Dec

5

Bucket List: Old Legacies and New Countries

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended

Monday, December 5th

  • “For-Profit Schooling and the Politics of Education Reform in Chile” 11:30 am – 1:30 pm, 306 Russell Hall, Teachers College, Gregory Elacqua, Henry Levin, and Miguel Urquiola (Institute of Latin American Studies)
  • “China’s Demographic Dynamics and Future Challenges” 12:00 pm – 1:30 pm, 918 IAB, Xizhe Peng (Weatherhead East Asian Institute)
  • “A Contextual Approach to Privacy Online” 12:00 pm – 2:00 pm, 601B Journalism, Helen Nissenbaum (Communications)
  • “Megacity Sustainability Indicators: Formal and Informal Urban Development in the Emerging-Market City of Sao Paulo” 12:30 pm – 1:45 pm, 1501 IAB, Carlos Leite, registration (Institute of Latin American Studies)
  • “Practical Lower Bounds for Concurrent Algorithms” 4:00 pm, 1127 Mudd, Martin Vechev (Computer Science)
  • “Coming of Age: The politics of family, aging and social work in a newborn Indian nation” 4:00 pm – 5:30 pm, 208 Knox, Kavita Sivaramakrishnan (South Asia Institute)
  • “Direct Search for Dark Matter” 4:15 pm, 428 Pupin, Rafael Lang (Physics)
  • “La banlieue est lointaine de la Palestine: Performing Palestine in Contemporary France” 6:00 pm – 7:30 pm, East Gallery, Buell Hall, Olivia Harrison (French Department)

Tuesday, December 6th

  • “Reflections of Animal Minds” 4:00 pm, Schermerhorn Extension, Diana Reiss (Ecology, Evolution, and Environmental Biology)
  • “Individual Good and Non-Personal Reasons” 4:00 pm – 6:00 pm, 413 Kent, Thomas Scanlon (Philosophy)
  • “Earth Institute Practicum: Center for Global Health and Economic Development” 4:20 pm – 6:10 pm, 102 Jerome Greene, Joanna Rubinstein (Earth Institute)
  • “The Tool of History: Scribe’s Community History Projects” 6:00 pm – 8:00 pm, 801 IAB, Louis Massiah (Institute for Social and Economic Research and Policy)

Wednesday, December 7th

  • “Food Security talks by the Joint Research Centre of the European Commission” 10:00 am – 12:00 pm, 137 Monell Building, Lamont-Doherty, Francois Kayitakire and Eduardo Marinho (Earth Institute)
  • “Regulators as Market-Makers: Accountable Care Organizations and Competition Policy” 12:00 pm – 1:30 pm, 701 Jerome Greene, Tim Greaney (Health Law & Society)
  • “Improving Livelihoods in Batey Communities in the Dominican Republic” 12:30 pm – 2:00 pm, 1302 IAB, Lilo Delbus (Economic and Political Development)
  • “A Regional State of Emergency: The Consequences of US Drug Policy Across the Americas” 4:00 pm – 5:45 pm, 802 IAB, Desmond Arias, Karl Hart, and Pablo Piccato (Institute of Latin American Studies)
  • “Where Bottom-up Meets Top-down: Neural Mechanisms of Cognitive Control” 4:10 pm, 614 Schermerhorn, Mark D’Esposito (Psychology)
  • “Desire Across Borders: Love, Globalization, and Modern Marriage in Rural Mexico” 6:00 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Jennifer Hirsch (Barnard)
  • “Perspectives on Debt Crises in the U.S. and Global Markets” 6:00 pm – 8:00 pm, President’s Room, Faculty House, David Greenlaw, Sivan Mahadevan, Tano Santos, and Ricardo Reis, registration (Morgan Stanley)
  • “The Decline of the Middle Class?: American and French Perspectives” 6:00 pm – 7:30 pm, East Gallery, Buell Hall, Louis Chauvel (French Department)
  • “Why Trilling Matters” Wednesday, Wednesday 6:45 pm – 8:00 pm, Adam Kirsch and Mark Lilla (The Current)

Thursday, December 8th

  • “Daily Deals: Prediction, Social Diffusion, and Reputational Ramifications” 1:30 pm, 1127 Mudd, Giorgos Zervas (Computer Science)
  • “Cuauhtémoc’s Bones: Forging National Identity in Modern Mexico” 4:00 pm – 6:00 pm, 802 IAB, Paul Gillingham (Institute of Latin American Studies)
  • “Yet Another Abraham” 4:10 pm, 208 Knox Hall, Gil Anidjar (Religion)
  • “Racial Policy Alliances and Partisan Polarization: A Synthetic Analysis” 4:10 pm – 6:00 pm, 801 IAB, Desmond King (Institute for Social and Economic Research and Policy)
  • “Reaction, Interactions, and Dynamics in Biological Membranes: Vesicles to Brains” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Steven Boxer (Chemistry)
  • “Two Sudans: For Better or for Worse?” 6:00 pm – 9:00 pm, 1501 IAB, Huda Ali, Luka Biong Deng, Tanya Domi, Kenny Gluck, Ahmed Adam Hussein, and John Prendergast (Humanitarian Affairs)
  • “Sample selection in experiments: A new method using propensity score stratified sampling” 6:30 pm – 8:30 pm, 503 Hamilton, Elizabeth Tipton (Institute for Social and Economic Research and Policy)
  • “Henry Kissinger, American Intellectual and Cold Warrior” 7:30 pm – 9:30 pm, Faculty House, Mario Del Pero (Twentieth Century Politics and Society)
  • “Film Screening and Discussion: Between Two Worlds” 8:00 pm – 10:00 pm, 501 Schermerhorn, Alan Snitow and Deborah Kaufman, registration (SIPA)

Friday, December 9th

Saturday, December 10th

  • “Golden Ages: Universal Histories and the Origins of Science” All day Friday and Saturday, Second Floor Common Room, Heyman Center, Cemil Aydin, Deborah Coen, James Delbourgo, Marwa Elshakry, Cathy Gere, George Saliba, Steven Shapin, Pamela Smith, Geert Somsen, and others (Religion)
  • “The Legacy of the Progressive Era” 4:00 pm – 6:00 pm, Wallach Art Gallery, Martha Rosler, Trevor Paglen, and Lucy Raven (Art History)

Tags: , , ,

1 Comment

  1. Anonymous  

    thank you bwog

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.