Menu CATEGORIES

Connect with us

CATEGORIES Menu
All Articles

Bucket List: Pulitzers, Pakistan, and an Iron Chef

Bucket List represents the unbelievable intellectual privilege we enjoy as Columbia students. We do our very best to bring to your attention important guest lecturers and special events on campus. Our recommendations for this week are below and the full list is after the jump. As always, please leave any formatting suggestions in the comments!

Recommended

  • “The Labor of Cute: Net Idols, Cute Culture, and the Social Factory in Contemporary Japan” Monday 12:00 pm – 1:30 pm, 918 IAB, Gabriella Lukács
  • “Café Columbia: Writing about Abraham Lincoln” Monday 6:00 pm – 7:00 pm, PicNic Cafe (Broadway between 101st and 102nd Street), Eric Foner, $10 cover (includes one drink)
  • “Cooking Demonstration and Lecture by ‘Iron Chef’ Morimoto” Tuesday 6:00 pm, Casa Italiana, Masaharu Morimoto and Jordan Sand
  • “Pulitzer Panel” Tuesday 6:30 pm – 8:00 pm, 3rd Floor Lecture Hall, Journalism, Jeff Gottleib, Ruben Vives, Amy Ellis Nutt, Paige St. John, and Walt Bogdanich
  • “I Walked with Giants: The Autobiography of Jimmy Heath” Tuesday 8:00 pm – 10:00 pm, 622 Dodge, Jimmy Heath
  • “Secularising Islamists? Jamaat-e-Islami and Jamaat-ud-Dawa in Pakistan” Wednesday 3:00 pm – 5:00 pm, 1510 IAB, Humeira Iqtidar, Sudipta Kaviraj, and Karen Barkey
  • “Ciphers and the end of Maya Number Writing” Thursday 7:00 pm – 10:00 pm, 930 Schermerhorn, Anna Blume
  • “Muslim American Citizenship: A Decade Since 9/11” Friday 10:00 am – 7:00 pm, 1501 IAB, Hishaam Aidi, Arshad Ali, Sahar Aziz, Kathleen Foley, Zareena Grewal, Sally Howell, Amaney Jamal, Ousmane Kane, Arun Kudunani, Charles Kurzman, Suhail Khan, Irfan Nooruddin, Farid Senzai, Alfred Stepan, and Mohammed Younis, registration
  • “Film Screening and Stargazing: The City Dark” Friday 7:00 pm – 9:00 pm, Pupin 301

Monday, October 3rd

  • “Julia Ward Howe’s Hippolytus: Remaking Greek Tragedy for Nineteenth-Century America” 12:00 pm, 101 Barnard Hall, Helene Foley
  • “The Labor of Cute: Net Idols, Cute Culture, and the Social Factory in Contemporary Japan” 12:00 pm – 1:30 pm, 918 IAB, Gabriella Lukács
  • “Infared Earth” 12:10 pm – 1:00 pm, 417 Schermerhorn, Christopher Small
  • “Voting and Agenda Setting 101” 4:10 pm – 5:30 pm, 707 IAB, Howard Rosenthal
  • “Precision Metrology with Ultracold Atoms and Molecules” 4:15 pm, 428 Pupin, Tanya Zelevinsky, preceded by tea and cookies in 705 Pupin
  • “Café Columbia: Writing about Abraham Lincoln” 6:00 pm – 7:00 pm, PinNic Cafe (Broadway between 101st and 102nd Street), Eric Foner, $10 cover (includes one drink)
  • “When Is Utopia?” 6:30 pm – 8:30 pm, Wood Auditorium, Avery Hall, Hubert Tonka, Isabelle Auricoste, Sylvere Lotringer, Jean-Louis Cohen, Jean-Louis Violeau, and Craig Buckley

Tuesday, October 4th

  • “Choosing the form of government: Parliamentary versus presidential system in Brazil” 9:30 am – 10:30 am, 801 IAB, Marcos Nakaguma
  • “2011, A Bad Year For Bad Guys: Examining The Forces Behind The Arab Spring” 12:00 pm – 1:30 pm, 1219 IAB, Srdja Popovic
  • “From Gold Soup to Iron Chef: The Culture and History of Japanese Cuisine” 2:00 pm – 4:00 pm, 403 Kent, Jordan Sand, Eric Rath, and Gabriella Lukács
  • “Representation theory and number theory” 2:40 pm, 520 Math, Benedict Gross
  • “Indications of upper tropospheric stratified turbulence in a high-resolution mechanistic GCM” 2:45 pm – 3:45 pm, 214 Mudd, Erich Becker
  • “Using science to establish a new protected area in the Democratic Republic of Congo” 4:00 pm, 1015 Schermerhorn Extension, Andrew Plumptre
  • “Cameroon Election Panel: Is Change Possible in Cameroon?” 4:00 pm – 6:00 pm, 1501 IAB, Patrice Nganang, Dickson Eyoh, Dominique Malaquais, Fanny Pigeau, and Etienne Smith, registration
  • “Challenge Of International Urban Planning” 4:20 pm – 6:10 pm, 102 Jerome Greene, Elliott Sclar, RSVP by emailing nrudder@ei.columbia.edu
  • “Cooking Demonstration and Lecture by ‘Iron Chef’ Morimoto” 6:00 pm, Casa Italiana, Masaharu Morimoto and Jordan Sand
  • “The Phenomenon Of “Solidarity:” Pictures From The History Of Poland, 1980-81″ 6:00 pm – 8:00 pm, 1512 IAB, Tomasz Kozlowski, Jan Olaszek, Przemyslaw Gasztold-Sen, and Patryk Pleskot, registration
  • “Pulitzer Panel” 6:30 pm – 8:00 pm, 3rd Floor Lecture Hall, Journalism, Jeff Gottleib, Ruben Vives, Amy Ellis Nutt, Paige St. John, and Walt Bogdanich
  • “Why I Write” 7:00 pm, Event Oval, the Diana, Caryl Phillips and Hisham Matar
  • “I Walked with Giants: The Autobiography of Jimmy Heath” 8:00 pm – 10:00 pm, 622 Dodge, Jimmy Heath
  • “Jump Starting a Career in Foreign Affairs” 8:00 pm – 11:00 pm, 303 Hamilton, Asch Harwood

