Apr

8

Bucket List: Shamus Khan and Neuroscientists

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended

  • “NYS Dream Act: Educational Equity for Undocumented New Yorkers” Tuesday, April 10, 5:00 to 7:00 pm, Milbank Chapel, Teacher’s College, Bill Perkins, Guillermo Linares, Regina Cortina, Kevin Dougherty, Ernst Morrell, Kenny Neinhusser (ISERP)
  • “Define American: My Life as an Undocumented Immigrant” Tuesday, April 10, 6:00 pm, Columbia Law School, Room JG 106, Jose Antonio Vargas (SIPA)
  • “Ghett-Out Film Festival Director’s Roundtable” Wednesday, April 11, 5:00 to 8:00 pm, East Gallery, Buell Hall, Sylvain George, Stephane Elmadjian, Soufiane Adel, Charles Burnett (Film)
  • “Endgame: Afghanistan” Friday, April 13, 10:00 am to 12:00 pm, IAB 1512, Ahmed Rashid, Tom Gregg, Scott Smith (SIPA)

Monday, April 9

  • “Ghandi on the virtues of Civil War” 4:00 to 5:30 pm, Knox Hall 208, Faisal Devji (South Asia Institute)
  • “U.S. Premiere of ‘Madwomen’” 7:00 pm, Held Auditorium, 3rd Floor Barnard Hall, Film Screening + discussion with Maria Elena Wood, Maja Horn, Nara Milanich, more info here
  • “Under the Looking Glass: Your Ivy League education” 6:00 to 8:00 pm, Satow Room, Lerner Hall, David Hansen, Shamus Khan (ISERP)
  • “In and Out of the White Cube”  5:30 to 7:30 pm, Judith Lee Stronach Center, Bridget Donahue, Kate Fowle, Liam Gillick (Art History)
  • “God in chains? Towards a semantics of immobilized deities” 6:00 to 7:00 pm, 612 Schermerhorn, Fernande Holscher (Art History)
  • “Bright Future for Fermi: Open Questions for Gamma-Ray Observations” 4:15 pm, 428 Pupin Hall, Julie McEnery (Physics)
  • “Robust Replication (or how I learned to stop worrying and love failures)” 11:00 am, Interschool Lab, 750 CEPSR, Allen Clement (Computer Science)

Tuesday, April 10

  • “Moral Hazard in Health Insurance: Developments since Arrow (1963)” 6:00 to 7:45 pm, Low Library Faculty Room, Amy Finkelstein
  • “NYC Water Summit” 8:00 am to 5:00 pm, Davis Audiotrium, 412 Schapiro CEPSR, Yvonne Forrest, John Dyksen, James Roberts, Vincent Sapienza, David Warne, Kathleen O’connor, John Tobiason, Wendy Sperduto, John Sauer
  • “The Need for Effective health Care Reform in China” 1:00 to 2:15 pm, IAB 918, Yanzhong Huang (SIPA)
  • “CERC Education Programs: Evolution—Darwin to DNA” 6:10 to 8:10 pm, Schermerhorn Ext. 1015, Martin Mendez (Earth Institute)
  • “Define American: My Life as an Undocumented Immigrant” 6:00 pm, Columbia Law School, Room JG 106, Jose Antonio Vargas (SIPA)
  • “Power Talks with Helene Gayle” 7:00 to 8:30 pm, Sulzberger Parlor, 3rd Floor Barnard HAll, Helene Gayle (Barnard, free for Barnard and Columbia students)
  • “Generalized Network Scale-Up Method for Estimating the Sizes of Hard-to-count groups: Evidence from Brazil and Rwanda” 12:30 to 2:00 pm, Knox Hall 403, Matthew J. Salganik (ISERP)
  • “Network Science — A Network of Sciences” 11:00 am, EE conference Room, Ariel Orda (Computer science)
  • “NYS Dream Act: Educational Equity for Undocumented New Yorkers” 5:00 to 7:00 pm, Milbank Chapel, Teacher’s College, Bill Perkins, Guillermo Linares

Wednesday, April 11

  • “Health Care Reform: The Industry’s Perspective” 12:00 to 1:00 pm, Jerome Greene Hall, 701 (Cafe Lounge), John Rowe (Public Health)
  • “Ghett-Out Film Festival Director’s Roundtable” 5:00 to 8:00 pm, East Gallery, Buell Hall, Sylvain George, Stephane Elmadjian, Soufiane Adel, Charles Burnett (Film)
  • “Grave Matters: On the Role of Death in Life” 6:00 to 7:30 pm, Schapiro CEPSR Building, Davis Auditorium, Sheldon Solomon (Earth Institute)
  • “Nature Deficit Disorder” 6:00 to 8:00 pm, Altschul Auditorium, IAB 417, Richard Louv
  • “From Sendai to Rio — Cultivating a Disaster-Resilient Society for Sustainable Development” 6:00 to 8;00 pm, Low Library Rotunda, More info here
  • “CERC Education Programs: Sustainability and Investing” 6:10 to 8:40 pm, Schermerhorn Ext 1015, Cary Kronsky (Earth Institute)
  • “A Day at the UN: A view from the Inside” 6:00 to 8:00 pm, IAB 1501, more info here (SIPA)
  • “Women Changing India” 5:30 pm — 7:00 pm, Evant Oval, Diana Center, more info here
  • “Markets, Networks, and Meanings: Lectures in Honor of Harrison C. White” 5:00 to 7:00 pm, Warren Hall, 1125 Amsterdam Avenue, Olivier Favereau (ISERP)
  • “Architecture and Facism: an “Other” Modernity in Italy Between the War” 6:00 to 7:00 pm, Stronach Center Lounge, Guido Montanari (Art History)
  • “Bing Dialog model: Intent, Knowledge and Interaction” 11:00 am, Davis Auditorium, CEPSR, Harry Shum (Computer Science)

