Release of the Second Edition of the Encyclopedia of New York” Room 1, Faculty House (2nd Floor), 6:00 pm – 8:00 pm, Kenneth T. Jackson and Lisa Keller
  • “What Can the French Novel (Be/Do/Hope for) Today?” East Gallery, Buell Hall, Maison Francaise, 6:00 pm – 8:00 pm, Emmanuel Bouju
  • “Climate Change, China, and the WTO” Greene Hall (Follow the Signs), 6:30 pm – 8:30 pm, Michael Gerrard, Joseph Stiglitz, Robert Howse, and Andrew Shoyer
  • “’Convivencia’ at Timbuktu: Jewish Influence on West African Architecture” 208 Knox Hall, 6:30 pm – 8:00 pm, Labelle Prussin
  • “Les portrails sculptes de la cathedrale de Noyon et la sculpture du 13e siècle” 612 Schermerhorn, 6:30 pm – 8:00 pm, Arnaud Timbert
  • “Mental Health Responses to Environmental Crises: Challenges and Opportunities” 918 IAB, 6:30 pm – 8:00 pm, Michael Wessells
  • “Nonconformism and Dissent in the Soviet Bloc: Guiding Legacy or Passing Memory?” 1501 IAB, 7:00 pm – 1 April 2011, 9:00 pm, Myroslav Marynovych, Pavel Litvinov, Henryk Wujec, Vitaly Komar, Ewa Cojciak, Volodymyr Dibrova, Mykola Riachuk, Peter Deddaway, Ann Komaromi, Benjamin Nathans, Alexander Motyl, Justyna Beinek, Ksenya Kiebuzinski, Michael Bernhard, Jeri Laber, Mark Andryczyk, Orest Deychakiwasky, Chatharine Nepomnyashchy, Anna Procyk, Christina Isajiw, William Risch, Anna Frajilich-Zajac, Yuri Shevchuk, Timothy Frye, Tarik Amar, Frank Sysyn, and Victor Morozov
  • “Braintrust: A Public Conversation about Morality and the Brain” 309 Havemayer Hall, 7:00 pm – 9:00 pm, Patricia Churchland, Roger Bingham, and Jesse Prinz
  • “Enemies of the People—Film Screening” 918 IAB, 8:00 pm – 11:00 pm
  • “Miral—Film Screening” 417 IAB, 8:00 pm – 11:00 pm, Julian Schnabel, Rula Jebreal, Hamid Dabashi, Rashid Khalidi, and Helga Tawil-Souri

Thursday, March 31

  • “Blood Stem Cell Transplantation: What Should the Future Look Like?” 700 Fairchild, 10:45 pm – 1:30 pm, Judith Shizuru
  • “The Spectra of Stochastic Geophysical Models with an Application to ENSO Decadal Variability” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 11:00 am – 12:00 pm, Richard Kleema
  • “Sympletic Topology from Insights to Interactions” 507 Math, 11:00 am – 12:30 pm, Claude Viterbo
  • “China, Then and Now” 918 IAB, 12:00 pm – 1:30 pm, Nicholas Platt
  • “Whither Yemen” 208 Knox, 12:30 pm – 2:00 pm, Abdullah Hamidaddin
  • “What Mathematical Models Can Tell Us about People in Conflict and Psychotherapy” 279 Dodge Hall, 1:00 pm – 2:00 pm, Larry Liebovitch
  • “Venezuela: A Critical Look at Political and Social Trends” 802 IAB, 1:00 pm – 4:00 pm, Various
  • “Income Inequality and the Military” 801 IAB, 2:00 pm – 4:00 pm, Alair MaClean
  • “The General Circulation on an Aqua-Planet with Multiple Equilibrium Climates: Do Ocean-Atmosphere Feedbacks Control the E-P Difference between the Atlantic and the Pacific?” 214 Mudd, 2:45 pm – 3:45 pm, Johan Nilsson and Adam Sobel
  • “Optimal Hedging in Discrete and Continuous Time” 903 School of Social Work, 4:20 pm – 6:00 pm, Bruno Remillard
  • “On Microlocal Analyticity of Solutions of First Order Nonlinear Pdes” 507 Math, 4:30 pm – 6:30 pm, Shiferaw Berhanu
  • “Tuberculosis and Infectious Disease Epidemics in Haiti, Toronto, and New York City” Satow Room, Lerner Hall, 6:00 pm – 7:30 pm, Barry Kresiwirth
  • “Fighting for Darfur: Public Action and the Struggle to Stop Genocide” 1027 IAB, 6:00 pm – 7:30 pm, Rebecca Hamilton and Jon Sawyer
  • “Nomad Photojournalism: Visions and Faces of Latin America” 802 IAB, 6:00 pm – 8:00 pm, Michelle J. Wong
  • “’Set ci bir’: Mediating Modernity through Artistic Agency in Dakar” 832 Schermerhorn, 6:00 pm – 8:00 pm, Suma Masilela
  • “Determining Who Dies: Exploring Country-Level Variations in Capital Sentencing in Alabama” 403 IAB, 6:30 pm – 8:30 pm, Jennifer Adger
  • “Nonfiction Dialogue” 413 Dodge Hall, 7:00 pm – 8:30 pm, Daniel Mendelsohn
  • “Sites of Cinema” Faculty House, 7:30 pm – 9:00 pm, Kaira Cabanas
  • “Financial Instrument Valuation and Secuterization” 207 Math, 7:40 pm – 9:20 pm, Alexei Surkov
  • “The Art of Flirting” 614 Schermerhorn, 8:00 pm – 9:30 pm, Jane Bogart
  • “Ideas Matter: Ayn Rand’s Message to Today’s World” Lerner Hall (Follow the Signs), 9:00 pm – 9:30 pm, Yaron Brook

