Oct

24

Bucket List: #OccupyWallStreet, Mario Batali, and Jordanian Royalty (Again)

Written by

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump.

Recommended

Monday, October 24th

  • “Chi-square and classical exact tests often wildly misreport significance; the remedy lies in computers” 12:00 pm – 1:00 pm, 903 School of Social Work, Mark Tygert
  • “Thesis Drift: Reading James W. Carey’s Dissertation in the Context of his Career” 12:00 pm – 2:00 pm, 601B Journalism, Jefferson Pooley
  • “International Humanitarian Law and the Path to the Hague” 12:00 pm – 1:30 pm, 1219 IAB, David Crowe
  • “3D Motion Reconstruction from Images and Videos: Inside-out and Outside-in Approaches” 2:00 pm – 3:00 pm, 414 Schapiro, Takaaki Shiratori
  • “Re-Discovering Buddhism: Some Aspects of Revivalism in Mid 20th Century Sri Lanka” 4:00 pm – 5:30 pm, 208 Knox, E. Valentine Daniel
  • “Strain-dependent topology of electron bands in bilayer graphene” 4:15 pm, 428 Pupin, Vladimir Falko, preceded by tea and cookies in 705 Pupin
  • “European Memories, Entangled Perspectives” 6:00 pm, Deutsches Haus, Enzo Traverso
  • “States of Exception: Children’s Human Rights and the Humanities” 6:30 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Wendy Hesford
  • “Tim Shriver: Shop Talk and God Talk” 6:30 pm – 8:00 pm, 1501 IAB, Tim Shriver
  • “Globalization, Labor & the Arab Spring” 7:15 pm – 9:00 pm, Faculty House, Hamid Dabashi

Tuesday, October 25th

  • “Game-Theoretic Design for Networked Communities” 11:00 am – 12:00 pm, Interschool Lab, Mihaela van der Schaar
  • “Representation theory and number theory” 2:40 pm, 520 Math, Benedict Gross
  • “Activity Measure Evolution Equations: Dimension reduction for networks of neurons” 2:45 pm – 3:45 pm, 214 Mudd, Eli Shlizerman
  • “Photons to Bits and Beyond – The Science and Technology of Digital Image Sensors Engineering” 3:30 pm – 5:00 pm, David Auditorium, Schapiro, Eric Fossum
  • “Sustainability Management: Lessons from and for New York City, America, and the Planet” 4:00 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Steve Cohen
  • “Multiscale Simulation for Biomolecular Engineering: Protein Allostery and Cellulose Deconstruction” 4:00 pm – 5:00 pm, 826 Mudd, Jhih-Wei Chu
  • “The Legacy of the Jewel Mind: On the Oeuvre of the Buddhist Scholar Ratnamati” 4:00 pm – 5:30 pm, 207 Knox, Dragomir Dimitrov
  • “Rethinking Platonic Dualism” 4:10 pm – 5:30 pm, 616 Hamilton, Iakovos Vasiliou
  • “Integrated Indicators: Inputs, Issues, and Impact” 4:20 pm – 6:10 pm, 102 Jerome Greene, Robert Chen
  • “An American Foreign Policy Success Story: the Dayton Accords, Republika Srpska, and Bosnia’s European Integration” 5:30 pm – 7:00 pm, Faculty Room, Low Library, Milorad Dodik, President of Republika Srpska, Bosnia & Herzegovina, registration
  • “Every Woman Every Child: Forging Innovative Public-Private Partnerships to Achieve Strategic MDG’s” 6:00 pm – 8:00 pm, Robert C. Orr, Ian Pett, Scott C. Ratzan, Janna Oberdof, and Elisabeth Lindenmayer
  • “To Document, To Change, or To Listen: Testimony’s Unplanned Impact” 6:00 pm – 8:00 pm, 801 IAB, Taylor Krauss
  • “The Price of Civilization: Reawakening American Virtue and Prosperity” 6:00 pm – 8:00 pm, Miller Theatre, Jeffrey Sachs and Steve Cohen
  • “Wall Street and the Rise of the Corporation in New York: 1791-1826” 6:30 pm – 8:30 pm, 523 Butler, Eric Hilt
  • “The Revolution Starts at Home” 7:30 pm – 10:00 pm, 301 Philosophy
  • “The Transmission of Trauma Across Generations: Literary Memory and the Armenian Genocide” 7:35 pm – 9:00 pm, 501 Schermerhorn, Peter Balakian
  • “Transitioning to the Firm from Law School: A Corporate Law Panel” 8:00 pm, 569 Lerner, Christelle Dorcil, Katie Fernandez, Tiffany Meriweather, and Sagar Patel