Wednesday, October 5th

  • “Reading Empire: Colonial Archive and Euroamerican Discourse on Sovereignty and Law in the Contact Zone of South China, 1720s-1830s” 12:15 pm – 1:45 pm, 918 IAB, Li Chen
  • “Diplomacy and Global Governance” 1:30 pm – 3:00 pm, 1219 IAB, Thomas Nowotny
  • “Italy at Columbia: Truth and Lies in Mozart’s Don Giovanni” 2:40 pm – 4:00 pm, Casa Italiana, Elaine Sisman
  • “Liquidation in Limit Order Books with Controlled Intensity” 4:10 pm – 5:25 pm, 903 School of Social Work, Mike Ludkovski
  • “Secularising Islamists? Jamaat-e-Islami and Jamaat-ud-Dawa in Pakistan” 3:00 pm – 5:00 pm, 1510 IAB, Humeira Iqtidar, Sudipta Kaviraj, and Karen Barkey
  • “Starting Over Brazil: Since 1985” 6:00 pm – 8:00 pm, 1512 IAB, Albert Fishlow
  • “Dealing with Disaster: Caring for Japan Post 3-11” 6:00 pm – 8:15 pm, Skyline Dining Room, Faculty House, Gerald L. Curtis, Hugh Patrick, M. Katherine Shear, Irwin Redlener, and David Brenner, registration
  • “When the World Spoke French” 6:00 pm – 8:30 pm, Buell Hall, Marc Fumaroli, film and discussion in French
  • “Alphabet and Idiogram: Toward a Global Calligraphy” 7:00 pm – 8:00 pm, Wallach Art Gallery, Christopher Calderhead

Thursday, October 6th

  • “Contemporary Perspectives on Buddhist Ethics” All day Thursday and Friday, Low Library, various speakers, registration
  • “Phase transitions in stochastic processes with long-range interactions: a multiscale analysis approach” 9:10 am – 10:40 am, 507 Mathematics, Vladas Sidoravicius
  • “Pakistan Today: Domestic Challenges and External Pressures” 9:30 am – 7:00 pm, 1512 IAB, Alfred Stepan, Christophe Jaffrelot, Mohammed Waseem, Philip Oldenburg, Aqil Shah, Maryam Abou Zahab, WPS Sidhu, and Serge Granger
  • “Corporate Boards & Diversity: Strategies to ensure more inclusive leadership” 12:30 pm – 2:00 pm, 142 Uris, Ilene H. Lang, Monika Mantilla, and Carlos Orta, registration, lunch provided
  • “Educational Attainment in China: Trends and Determinants” 2:00 pm – 4:00 pm, 801 IAB, Don Treiman
  • “Interactions between US air quality and climate” 2:45 pm – 3:45 pm, 214 Mudd, Eric Leibensperger
  • “Peace, Conflict and Sustainability Information Share” 3:30 pm – 5:30 pm, 555 Lerner
  • “Portrait of a Raja in a Badshah’s World: Amrit Rai’s Biography of Man Singh (1585)” 4:00 pm, 208 Knox, Allison Busch
  • “China’s Difficult Economic Adjustment” 4:00 pm – 5:30 pm, 918 IAB, Michael Pettis
  • “A Brief History of Tacitus’ Most Dangerous Book” 4:10 pm – 5:30 pm, 1512 IAB, Christopher Krebs
  • “Carbene-Stabilization of Highly Reactive Main Group Molecules” 4:30 pm – 5:30 pm, 209 Havemeyer, Greg Robinson
  • “Language and Migration: A Mix of Old and New Questions” 4:00 pm – 6:00 pm, 509 Knox, Guillermina Jasso
  • “The Strategic Backlash Against Human Rights Across Eurasia” 5:00 pm – 7:15 pm, Rennert Hall, Kraft Center, Graeme Robertson, Chris Walker, Hugh Williamson, Robert Templer, and Alex Cooley, preceded by reception
  • “Reconstructing National Identities: Intercultural Bilingual Education in Latin America” Thursday 5:00 pm – 8:00 pm and Friday 8:30 am – 4:30 pm, various speakers, registration
  • “The Trans-Atlantic Slave Trade & Its Effect on the Igbo & Yoruba Cultures” 6:00 pm, Sulzberger Parlor, Barnard Hall, Matt D. Childs
  • “Muslim Hermeneutics and Modern Arabic Views of Evolution” 6:00 pm – 7:30 pm, Davis Auditorium, Schapiro, Marwa Elshakry, registration
  • “Religion in America: A Political History” 6:00 pm – 8:00 pm, Buell Hall, Denis Lacorne
  • “The North American Idea: A Vision of a Continental Future” 7:00 pm – 9:00 pm, 802 IAB, Robert A. Pastor
  • “Ciphers and the end of Maya Number Writing” 7:00 pm – 10:00 pm, 930 Schermerhorn, Anna Blume
  • “Architecture and Empathy: Ten Years After 9/11” 8:00 pm, Deutsches Haus, Daniel Purdy

