Nov

7

MarketBwasket: Putting the SUPER Back into Supermarket Since, Er… Today

Written by


Tired as the “poor college student” cliché may be, it’s based on some unfortunate reality. And, since heavens knows we can’t depend on the meal-plan to keep us happy, healthy, and free of scurvy, Bwog presents the smart shopper’s guide to getting stuff college students really want for cheap. Got suggestions for stores (within walking distance of campus) whose specials we should include in our weekly round-up? Leave them in the comments.

 

Morton Williams, Broadway and 115th

Bagel Bites, 2 for $4.00

Simply Asia noodle bowls, 2 for $3.00

Stonyfield Yogurts, 3 for $3.00

Nutella, $3.99 for a 13oz. jar

Westside Market, Broadway and 110th

Classico pasta sauce, $2.99 per jar

Amy’s soups, 2 for $5

Kozy Shack chocolate and rice pudding, 2 for $5

Get seasonal! Apple cider, 2 for $5

Apple Tree Market, Amsterdam between 120th and 121st

Bertolli Extra Virgin Olive Oil, $ 5.99 for a 17oz. bottle

Tide detergent, $ 7.99 for a 50 oz. jug

Emmi Swiss yogurt, 5 for $4

 

Fairway, 12th Ave between 132nd and 133rd

Quaker oatmeal, 2 canisters for $4

Quaker instant oatmeal, variety of flavors, 2 for $6

Kraft mac’n’cheese, $.75 per box

Annie’s mac’n’cheese, $5.99 for a 6-pack

Skippy Peanut Butter, 2 jars for $4

Bounty paper towels, 8 rolls for $12.29

Tostitos, including the beloved “hint of lime” flavor, $ 3.79 per bag

Thomas bagels, 2 packages for $5

Nutella, $3.49 for a 13oz. jar (giving MoWo a run for their money. Worth the walk? You decide.)

 

CTown Market, 125th between Broadway and Amsterdam

 Cheerios, 2 for $5

Dannon yogurts, 6 for $3

Tide detergent, $6.49 for a 50 oz. jug (beating out Apple Tree by over a dollar!)

Limes, 8 for $1 (this is undeniably the best deal ever. Limes for your G&Ts, for your post-“miracle fruit” sour binging… the possibilities are endless)

 

Met Food Market, Amsterdam and 124th

Dole bagged salad, 2 for $5

Red delicious apples, $.99 per lb.

Butter, $1.99 for a 4-pack

White Rose brand orange juice, 2 for $3

Chef Boyardee canned pasta, $.99 per can

 

D’Agostino*, Broadway and 110th

Twinings Tea, $5.79 for a 50-pack

 Chips Ahoy cookies, $2.99 per bag

 *to get these deals, you must have a D’Ag card- which is  free and supposedly easy to sign-up for in the store

Garden of Eden, Broadway and 107th

Rao’s pasta sauce, $7.99 per jar, all flavors

Eggs, $2.99 per dozen

Stash brand teas, $2.99 per box

 

-ARC

 

Photo by Andreas Gursky, via www.moma.org

Tags: ,

19 Comments

  1. lili gu  

    i want to fuck lili gu in the ass

  2. Met Food  

    Gives 5 percent off to students - just remind the cashier.

  3. apples  

    West Side has 69 cent/lb McIntoshes outside.

  4. not quite

    walking distance but costco's opening up a branch on 116th on the east side next week

  5. Tostitos

    hint of lime chips are disgusting.

  6. you know  

    what's cheaper than Simply Asia noodle bowls and tastes about the same? scooping puke off the ground and pouring soy sauce on it!

  7. Somehow  

    I still cannot afford this!

  8. more deals  

    Westside and MoWi (and maybe other places) sell six-packs of pita bread for $1.29. Cheapest packaged bread I can find! Try to make sure there are actually six pitas (sometimes there are only five) and that they are soft when you buy them (they turn hard pretty quickly).

    Also $1.29: a pound of Ronzoni pasta at Fairway.

  9. GUESS WHAT!  

    John Jay has packaged bread, omelets, pasta, cereal, cockroaches only for 1 meal point !????!?!

  10. mo willies

    sells six packs of the beast for only four dollars!!!!

  11. uhhh

    since when is a fucking $8 jar of pasta sauce cheap? what's wrong with you?
    and fairway is absolutely worth the walk. those three things you listed from MoWill are by far the most reasonably priced things they have in the store. fairway has organic expensive versions and everything AND regular cheap versions. god the writers of bwog are dumb

  12. hey bwog  

    good new segment - are we supposed to assume that the deals you've listed are the best between these stores? aka: did you compare the same products across all the stores and just list the cheapest of each?

    cuz for some things (e.g. eggs), $3 isn't a deal - they're definitely 2.50 and below at a bunch of places

  13. HINT OF  

    LYMEEEEEE FO'EVAAAA

  14. honey bunches of oats  

    are $2 at rite aid (of all places).

© 2006-2015 Blue and White Publishing Inc.