Friday, April 1st

  • “7th Annual Indian Business Conference: India—An Honest Conversation” Lerner Hall (Follow the Signs), 8:00 am – 6:00 pm, Sreenivasan, S. Mitra Kalit, Stephanie Mehta, Tunku Varadarajan, Bobby Ghosh, Bruce Greenwald, Ramedo Agarwal, Nilesh Shah, Nitin Bajaj, Amitabh Singhi, Roger Leeds, Sridar Iyengar, Sid Khanna, Rahul Raisurana, Mukul Gulati, Bruce Kogut, Mukul Somany, Sanjay Gupta, Amol Sarva, Valerie Demont, Rajiv Khanna, Ravilochan Pola, Jack Story, George Ugeux, Debjit Ghosh, Amit Patel, KG Ananthakrishnan, and Dipal Talwar
  • “Humble Body, Humble Mind: Selflessness, Lowliness, and the Religious” Social Hall, Union Theological Seminary, 9:30 am – 6:30 pm, Amy Hollywood, Chris Kelley, Elizabeth Urban, Patrick Cousins, Jonathan Gold, Shelli M. Poe, Inseo Song, Kaitlin Magoon, John Pittard, Wayne Proudfoot, Alexandria Frisch, Sue Jeanne Koh, Stephen Johnson, Andrew McDowell, and Courtney Bender
  • “Fukaya Categories of the Torus and Dehn Surgery” 417 Math, 10:45 pm – 12:15 pm, Yanki Lekili
  • “An Economic Analysis of Al-Qaeda in Iraq” 707 IAB, 12:15 pm – 2:00 pm, Benjamin Bahney and Renny McPherson
  • “Stochastic and Deterministic Perturbations of Systems with Multiple Invariant Measures: Long-Term Evolution” 903 School of Social Work, 2:30 pm – 4:00 pm, Mark Freidlin
  • “Megadroughts, Abrupt Climate Changes, and Ecosystem Feedbacks in the West African Monsoon: Insights and Surprises from the Tropical Forest Zone” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 3:30 pm – 4:30 pm, Timothy Shanahan
  • “The End of Normal” 754 Schermerhorn Extension, 4:00 pm – 5:30 pm, Lennard J. Davis
  • “Poverty and Education in Latin America and the Caribbean: Experiences, Challenges and Solutions” Milbank Chapel, Teachers College, 6:00 pm – 8:00 pm, Martin Carnoy, Carlos Alberto Torres, and Francisco Rivera-Batiz
  • “Globalectical Imagination: Reading the World in the Postcolonial” 2nd Floor Common Room, Heyman Center, 6:15 pm – 8:30 pm, Ngugi wa Thiong’o, George Lewis, and Elizabeth Povinelli

Saturday, April 2nd

  • “9th Annual Education Across the Americas Conference: Experiences, Challenges, Solutions” Teachers College (Follow the Signs), 8:30 am – 8:30 pm, Lesley Bartlett and Others

Sunday, April 3rd

  • “Climate Change in Arctic Tundra: From Wildfire to Songirds” Monell Building Auditorium, Lamont Doherty, 3:00 pm – 4:00 pm, Natalie Boelman

 

Tags: , , , , ,

6 Comments

  1. Anonymous  

    I'm so going to the art of flirting. Finally something useful is being taught at columbia

  2. Hooray

    Next Sunday. Finally!

  3. Anonymous  

    TODAY Monday, the 28th
    Global Health Grad Student Meet and Greet, hosted by GlobeMed
    6:30-7:30 pm in Satow Room
    free cheese and crackers!

  4. ayn rand  

    reflects privilege, but intellectual? not quite

    thanks for the list!

  5. Anonymous  

    she is speaking at 7p thursday, here is some info about her: nytimes.com/2011/01/13/fashion/13LUCKY.html

    why isnt this is the bwog's bucket list??!!!

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.