Wednesday, October 26th

Thursday, October 27th

  • “Phase transitions in stochastic processes with long-range interactions: a multiscale analysis approach” 9:10 am – 10:40 am, 507 Mathematics, Vladas Sidoravicius
  • “China in the World Economy” 12:00 pm – 1:00 pm, 918 IAB, Fu Jun
  • “Death and Redemption: The Gulag and the Shaping of Soviet Society” 12:00 pm – 1:30 pm, 1219 IAB, Steven Barnes
  • “IOM Report: The Health of Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender People” 12:30 pm – 2:30 pm, P&S Alumni Auditorium, Medical Center, Walter Bockting, Judith Bradford, and Bobbie Berkowitz
  • “Reclaiming Fair Use: How to Put Balance Back in Copyright” 2:00 pm – 4:00 pm, 607B Journalism, Patricia Aufderheide
  • “The Tiger Mother and Asian American Exceptionalism? Framing Success and ‘Stereotype Promise’ among Los Angeles’ Second Generation” 2:00 pm – 4:00 pm, 801 IAB, Jennifer Lee
  • “Meet Princess Rym Ali” 4:00 pm – 5:00 pm, Stabile Student Center, Journalism, David Klatell and Rym Ali, Princess of Jordan
  • “Cuba’s Structural Reforms: Redefining the Future” 4:00 pm – 6:00 pm, 802 IAB, Jorge Mario Sanchez
  • “Electronic excited state dynamics of conjugated polymers” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Peter Rossky
  • “Financial Crisis vs Humanity Crisis” 5:00 pm, Roone Arledge, Robert Thurman and Marcellus Andrews
  • “Prácticas multilingües y nuevas identidades en los nuevos programas de educación lingüística en las escuelas españolas” 6:00 pm, Casa Hispánica, Luisa Martín Rojo
  • “Hearing Hellfire, Seeing Sound: Visual Cacophony in the Renaissance” 6:00 pm – 7:00 pm, 823 Schermerhorn, Sophia D’Addio
  • “Mario Batali: Conversation on Culture and Cuisine” 6:00 pm – 8:00 pm, Casa Italiana, Mario Batali, registration
  • “Conscious and Unconscious Narrative” 6:00 pm – 8:00 pm, East Gallery, Buell Hall, Siri Hustvedt, Lionel Naccache, Natalie Levisalles, and Leah Kelly
  • “Hip Hop: Beyond Beats and Rhymes – A Film Screening and Panel Discussion” 6:00 pm – 8:30 pm, Miller Theatre, Byron Hurt, Aishah Shahida Simmons, Ted Bunch, and Akiba Solomon
  • “Humanistic Scholarship – Why It Matters” 7:00 pm, Event Oval, the Diana, Anthony Grafton
  • “Nonfiction Dialogues: Esmeralda Santiago” 7:00 pm, 413 Dodge, Esmeralda Santiago
  • “Justifying the Police State: Prosecuting Nazis and Legitimating Informers in Soviet-Occupied Germany” 7:30 pm – 9:30 pm, Faculty House, Devin Pendas
  • “Is Israel an Apartheid State?” 8:00 pm – 10:00 pm, 517 Hamilton, Jeff Halper

Friday, October 28th

  • “Power Shifts in Northeast Asia” All day Friday, 1501 IAB, Charles Armstrong, Yong-Mok Kim, and others, registration
  • “Creating a Sustainable Community: Ensuring Access to Healthy Food” 10:45 am, Miller Theatre, Geoffrey Canda, Claire Shipman, Kubi Ackerman, Michael Hurwitz, and Abby Youngblood
  • “Performing Tragic Identity Through a Non-Western Lens” All day Friday and Saturday, Casa Italiana, Helene Foley and others
  • “Conference to Honor Professor Herbert S. Klein’s Contributions to Latin American Historiography and Graduate Education” All day Friday, Faculty House, Susan Soclow, Herbert Klein, and others
  • “The Voyage of the Zaca, 1934-35: Colonial Race Mixing in the Pacific and the Crisis in US Physical Anthropology” 10:30 am – 12:00 pm, 411 Fayerweather, Warwick Anderson
  • “Advocating for a Just Community: Creating New Pathways to Justice” 12:00 pm, Miller Theatre, Chris Cuomo, Ben Jealous, Angel Rodriguez, Carla Shedd
  • “Operatic Master Class” 12:00 pm – 2:00 pm, East Gallery, Buell Hall, Jean-Paul Fouchécourt
  • “Creating a Global Community: Social Media and Social Change” 3:30 pm, Miller Theatre, Sree Sreenivasan, Mark Belinsky, Beka Economopoulos, and Ted Perlmutter
  • “A conversation with the creators of ‘Marzi: a memoir'” 4:30 pm, 523 Butler, Marzena Sowa and Sylvain Savoia
  • “Education Under Fire: A Screening and Panel Discussion” 6:00 pm, 417 IAB, Hamid Dabashi, Bani Dugal, David Hoffman, Mani Mostofi, Mina Yazdani, and Jeff Kaufman, director

Tags: , , ,

6 Comments

  1. Anonymous

    While slightly off-campus, Columbia students are also invited to the Community Free Democrats Meeting
    October 27th, 7:30 pm
    We welcome a blue-ribbon panel of #OccupyWallStreet activists:

    Maria Svart, National Director of the Democratic Socialists of America
    Andrew Porter, National Organizer, Young Democratic Socialists
    Florence Williams-Johnson, Member, United NY and Organizer-at-Large 1199/SEIU
    Nelini Stamp, Organizer, Working Families Party
    Louis Cholden-Brown, CFD and CB7 Board Member and Columbia University student.

    Also, Assembly Member and New York County Democratic Committee County Leader Keith Wright will address the importance of winning an early CFD endorsement of our Democratic President Barack Obama.
    Community Free Democrats Meeting
    October 27, 2011, 7:30 p.m.,
    Goddard-Riverside Community Center
    (593 Columbus Ave. at 88th St.).

  2. who needs batali

    when you've got mario balotelli... did anyone see the manchester derby?? that guy is quality!

  3. Anonymous  

    Only at Columbia would we have Understanding OWS. It's not like they're lecturing on Burma or the Middle East...if you're so far removed from the proletariat that you need someone to explain OWS (or its deeper meaning?) to you, go down there your damn self.

    • Anonymous  

      I've gone down there and still don't really understand it. At the very least, this panel will be an interesting way to hear about perceptions of the movement from a variety of fields.

  4. add this one please!  

    Jew in the Super Bowl: Dallas Cowboys' Alan Veingrad
    7pm Earl Hall Auditorium
    Alan Veingrad

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.