Thursday, April 12

  • “A Social Neuroscience Perpsective on Adolescent Risk-Taking” 12:00 to 1:00 pm, School of Social Work, Room 1109, Laurence Steinberg (Public Health)
  • “Anemia Exuberance and Vulnerability: the Post-Financial Crisis New Global Economic Geography” 4:10 to 6:00 pm, IAB 802, Ernesto Talvi (Economics)
  • “A Global-to-regional nested-grid version of the GFDL Cubed-Sphere finite-Volume dynamical core” 2:45 to 3:45 pm, Mudd 214, Lucas Harris (Climate Science)
  • “Diplomatic History: The Turkey-Armenia Protocols” 5:30 to 7:00 pm, IAB 7th Floor, Lindsay Rogers Room, David L. Phillips, Alexander Cooley (Human Rights)
  • “Dreaming in French: The Paris Years of Jacqueline Bouvier Kennedy, Susan Sontag, and Angela Davis” 6:00 to 7:30 pm, East Gallery, Buell Hall, Alice Kaplan
  • “Disability Justice, Sexual Violence, and Transformative Justice” 7:00 to 8:00 pm, Low Library, Faculty Room, Mia Mingus (Columbia Health)
  • “From Deauville to Camp David, the G8 in a Post-Western World” 12:30 to 2:00 pm, IAB 1219, Karoline Postel-Vinny, Jack Snyder (SIPA)
  • “Confluence: The Nature of Technology and the Remaking of the Rhone” 4:00 pm to 5:30 pm, Morningside Campus Faculty House, Sara B Pritchard, Michele Alacevich, Nancy Walbridge Collins (SIPA)
  • “Word for Word/Wort fur Wort” 7:00 pm — 9:00 pm, Deutsches Haus, more info here
  • “On the Ethic of Reburials. A Case Study from Sapmi – the Land of the Sami” 5:00 to 6:00 pm, 951 Schermerhorn Ext., Asgeir Svestan (Archaeology)
  • “Understanding the old-new politics of inequality: class, status, and generation in the Israeli social protests” 2:00 pm — 4:00 pm, location not listed, Michael Shalev (ISERP)
  • “University Seminar on the Arts of Africa, Oceania, and the Americas” 7:00 to 9;00 pm, 930 Schermerhorn, Kristine Juncker (Art History)
  • “Probing Live Cells with Nanopillar optical and Electrical Sensors” 4:30 to 5:30 pm, Havemeyer 209, Bianxiao Cui (Chemistry)

Friday, April 13

  • “Arab Revolts: Causes, Dynamics, Effects” 9:30 t0 6:00 pm, Schermerhorn 501, full-day event, list of panels w/ speakers here
  • “Endgame: Afghanistan” 10:00 to 12:00 pm, IAB 1512, Ahmed Rashid, Tom Gregg, Scott Smith (SIPA)
  • “Mexican Policy Challenges and Perspectives on Migration” 1:00 to 2:00 pm, IAB 802, Rene Zenteno (SIPA)
  • “Financial Regulation and Monetary Policy Panel Discussion” 4:30 to 7:30 pm, IAB 1501, Nicolas Eyzaguirre, Liliana Rojas-Suarez, Gill Hammond, Andrew Blake, Guillermo Calvo (SIPA)
  • “The Meaning and the Importance of Architecture in Renaissance Studies” 4:00 to 600 pm, Schermerhorn 8th Floor, Judith Lee Stronach Center, Howard Burns, Pier Nicola Pagliara, Francesco Benelli (Art Hisotry)
  • “Where the Ocean Meets the Sky” 8:00 to 10:00 pm, 301 Pupin Hall, Brandon Horn (Astronomy)

Tags: , , ,

1 Comment

  1. Anonymous  

    Monday
    5:30 -6:30
    504 Diana
    FREE FOOD

    Panel discussion about our personal values and Barnard's institutional values.

    Featuring:
    Avis Hinkson, Dean and Former Barnard Student
    Jessica Cannon, Coordinator of Health Promotion and Education and Former Barnard Student
    Ani Bournoutian, Dean
    Christina Kuan Tsu, Dean and Former Barnard Student

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.