Friday, October 7th

  • “Contemporary Perspectives on Buddhist Ethics” All day Thursday and Friday, Low Library, various speakers, registration
  • “Creating Economically Healthy African-American Communities” 4:00 pm, 758 Schermerhorn Extension, Algernon Austin
  • “Reconstructing National Identities: Intercultural Bilingual Education in Latin America” Thursday 5:00 pm – 8:00 pm and Friday 8:30 am – 4:30 pm, various speakers, registration
  • “Muslim American Citizenship: A Decade Since 9/11” 10:00 am – 7:00 pm, 1501 IAB, Hishaam Aidi, Arshad Ali, Sahar Aziz, Kathleen Foley, Zareena Grewal, Sally Howell, Amaney Jamal, Ousmane Kane, Arun Kudunani, Charles Kurzman, Suhail Khan, Irfan Nooruddin, Farid Senzai, Alfred Stepan, and Mohammed Younis, registration
  • “Transformations of Manliness in the Democratic Polis” 11:00 am – 12:00 pm, 5th Floor Conference Room, Casa Italiana, Ryan Balot
  • “Catalytic Hydrogenation and Related Reactions of Relevance to the Manufacture of Cleaner Fossil Fuels” 11:10 am – 12:45 pm, 633 Mudd, Roberto A. Sanchez-Delgado, followed by reception
  • “Uprisings and Transitions: Today’s Politics and Economics in Middle East and North Africa” 1:00 pm – 6:00 pm, Davis Auditorium, Schapiro, various speakers, registration
  • “Japan’s Role in Managing the Global Economy” 2:00 pm – 3:00 pm, 208 William & June Warren Hall, Motohisa Furukawa and Gerald L. Curtis, registration
  • “Extreme Events: A Tale of Climate and Economics” 3:30 pm – 4:30 pm, Monell Auditorium, Lamont-Doherty, Michael Ghil
  • “Screening and Q&A With Director: ‘Local Angel: Theological Political Fragments’ (2002)” 6:30 pm, 511 Dodge, Udi Aloni
  • “Film Screening and Stargazing: The City Dark” 7:00 pm – 9:00 pm, Pupin 301

Write a comment

Your email address will not be published.

 

3 Comments

  • alum says:

    @alum very jealous. morimoto too??!!?

  • Anonymous says:

    @Anonymous ahh thank you bwog! keep these up! love all the sipa events

  • Anonymous says:

    @Anonymous No Saturday?

  • Have Your Say

    What should Bwog's new tagline be?

    View Results

    Loading ... Loading ...

    Recent Comments

    Every Ivy had a decline in applications. There are fewer high school seniors every year as well as fewer international (read more)
    Class Of 2024 Regular Decision Results Have Been Released
    March 30, 2020
    This answered so many questions for me. Thank you. (read more)
    In Defense of Calling The Milstein Center “Millie”
    March 30, 2020
    I’ll never forget when King Princess in the middle school we went to together made fun of me for having (read more)
    What To Listen To, Read, And Watch If You Miss New York
    March 29, 2020
    For books, I'd also recommend "A Little Life" by Hanya Yanagihara and "Weather" by Jenny Offill. Also, still not over (read more)
    What To Listen To, Read, And Watch If You Miss New York
    March 29, 2020

    Comment Policy

    The purpose of Bwog’s comment section is to facilitate honest and open discussion between members of the Columbia community. We encourage commenters to take advantage of—without abusing—the opportunity to engage in anonymous critical dialogue with other community members. A comment may be moderated if it contains:
    • A slur—defined as a pejorative derogatory phrase—based on ethnicity, race, gender, sexual orientation, ability, or spiritual belief
    • Hate speech
    • Unauthorized use of a person’s identity
    • Personal information about an individual
    • Baseless personal attacks on specific individuals
    • Spam or self-promotion
    • Copyright infringement
    • Libel